Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Minister Czarnek przekazał niepokojące wieści
Wioleta Piróg
Wioleta Piróg 15.12.2021 01:00

Minister Czarnek przekazał niepokojące wieści

Minister Zdrowia o szczepionkach dla dzieci
fot. Pawel Wodzynski/East News

Minister Czarnek był gościem programu „Gość Wydarzeń” w telewizji Polsat News, gdzie został zapytany o aktualnie ważne dla szkół i uczniów sprawy. Jedną z nich był temat nauki hybrydowej.

Minister Edukacji i Nauki w programie "Gość Wydarzeń" poruszył aktualne tematy dotyczące dzieci i młodzieży. Ocenił czy nauczanie w trybie mieszanym jest dobrym, czy złym rozwiązaniem.

Minister Czarnek uważa, że nauka hybrydowa to dobre rozwiązanie

Według ministra Przemysława Czarnka, mimo że jak sam twierdzi, liczba samobójstw wśród dzieci i młodzieży wzrasta, nauka w trybie hybrydowym jest dobrym rozwiązaniem. Podczas innej rozmowy przyznał, że nauka zdalna jest szkodliwa dla dzieci. - Na pewno jest ogromny problem z kwestią kondycji psychicznej dzieci po lockdownie, po okresie nauki zdalnej i izolacji. To obserwujemy w szkołach. Nie jest tak tragicznie jak przewidywano, ale jest źle - zauważył szef MEiN w Polskim Radiu 24.

Jak pomóc dzieciom w czasie nauki zdalnej?

Dorota Minta, psycholog i psychoterapeuta w Serwisie Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia radzi, aby w czasie nauki zdalnej obserwować swoje dziecko i reagować za każdym razem, kiedy zaniepokoi nas zmiana w jego dotychczasowym zachowaniu.

Jeśli widzę, że jest problem z nauką, zachowaniem dziecka, trzeba prosić o pomoc. To nie jest tak, że jesteś złym rodzicem, ale w takich sytuacjach ktoś obcy jest często lepszym pomagającym niż rodzice. Trzeba poszukać bezpłatnej pomocy psychologicznej, sprawdzić, czy samorząd nie oferuje np. warsztatów online dla dzieci poświęconych temu, jak radzić sobie z nadmiarem emocji, ze złością, smutkiem, strachem - tłumaczy psycholog. Serwis pacjent.gov.pl podaje także zasady, których stosowanie może pomóc dzieciom w tym trudnym dla nich czasie.

Dobre praktyki

  • Zachowajcie stały rytm dnia, zwłaszcza jeśli chodzi o porę snu i posiłków

  • Niech będzie wydzielony czas na naukę i czas na zabawę

  • Róbcie coś całą rodziną, grajcie w gry rodzinne, jedzcie wspólne posiłki – to dobry moment, by zadbać o prawidłową dietę

  • Wyznaczajcie dzieciom zadania domowe, włączajcie je w obowiązki rodzinne

  • Wprowadźcie 20-minutową sjestę w ciągu dnia, niekoniecznie tylko w przypadku małych dzieci

  • Zadbajcie o ruch, idźcie codziennie na rodzinny spacer, zadbajcie, by dziecko nie spędzało całego dnia przed komputerem i telewizorem

  • Zadbajcie o zajęcia i kontakty bez pośrednictwa Internetu, to może być spotkanie z koleżanką na ulicy, w parku, z zachowaniem dystansu, wizyta u dziadków bez wchodzenia do mieszkania itp.

  • Rozmawiajcie z dziećmi o emocjach, dajcie im poczuć, że mają prawo do rozmaitych emocji i będą wysłuchane.  

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: mamotoja.pl, pacjent.gov.pl

Powiązane
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?