Ministerstwo Zdrowia poprosiło Ministerstwo Edukacji i Nauki, aby pomogło w promowaniu bardzo ważnych szczepień dla dzieci. Wszystko wskazuje jednak na to, że urzędnicy z ministerstwa Przemysława Czarnka nie są chętni, aby pomóc. W szczepionkach dopatrują się złego wpływu na dzieci.
Po spektakularnym sukcesie bonu turystycznego, ministerstwo turystyki obiecało, że świadczenie wróci w nowej formie. Sprawą zajął się Przemysław Czarnek i ogłosił nowy program dla uczniów pod nazwą „Bon szkolny – Poznaj Polskę”. Program "Bon Szkolny – Poznaj Polskę" ma nie tylko wymiar edukacyjny, ale również polityczny – jest bowiem kolejnym punktem w programie wyborczym PiS. Ponadto już w ubiegłym roku uczniowie mogli skorzystać z wycieczek organizowanych im przez MEiN.
Rok szkolny 2021/2022 dobiegł końca. Ponad 4 mln uczniów z całej Polski odbiorą dziś świadectwa i rozpoczną dwa miesiące wakacji. Z tej okazji Przemysław Czarnek postanowił złożyć im życzenia. Przy okazji podsumował miniony rok szkolny i opowiedział o wszystkich zmianach.Ten rok wiązał się dla młodych z wieloma nieoczekiwanymi zmianami. Najpierw musieli się mierzyć z pandemią koronawirusa i nauką zdalną. Później za to stanęli przed wyzwaniem zintegrowania się z nowymi kolegami z Ukrainy. Po tak intensywnym roku młodzi zdecydowanie zasłużyli na odpoczynek.
Minister Czarnek stwierdził, że gimnazja znacząco zaniżyły poziom matur, które uczniowie pisali od lat. Przypomniał również, że egzamin dojrzałości od przyszłego roku będzie znacznie bardziej wymagający. Przemysław Czarnek był gościem "Kwadransu Politycznego" na stacji TVP. Podczas programu wypowiedział się w sprawie sytuacji dzisiejszego systemu edukacji. Między innymi skomentował maturę, która jego zdaniem była do tej pory zbyt łatwa.
Minister Czarnek podczas rozmowy dla Polska Times wypowiedział się w sprawie sytuacji panującej na Ukrainie. Zdradził, że polski rząd przygotowuje się na przyjęcie uchodźców zza sąsiedniej granicy. Podkreślił również, że resort edukacji jest gotowy rozpocząć edukację ukraińskich dzieci.Przemysław Czarnek zapewnił, że w razie eskalacji konfliktu na wschodzie Polska będzie gotowa przyjąć do siebie uciekinierów z Ukrainy, a także podjąć się edukacji ich dzieci. "Oczywiście, nie będzie to proste i nie będzie to automatyczne" - dodał.
Podczas konferencji prasowe 9 lutego Przemysław Czarnek poinformował o skróceniu nauki zdalnej. Uczniowie wrócą do szkoły 21 lutego, czyli tydzień wcześniej niż pierwotnie zapowiadano. Ministerstwo Edukacji nie planuje już wprowadzania kolejnych obostrzeń. Według ministra Czarnka uczniowie w roku szkolnym 2021/2022 nie wrócą już na nauczanie zdalne. Resortowi edukacji zależy na utrzymaniu trybu stacjonarnego i zatrzymaniu młodzieży w szkołach.
Przemysław Czarnek właśnie podjął decyzję o zmniejszeniu wymiaru dodatkowych godzin nauczania niemieckiego dla uczniów z mniejszości niemieckiej. Decyzja natychmiast spotkała się z oburzeniem opozycji. "To nie jest kraj europejski" - skomentowała decyzję Ministerstwa Edukacji posłanka Lewicy Wanda Nowicka. Od 1 września 2022 roku środki przeznaczone na nauczanie języka ojczystego dla mniejszości niemieckiej zostaną zredukowane o około 40 mln zł.
Podczas rozmowy na antenie Polskiego Radia 24 Przemysław Czarnek zdradził dalsze plany ministerstwa w związku z nauką zdalną. Poinformował, że dzieci wrócą do szkół najpóźniej 28 lutego. Ma jednak nadzieję, że placówki uda się otworzyć nawet wcześniej.- Jeśli sytuacja na to pozwoli, będziemy dążyć do tego, ażeby skrócić ten okres nauki zdalnej — powiedział Czarnek podczas dzisiejszej audycji w Polskim Radiu 24. Ministrowi Edukacji zależy na kontynuowaniu nauki stacjonarnej. Nie ukrywa swojej niechęci do trybu online.
