portalparentingowy.pl Zdrowie i pielęgnacja dziecka Maść majerankowa na katar u dziecka. Oczyści nosek maluszka w dwa dni [PRZEPIS]
Fot. Shutterstock/Pexels

Maść majerankowa na katar u dziecka. Oczyści nosek maluszka w dwa dni [PRZEPIS]

8 lutego 2024

Niektóre domowe sposoby sprzed lat są skuteczniejsze niż apteczne środki. Nasze babcie i prababcie były mistrzyniami w leczeniu przeziębień i grypy. Jeszcze sto lat temu nie było na nie praktycznie żadnych leków, a świetnie sobie z nimi radziły. W walce z objawami naprawdę warto sięgnąć do sprawdzonych babcinych metod.

Jednym z najskuteczniejszych z nich jest maść majerankowa. Naprawdę działa cuda, a do tego jest tania i możesz zrobić ja samodzielnie! Idealnie sprawdzi się na niekończące się katary u maluszków.

Uporczywy katar u maluszka

Katar jest niezwykle męczący dla małych dzieci. Ciągle zatkany nosek sprawia im dyskomfort . Maluszki wybudzają się w nocy z płaczem, bo nie mogą swobodnie oddychać. Na dodatek nie są w stanie same poradzić sobie z wydzieliną, a odciąganie kataru, no cóż, nie należy do najprzyjemniejszych.

Wycieranie noska i spływający katar podrażniają skórę na nosku i pod nim. To powoduje pieczenie, szczypanie, czasami nawet ból. Katar to prawdziwe utrapienie, a sposobów na niego jak na lekarstwo.

Nebulizacje działają, ale dopiero po kilku dniach. Podobnie jak środki do rozpylania w nosku. Nie można także używać ich zbyt długo, ponieważ obkurczają śluzówkę . Jest niewiele rzeczy, które zadziałają tu i teraz, i przyniosą dziecku natychmiastową ulgę. I tutaj pojawiają się domowe sposoby, jak maść majerankowa .

Kasia (11).jpg
Fot. Freepik

Prosty sposób na katar u dziecka

Maść majerankowa to sprawdzony sposób na zwalczanie kataru. Działa dwojako. Jest natłuszczająca i nawilżająca, więc łagodzi podrażniony i zaczerwieniony nosek . Zmniejsza dyskomfort, szczypanie i pieczenie oraz wspiera proces gojenia się skóry.

Stosowana kilka razy dziennie, znacznie zmniejsza katar. Wszystko dzięki majerankowi. Zawarte w jego liściach olejki eteryczne mają dobroczynne właściwości, działają antyseptycznie, łagodząco i przeciwzapalnie. Wystarczy niewielka ilość pod noskiem, by maluch mógł odetchnąć głęboko.

Przepis na maść majerankową

Ten specyfik możesz łatwo przygotować samodzielnie! Agnieszka Skowerska, znana na Instagramie jako Ziolowa_krolowa, podzieliła się z obserwatorami swoim przepisem na maść majerankową.

Wystarczą dwa składniki! Bazą do zrobienia maści majerankowej musi być coś tłustego. Ziolowa_krolowa wykorzystuje olej kokosowy , ale sprawdzi się także smalec gęsi (mocniej rozgrzewa), wazelina, lanolina lub maść z apteki z witaminą A. Drugim składnikiem jest oczywiście suszony majeranek.

1. Łyżkę oleju kokosowego i dużą łyżkę majeranku należy włożyć do miski i podgrzać w kąpieli wodnej do roztopienia.
2. Odstawić na kilka godzin.
3. Po przestudzeniu płynną miksturę trzeba przelać przez gazę do słoiczka i wstawić do lodówki.

Powstanie tłusta maść, idealna do stosowania na mały nosek.

Szerokie zastosowanie maści majerankowej

Ziolowa_krolowa podpowiada także, jak stosować domową maść majerankową. Na swoim Instagramie pisze: “W przypadku kataru, maść stosujemy 2-3 razy dziennie , wsmarowując delikatnie w płatki nosa i skórę pod nosem.”

Maść majerankowa może przydać się nie tylko w sezonie grypowo-przeziębieniowym. Ma o wiele więcej zastosowań. Stosuje się ją na kolki, wcierając niewielką ilość w brzuszek niemowlaka. Pomaga także w walce z bólem głowy — wystarczy rozetrzeć odrobinkę na skroniach. Niewielki słoiczek tego wyjątkowego specyfiku zawsze warto mieć w lodówce.

Zobacz także:

Tak nie odkaża się ran! Ten błąd nadal popełnia wielu rodziców

Tych leków nie podawaj dziecku przed snem! Pogorszysz jego stan

Często swędzą cię dłonie? Takiego objawu nie możesz zlekceważyć

Pacjentki wybrały. Oto najlepsze położne w Polsce
Dieta ketogeniczna w ciąży. Czy to na pewno dobry pomysł?
Obserwuj nas w
autor
Katarzyna Kaźmierczak-Milewska

Dziennikarka i copywriterka. Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim, obecnie w trakcie studiów psychologicznych. Zajmuje się psychologią osobowości i rozwojową. W centrum jej zainteresowania leżą emocje – i te dziecięce, i te matczyne. Prywatnie mama rezolutnego chłopczyka i miłośniczka rękodzieła każdej maści.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy