Szukasz pomysłu na zabawę dla dzieci w domu? Przedstawiamy kilka wspaniałych propozycji
Pandemia koronawirusa sprawiła, że wiele dzieci zostało zamkniętych w domach. Brak możliwości kontaktu z rówieśnikami oraz ograniczenia w korzystaniu z licznych atrakcji sprawiają, że mnóstwo maluchów cierpi z powodu braku angażującego zajęcia i nudy, które są wrogami rozwoju i radości. Aby wyjść naprzeciw tym trudnościom, przedstawiamy kilka zabaw, które mogą okazać się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę.
undefined
Domowe zabawy dla dzieci. Sposób na nudę i szansa rozwoju
undefined
W puli propozycji postanowiliśmy umieścić zabawy z 4 kategorii. Są to kolejno zabawy sensoryczne, językowe, wspierające rozwój myślenia logicznego i kreatywnego oraz badawcze.
Do pierwszej kategorii, a więc zabaw sensorycznych zaliczyć możemy na przykład rozpoznawanie dźwięków instrumentów, zwierząt czy urządzeń domowych. Można też poprosić dziecko, aby spróbowało naśladować poszczególne dźwięki. Zabawy z tej kategorii świetnie rozwijają zmysły oraz poszerzają wiedzę o otaczającym malucha świecie. Oprócz rozpoznawania dźwięków można również zaproponować maluchowi identyfikację smaków, czy układanie puzzli.
Kategoria zabaw językowych oferuje nam aktywności polegające na opisywaniu świata, nauce rymowanek, wierszyków i rymowanek. Możemy pokazywać dziecku atrakcyjne dla niego obrazki i prosić, aby opowiedziało nam, co na nich widzi. Możemy również uczyć się z nim piosenek lub innych tekstów na pamięć. Bardzo ważne, abyśmy sami wykazali się dużym zaangażowaniem, dzięki czemu sam przedmiot zabawy wyda się dziecku bardziej interesujący, co zwiększy jego motywację.
Do zabaw rozwijających rozwój myślenia kreatywnego i logicznego zalicza się konstruowanie budowli z klocków, domino, kalambury, zabawę w sklep i wspólne gotowanie.
Ostatnia kategoria, czyli zabawy badawcze, w których skład wchodzą różnego rodzaju quizy i gry edukacyjne, stanowi dla dziecka wspaniałe wprowadzenie w świat nauki. Na rynku jest też dużo gier planszowych, które mają bawić i uczyć. Przy okazji wspólnej zabawy możemy dokonać już pierwszych obserwacji na temat zainteresowań dziecka.
Niektóre maluchy będą wolały gry zawierające treści z dziedziny geografii, a inne może z kolei pasjonować się eksperymentami pokazującymi mechanizmy rządzące światem, które garściami czerpią z fizyki, czy chemii. Wiedza na temat preferencji dziecka może okazać się niezwykle cenna dla rodziców, którzy będą chcieli zapewnić mu optymalną ścieżkę rozwoju.
Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:
Zalety drewnianych zabawek. Jest ich więcej niż można się spodziewać
Zabiegi kosmetyczne w trakcie ciąży. Nie ze wszystkich można skorzystać
Objawy niedoboru magnezu u dziecka. Jak je rozpoznać i uzupełnić braki?
Źródło: dziecisawazne.pl