portalparentingowy.pl
Dzieci: polecane gry i zabawy

pixabay

Szukasz pomysłu na zabawę dla dzieci w domu? Przedstawiamy kilka wspaniałych propozycji

11 Lutego 2021

Autor tekstu:

Damian Witoń

Udostępnij:

Zabawa jest bardzo ważna dla dzieci nie tylko ze względu na przyjemność, jaką za sobą niesie, ale również walory edukacyjne. W czasach pandemii wiele maluchów cierpi na nudę i brak zajęć. Przedstawiamy pomysły na to, jak można rozwiązać prob

Pandemia koronawirusa sprawiła, że wiele dzieci zostało zamkniętych w domach. Brak możliwości kontaktu z rówieśnikami oraz ograniczenia w korzystaniu z licznych atrakcji sprawiają, że mnóstwo maluchów cierpi z powodu braku angażującego zajęcia i nudy, które są wrogami rozwoju i radości. Aby wyjść naprzeciw tym trudnościom, przedstawiamy kilka zabaw, które mogą okazać się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę.

undefined

Domowe zabawy dla dzieci. Sposób na nudę i szansa rozwoju

undefined

W puli propozycji postanowiliśmy umieścić zabawy z 4 kategorii. Są to kolejno zabawy sensoryczne, językowe, wspierające rozwój myślenia logicznego i kreatywnego oraz badawcze. 

Do pierwszej kategorii, a więc zabaw sensorycznych zaliczyć możemy na przykład rozpoznawanie dźwięków instrumentów, zwierząt czy urządzeń domowych. Można też poprosić dziecko, aby spróbowało naśladować poszczególne dźwięki. Zabawy z tej kategorii świetnie rozwijają zmysły oraz poszerzają wiedzę o otaczającym malucha świecie. Oprócz rozpoznawania dźwięków można również zaproponować maluchowi identyfikację smaków, czy układanie puzzli. 

Kategoria zabaw językowych oferuje nam aktywności polegające na opisywaniu świata, nauce rymowanek, wierszyków i rymowanek. Możemy pokazywać dziecku atrakcyjne dla niego obrazki i prosić, aby opowiedziało nam, co na nich widzi. Możemy również uczyć się z nim piosenek lub innych tekstów na pamięć. Bardzo ważne, abyśmy sami wykazali się dużym zaangażowaniem, dzięki czemu sam przedmiot zabawy wyda się dziecku bardziej interesujący, co zwiększy jego motywację.

Do zabaw rozwijających rozwój myślenia kreatywnego i logicznego zalicza się konstruowanie budowli z klocków, domino, kalambury, zabawę w sklep i wspólne gotowanie. 

Ostatnia kategoria, czyli zabawy badawcze, w których skład wchodzą różnego rodzaju quizy i gry edukacyjne, stanowi dla dziecka wspaniałe wprowadzenie w świat nauki. Na rynku jest też dużo gier planszowych, które mają bawić i uczyć. Przy okazji wspólnej zabawy możemy dokonać już pierwszych obserwacji na temat zainteresowań dziecka. 

Niektóre maluchy będą wolały gry zawierające treści z dziedziny geografii, a inne może z kolei pasjonować się eksperymentami pokazującymi mechanizmy rządzące światem, które garściami czerpią z fizyki, czy chemii. Wiedza na temat preferencji dziecka może okazać się niezwykle cenna dla rodziców, którzy będą chcieli zapewnić mu optymalną ścieżkę rozwoju.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

  • Zalety drewnianych zabawek. Jest ich więcej niż można się spodziewać

  • Zabiegi kosmetyczne w trakcie ciąży. Nie ze wszystkich można skorzystać

  • Objawy niedoboru magnezu u dziecka. Jak je rozpoznać i uzupełnić braki?

Źródło: dziecisawazne.pl

Damian WitońAutor

Wydawca portalu portalparentingowy.pl, z wykształcenia psycholog, absolwent Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Myślę, że zdrowie jest często kwestią wyboru. Aby się nim cieszyć, trzeba jednak wiedzieć, jak dokonać go właściwie. Mam nadzieję, że dzięki swojej pracy, będę w stanie w tym Państwu pomóc.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Życie rodzinne

Raport. Tyle kosztuje wychowanie dziecka w Polsce

Czytaj więcej >

Życie rodzinne

Zmiany w wypłatach 500 plus. Wejdą w życie już w czerwcu

Czytaj więcej >

Życie rodzinne

Podpowiadamy, w co ubrać się na Komunię dziecka

Czytaj więcej >
Siedziba ZUS

Życie rodzinne

ZUS przyjmuje już wnioski o RKO od uchodźców z Ukrainy

Czytaj więcej >

Życie rodzinne

Podpowiadamy, co dać dziecku w prezencie na Pierwszą Komunię

Czytaj więcej >

Życie rodzinne

ZUS ogłosił, że 70% uprawnionych rodziców już złożyło wniosek o 400 plus

Czytaj więcej >