Wszystko wskazuje na to, że polską szkołę czeka totalna rewolucja. Nowa Minister Edukacji już ogłosiła pierwsze zmiany. Pojawiają się także nowe pomysły na to, jak przemeblować szkołę. Czy będą naprawdę korzystne dla uczniów?Jedną z wielu propozycji jest zlikwidowanie ocen z W-F, plastyki i muzyki. I rodzice, i uczniowie, i nauczyciele są zgodni, że polska szkoła potrzebuje zmian. Jednak ten pomysł jest bardzo kontrowersyjny. Pojawiają się głosy, że brak ocen z tych najłatwiejszych przedmiotów przyniesie więcej szkody niż pożytku.
Minister edukacji udzielił wywiadu, w którym zapowiada, co zrobi, jeśli uda mu się kontynuować pracę na tym stanowisku. Przemysław Czarnek tłumaczy, że polska szkoła potrzebuje rewolucji.
"Znasz języki wschodniosłowiańskie? Jesteś studentem, nauczycielem lub wykładowcą? Chcesz wesprzeć edukacyjnie młodych ludzi przybywających z Ukrainy?" - czytamy na oficjalnym profilu Ministerstwa Edukacji i Nauki. Resort zachęca Polaków do udzielenia pomocy edukacyjnej dzieciom i młodzieży z Ukrainy. Wystarczy wypełnić formularz rejestracyjny. Ministerstwo Edukacji bardzo zaangażowało się w pomoc uczniom i studentom z Ukrainy. Przemysław Czarnek zapewnił, że każda osoba chcą kontynuować naukę na terytorium Polski, powinna natychmiast zostać przyjęta do szkoły lub na uczelnię. Jednak placówki oświatowe również potrzebują wsparcia w tym przedsięwzięciu.
- Zachęcamy wszystkie szkoły, przedszkola i placówki oświatowe, a także polskie szkoły za granicą do udziału w akcji „Razem na święta” - czytamy na oficjalnej stronie rządowej. Zgłoszenia przyjmowane są do 20 grudnia. W ramach akcji uczniowie wraz z nauczycielami mogą m.in. przygotować zbiórkę, wesprzeć wybraną organizację lub stworzyć kartki świąteczne.Akcja "Razem na święta" jest organizowana regularnie od 4 lat. Jej celem jest zachęcenie młodzieży do niesienia pomocy, a także budowania wspólnoty międzypokoleniowej. Zgłaszać mogą się uczniowie zarówno z kraju, jak i za granicy.
Minister Edukacji i Nauki oraz Minister Zdrowia skierowali do rodziców wspólny list dotyczący szczepienia dzieci. Zapowiedzieli w nim możliwość skorzystania z preparatu w grupie wiekowej 5-11 lat. Przytoczyli także rekomendację Europejskiej Agencji Leków.- Rekomendacja Europejskiej Agencji Leków uruchamia na terenie Unii Europejskiej dystrybucję szczepionek przeznaczonych dla dzieci — informują politycy w liście. Od 13 grudnia szczepionki trafią do dzieci w wieku 5-11 lat. Czarnek i Niedzielski zwrócili się w tej sprawie do rodziców.
78 szkół ponadpodstawowych w trybie zdalnym i 2 709 podstawówek w trybie hybrydowym — to tylko część danych opublikowanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. 30 listopada resort opublikował najświeższe informacje dotyczące funkcjonowania placówek oświatowych w Polsce.Pomimo rosnącej liczby zakażeń, przedstawiciele rządu zapewniają, że szkoły pozostaną otwarte. Z drugiej strony dyrektorzy placówek coraz częściej decydują się na częściowe zawieszenie zajęć. Dane Ministerstwa Edukacji nie nastawiają pozytywnie.
Ministerstwo Edukacji i Nauki regularnie udostępnia raporty dotyczące funkcjonowania szkół i przedszkoli w Polsce. 29 listopada ukazały się najświeższe dane. Przekazane informacje są niepokojące. Coraz więcej placówek przechodzi na nauczanie zdalne.64 licea w trybie zdalnym i prawie 3 tysiące podstawówek w hybrydowym — to tylko część danych opublikowanych przez Ministerstwo Edukacji. W polskich szkołach notuje się coraz większą liczbę przypadków zakażenia koronawirusem. Dyrektorzy placówek są postawieni pod ścianą.
Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek podczas audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja powiedział, że wzrośnie roczna subwencja oświatowa z poziomu 52 mld do 61 mld złotych. "To będą środki finansowe na wynagrodzenia nauczycieli i podwyżki".Minister Czarnek podczas audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja opowiedział o planowanych zmianach w oświacie. Jedną z nich są podwyżki dla nauczycieli, a także zmiana systemu.