portalparentingowy.pl
Mama powinna wybudzać dziecko do karmienia

fot. pixabay.cpm/MarjonBesteman

Czy powinniśmy wybudzać dziecko do nocnego karmienia? Lekarka tłumaczy

25 Lutego 2021

Autor tekstu:

Karol Zaborowski

Udostępnij:

Nocne wstawanie do dziecka może być naprawdę męczące, jednak niektóre mamy chwalą się, że przy ich maluchu można dłużej pospać. Trzeba jednak pamiętać, że zwłaszcza u bardzo małych dzieci niezwykle ważne jest, aby je regularnie karmić.

Niektóre z mam wychodzą z założenia, że jeżeli dziecko w nocy zgłodnieje, to samo upomni się o pożywienie. Według nich, jeżeli dziecko samo z siebie nie poprosi o nakarmienie w nocy, to nie powinno się niepotrzebnie budzić dziecka. Niestety jest to błąd, który może prowadzić do poważnych problemów.

Agata Wójcik-Sęp jest neonatolożką, a także doradczynią laktacyjną i prowadzi profil na Instagramie o nazwie agata_dla_noworodka. Lekarka stara się w prosty sposób wyjaśniać rzeczy, które mogą sprawiać problemy młodym mamom.

Mama powinna karmić dziecko w nocy, nawet jak nie płacze?

Pani Agata podkreśla, że każda mama powinna odpoczywać, kiedy tylko ma ku temu okazję. W końcu bądźmy szczerzy. Opieka nad noworodkiem czy też niemowlęciem wymaga ogromu pracy, energii i uwagi. Dlatego ważne jest dla młodej mamy, aby korzystać w ciągu dnia z chwil, kiedy może sobie pozwolić na odpoczynek.

Oczywiście zawsze zachęcam mamy do wypoczynku, gdy dziecko akurat im na to pozwala, ale musimy pamiętać, że nie każdy noworodek dopomni się odpowiednią ilość razy o karmienie. Jako mamy musimy zadbać o to, żeby dziecko dostało właściwą ilość pokarmu – wyjaśnia lekarka cytowana przez portal mamadu.pl.

Przy opiece nad dzieckiem szczególnie ważne jest, aby oboje rodzice byli zaangażowani. Dzięki temu, kiedy ojciec dziecka przejmie nad nim piecze, mama malucha może w końcu odpocząć i skupić się przede wszystkim na sobie.

Jednak Pani Agata zwraca uwagę, że w czasie nocy mamy powinny szczególną uwagę przykładać do tego, aby w odpowiedni sposób karmić swoje dziecko. Trzeba pamiętać, że przed narodzinami, maluch ma ciągły dostęp do niezbędnych elementów odżywczych, a po narodzinach, może po prostu nie być w stanie w czasie snu zaalarmować, że powinien już zjeść.

W tej sytuacji powinna wkroczyć mama i przypilnować, aby dziecko jadło co 3 godziny. Jest to szczególnie ważne zarówno dla dziecka, jak i mamy.

Zdarzają się niemowlęta, które zjadają wystarczającą ilość kalorii w ciągu dnia i późnym wieczorem, więc mogą przesypiać więcej godzin w nocy, ale musimy być pewne, że wszystkie wskaźniki skutecznego karmienia są spełnione, a oprócz tego dziecko w odpowiednim tempie przybiera na masie ciała. Dzięki temu możemy pozwolić niektórym niemowlętom na przesypianie nocy, ale nie noworodkom – dodaje.

Zbyt długa przerwa w karmieniu może prowadzić do nieprawidłowego przyrostu masy ciała oraz może zaburzyć laktację u młodej mamy. Dlatego też niestety, ale czasami, to właśnie rodzice muszą wziąć na siebie obowiązek karmienia dziecka, nawet jak to samo nie będzie o to prosić.

Warto też wspomnieć, że dziecko zaczyna ssać już w półśnie i to właśnie poprzez delikatne przystawienie dziecka do piersi, najlepiej jest je karmić w nocy.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

źródło: Mamadu.pl

Podobne artykuły

Dziecko

Rodzice wygrali "bitwę" o nadanie dziecku imienia. Urzędnik powiedział, że z takim imieniem nigdy nie znajdzie pracy

Czytaj więcej >
Prezenty na chrzest

Dziecko

Jakie prezenty na chrzest?

Czytaj więcej >
Basen dla dziecka

Dziecko

Basen ogrodowy dla dzieci - jaki wybrać?

Czytaj więcej >
Pierwszy spacer

Dziecko

Kiedy na pierwszy spacer z noworodkiem?

Czytaj więcej >
psychiatria dziecięca

Dziecko

Z jakimi problemami mierzą się dziś dzieci? Rozmowa z Sarą Romską, autorką książki "Dzieci Psychiatryka"

Czytaj więcej >
pytanie na śniadanie

Dziecko

"Pytanie na śniadanie": wpadka programu w temacie o dzieciach

Czytaj więcej >