Podczas rozmowy na antenie Programu 1 Polskiego Radia Przemysław Czarnek zdradził plany rządu związane z organizacją zajęć w szkołach. Poinformował, że ministerstwo nie chce wracać do nauki zdalnej i zamierza podtrzymać obecną strategię działania rządu. Z drugiej strony resort edukacji dokładnie obserwuje sytuację epidemiologiczną.Czarnek podkreśli, że rząd jest przygotowany na ewentualny rozwój pandemii. W razie dramatycznej sytuacji MEiN wdroży w życie przygotowane wcześniej scenariusze. Jednak na razie nie trzeba się do nich stosować.
We wrześniu 2023 roku podstawy przedsiębiorczości zostaną zastąpione nowym przedmiotem biznes i zarządzanie. Zdaniem ministra Czarnka umożliwi on uczniom zdobycie elementarnej wiedzy potrzebnej do założenia własnej firmy w przyszłości. BiZ ma pojawić się na maturze rozszerzonej w 2027.Już w najbliższym roku szkolnym uczniowie szkół ponadpodstawowych po raz pierwszy zetkną się z przedmiotem historia i teraźniejszości. To jednak nie koniec zmian, jakie przyszykowało dla nich Ministerstwo Edukacji. Prawdopodobnie od 2023 do szkół wejdzie jeszcze jeden przedmiot.
"Dzieciom i młodzieży w Polsce groziło ogromne niebezpieczeństwo ideologizacji i niestety również demoralizacji” - powiedział minister Czarnek w rozmowie dla portalu wpolityce.pl. Szef MEiN skomentował burzę wokół nowelizacji ustawy oświatowej. Przyznał, że zdziwił go aż tak wielki sprzeciw.Minister Czarnek udzielił wywiadu dla portalu wpolityce.pl na temat nowelizacji ustawy oświatowej, zwanej również "Lex Czarnek". Stwierdził, że nagły sprzeciw opozycji udowodnił mu, jak konieczne jest wprowadzenie zmian.
4 stycznia o godzinie 15 rozpoczęła się centralna manifestacja przeciwko projektowi "Lex Czarnek". W Warszawie przed budynkiem sejmu zebrali się protestanci "Wolnej Szkoły". W tym samym czasie posłowie Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży i Komisji Obrony Narodowej rozpoczęli dyskusję nad projektem. 14 grudnia opozycji udało się przesunąć obrady na temat "Lex Czarnek". Dzisiaj komisja znowu pochyli się nad projektem.
Zgodnie z rozporządzenie, od 20 grudnia 2021 do 9 stycznia 2022 uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych przejdą na nauczanie zdalne. Oznacza to, że 17 grudnia był ostatnim dniem, w którym polska młodzież poszła do szkoły w 2021. Ministerstwo Edukacji i Nauki udostępniło dane podsumowujące sytuację epidemiologiczną w placówkach. Resort edukacji regularnie przekazuje dane dotyczące sytuacji epidemiologicznej w polskich szkołach. Najnowsze statystyki wyglądają bardzo niepokojąco. Duża część uczniów korzystała z nauki zdalnej już od połowy grudnia.
Minister Czarnek był gościem programu „Gość Wydarzeń” w telewizji Polsat News, gdzie został zapytany o aktualnie ważne dla szkół i uczniów sprawy. Jedną z nich był temat nauki hybrydowej.Minister Edukacji i Nauki w programie "Gość Wydarzeń" poruszył aktualne tematy dotyczące dzieci i młodzieży. Ocenił czy nauczanie w trybie mieszanym jest dobrym, czy złym rozwiązaniem.
Przemysław Czarnek wziął udział w czacie zorganizowanym przez konto "Polska Suwerenna". Słowa, które padły podczas rozmowy wywołały oburzenie członków opozycji. Minister Edukacji zaatakował ubiór polskich uczniów i skrytykował młodych chłopców za noszenie rurek.Szef MEiN wypowiedział się na temat klas mundurowych w polskich szkołach. Przy okazji odwołał się do ubioru polskich uczniów. Jego zdaniem współczesna młodzież nie nosi się "normalnie". Opozycja natychmiast zareagowała: "Czy Pan chce ubierać polskie dzieci?"