Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Masz takie bombki w domu? Za grzybki i papieża płacą ogromne pieniądze
Aneta Zabłocka
Aneta Zabłocka 02.12.2023 15:41

Masz takie bombki w domu? Za grzybki i papieża płacą ogromne pieniądze

bombki z PRL
Fot. Arkadiusz Ziolek/East News

Kiedyś niektóre z nich straszyły dzieci, patrząc na nie z choinki groźnymi oczami. Malowane ręcznie bombki z okresu PRL nie były wolne od mankamentów. Teraz za te wadliwe sztuki kolekcjonerzy gotowi są zapłacić setki złotych.

Koniecznie sprawdź, czy na strychu nie zalega pudło z bombkami, których od dawna nie zawieszałeś na choince. Jeśli nie trafią na drzewko, poślij je na aukcję, możesz nabić sobie portfel gotówką tuż przed świętami. 

Jakich bombek szukają kolekcjonerzy?

Przede wszystkim bombek nie uszkodzonych - pęknięte, w połowie rozbite, czy obdrapane z brokatu i malowideł - na nic się nie zdadzą. Ale już oryginalnie "błędne" z krzywo namalowanymi oczkami, czy świąteczne elfy z nierównymi stopami mogą okazać się wiele wartymi unikatami. Więcej zarobisz, jeśli bombki będą miały oryginalne opakowanie i zawieszki.

W cenie są tylko bombki szklane, rozmaite zawieszki w seriach oraz lampki choinkowe. Szczególnie te z nietypowymi kształtami oraz oczywiście działające. 

shutterstock_1629614581.jpg
Fot. Shutterstock

Szyszki i sople

Te najpopularniejsze bombki z okresu PRL, czyli sople i szyszki można kupić/sprzedać w kompletach po 60-80 złotych. Pojedyncze sztuki możecie sprzedać po skromne 5-10 złotych. Wszystko oczywiście zależy od stanu bombek.

W tamtych czasach szyszki, sople, motylki, czy bombki z dziurką należały do popularnych modeli. Tych na rynku jest dużo. Jeśli chcecie dostać za nie nieco więcej, szukajcie tych z ręcznym malowaniem. Im większa bombka z PRL, tym więcej warta. Kolekcjonerzy szukają dużych, ręcznie malowanych bombek-postaci. 

Zrzut ekranu 2023-12-02 144226.png
Fot. Facebook


 

Najcenniejsze bombki

Najwięcej zarobimy na sprzedaży bombek, które występowały w seriach. Zarówno tych z pajacykami "elfami" razem ze Świętym Mikołajem, jak i postaci z bajek - Gąskę Balbinkę, Tole, Bolka i Lolka czy Jacka i Agatkę. Za te kolekcjonerzy gotowi są zapłacić kilkaset złotych za sztukę. Ten ostatni wart jest na niektórych aukcjach nawet 1,5 tys. złotych.

W cenie są także bombki okazjonalne. Na przykład te tworzone z okazji wizyty papieża Jana Pawła II w 1979 roku w Polsce. Dużym zainteresowaniem kolekcjonerów cieszą się też bombki grzybki. Pojedyncze sztuki są warte ok. 500 złotych. 

Zobacz też:

W grudniu urodzisz... farciarza! Wychowywanie go to czysta przyjemność

Allegro znów to zrobiło. Wypuściło reklamę świąteczną, przy której nie powstrzymasz łez

Osłódź dziecku oczekiwanie! Jeszcze zdążysz zrobić pyszny kalendarz adwentowy
 

10 gier planszowych na świąteczne wieczory w rodzinnym gronie
gry planszowe na prezent Rebel
Nadchodzące święta Bożego Narodzenia będą dla wielu z nas okazją do spotkań z najbliższymi. Przy wspólnym stole zasiądą przedstawiciele różnych pokoleń, by wspólnie celebrować ten wyjątkowy czas. To świetna okazja, by lepiej się poznać i zintegrować, a w rezultacie jeszcze bardziej do siebie zbliżyć.Jeśli potrzebujesz rozrywki odpowiedniej dla osób w różnym wieku, która świetnie sprawdzi się podczas rodzinnych rozgrywek (od święta, ale nie tylko!), wybierz nowoczesne gry planszowe. Pozwolą one na spędzenie wartościowego czasu z najbliższymi, świetnie sprawdzą się też jako elegancki prezent. Specjalnie dla Ciebie wybraliśmy 10 najpopularniejszych tytułów – zarówno wśród nowości, jak i współczesnych klasyków. Poniżej znajdziesz listę wraz z krótkimi opisami. 
Czytaj dalej
Magia świątecznych prezentów. Jak wybrać idealny podarunek dla malucha?
zabawki Fisher Price
Święta to wyjątkowy czas, odmienny od codzienności. Dzieci, swoim śmiechem i swoją szczerością, dodają magii temu wyjątkowemu okresowi, sprawiając, że jest jeszcze bardziej niezwykły. Podczas świąt wiele rzeczy dzieje dla maluchów po raz pierwszy: ubieranie choinki, próbowanie wigilijnych potraw i oczywiście – rozpakowywanie prezentów! Pięknie opakowane przyciągają uwagę szkrabów i wywołują ekscytację. Co znajduje się w środku? Fisher-Price zadbało o to, aby świąteczne podarunki wywoływały radość i sprzyjały byciu razem.Poszukiwanie prezentów dla maluchów to nie lada wyzwanie dla dorosłych. Z jednej strony rodzice, dziadkowie i wujkowie chcą zrobić wrażenie na szkrabach. Z drugiej strony dbają o to, aby prezenty nie tylko przynosiły zadowolenie, ale też wspierały rozwój maluchów i ich wyobraźnię. Przecież zabawki to nie tylko źródło radości, ale też narzędzie do rozwijania umiejętności dzieci i stwarzania okazji do bycia razem.Obdarzanie najmłodszych zabawkami i wspólne spędzanie czasu w trakcie świąt pozwala tworzyć maluchom miłe wspomnienia, które będą im towarzyszyć przez całe życie. A jakie znaczenie dla dorosłych ma obdarowywanie dzieci? – Rodzic szukający pomysłów na prezent poświęca swój czas i swoje zaangażowanie, aby poznać ukryte czasem marzenia dziecka. Nie dość, że obdarowując dziecko, wprowadza siebie w pozytywny stan emocjonalny, to na dodatek ma możliwość  - poprzez odpowiedni wybór prezentów – pobudzać rozwój dziecka i kształtować jego zdolności – podkreśla psycholożka dziecięca, Aleksandra Piotrowska. Warto zatem docenić rolę obdarowywania w święta i wykorzystać możliwości, jakie prezenty stwarzają. Czym Ty obdarujesz maluchy w nadchodzące święta? Fisher-Price ma dla Ciebie propozycje, które sprawią, że świąteczne chwile będą wyjątkowe i ekscytujące dla całej rodziny. 
Czytaj dalej