Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Objawy niedoboru witaminy D. U dzieci jest on szczególnie niebezpieczny, lekarz tłumaczy, na co zwrócić uwagę
Damian Witoń
Damian Witoń 11.02.2021 01:00

Objawy niedoboru witaminy D. U dzieci jest on szczególnie niebezpieczny, lekarz tłumaczy, na co zwrócić uwagę

Objawy: niedoboru witaminy D
pixabay

Witamina D odgrywa kluczową rolę dla rozwoju organizmu u dzieci. Jej niedobór wiąże się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Doktor Bartosz Pawlikowski, ekspert w dziedzinach dermatologii, wenerologii i pediatrii tłumaczy, jakie następstwa ma deficyt witaminy D, jak go rozpoznać oraz uzupełnić.

undefined

Dzieci potrzebują witaminy D do prawidłowego rozwoju. Jak rozpoznać, że im jej brakuje?

Witamina D jest bardzo ważna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, a w szczególności dziecka. Odpowiada za prawidłowy rozwój kości, zwiększa wchłanianie wapnia i fosforu w jelitach, łagodzi stany zapalne, wzmacnia odporność oraz wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego.

Deficyt witaminy D może wywołać poważne skutki zdrowotne u małego człowieka. W pierwszych miesiącach życia lekarze zalecają jej suplementację, aby uniknąć wystąpienia krzywicy i opóźnionego zrostu ciemiączka. 

Pediatra zaznacza, że objawem niedoboru wspomnianej powyżej witaminy jest także wypadanie włosów oraz ich spowolniony wzrost. W niektórych przypadkach dochodzi do tak zwanego łysienia plackowatego.

Na tym jednak się nie kończy. Gdy w organizmie dziecka brakuje witaminy D, jest ono bardziej podatne na infekcje bakteryjne, jego rany goją się wolniej, niż powinny, a mięśnie gorzej znoszą obciążenia.

Problemy można dostrzec również na podłożu psychicznym. Brak możliwości skoncentrowania się na wykonywanych zadaniach może przełożyć się na problemy z nauką, która jest przecież fundamentalna dla najmłodszych. Ponadto badania wykazały, że deficyt witaminy D zwiększa ryzyko depresji, o czym także wspomina doktor Pawlikowski. 

Dzieci są apatyczne, dopada je chroniczne zmęczenie, a w przypadku nastolatków występuje też skłonność do depresji. Jedne z badań określiły zbieżność depresji z niedoborem witaminy D u 65 proc. nastolatków - mówi ekspert 

Do długiej listy następstw niedoboru witaminy D dopisać możemy też utratę apetytu, choroby przyzębia, biegunki, problemy ze wzrokiem, a także zaburzenia snu. 

Jak wspomina doktor Pawlikowski, zalecana dzienna dawka witaminy D dla dzieci i nastolatków wynosi do 400jm. Jednocześnie ekspert stanowczo odradza samodzielną suplementację. W przypadku zauważenia objawów, które mogą być związane z deficytem wspomnianej wyżej witaminy, należy skonsultować się z lekarzem. Jest to szczególnie ważne, ponieważ źródło problemu może leżeć gdzie indziej. Nie dysponując odpowiednim zapleczem medycznym i wiedzą, nie jesteśmy w stanie postawić trafnej diagnozy.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: dziecisawazne.pl