portalparentingowy.pl
morsowanie: czy możemy zabrać na nie dzieci?

pixabay

Morsowanie dzieci. Czy aktywność jest bezpieczna dla naszych pociech?

3 Lutego 2021

Autor tekstu:

Damian Witoń

Udostępnij:

"Zimna woda zdrowia doda", mówi popularne przysłowie powtarzane przez miłośników morsowania. Wielu rodziców zastanawia się, czy aktywność jest bezpieczna dla dzieci. Postanowiliśmy rozwiać ich wątpliwości

Morsowanie stało się w ostatnim czasie niezwykle popularne. Mnóstwo ludzi wrzuca do sieci filmiki ze swoimi wyczynami, chwaląc przy tym właściwości zimnej wody. Niektórzy rodzice postanawiają zabrać na mroźne kąpiele swoje dzieci. Tłumaczymy, czy takie rozwiązanie jest dla nich bezpieczne.

Czy morsowanie jest bezpieczne dla dzieci? O czym należy pamiętać, zabierając pociechy na mroźną kąpiel?

Morsowanie, czyli kąpiel w lodowatej wodzie może przynieść wiele korzyści dla organizmu człowieka, zarówno tego dużego, jak i mniejszego. Należy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach. 

Po pierwsze do morsowania należy się wcześniej odpowiednio przygotować. Zarówno dzieci, jak i dorośli nigdy nie powinni zaczynać przygody z zimnymi kąpielami od wskoczenia do lodowatej wody. Zanurzenie się w niej jest przeznaczone dla bardziej zaawansowanych morsów. Początkujący powinni zacząć od stopniowego przyzwyczajania organizmu do chłodu. 

Eksperci zalecają amatorom branie chłodnych pryszniców. Następnie można przejść do kąpieli w chłodnej wodzie rzek i jezior w sezonie jesiennym, gdy temperatura nie spada jeszcze poniżej 0. W przypadku dzieci zasada jest taka sama. Należy jednak w tym miejscu zaznaczyć, że specjaliści stanowczo odradzają morsowanie dzieciom poniżej 3 roku życia.

Po przejściu przez kolejne stopnie zaawansowania w morsowaniu możemy w końcu dojść do punktu kąpieli zimowych. Zabierając na nie przyzwyczajone już do zimnej wody dzieci, musimy jednak pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Po pierwsze kąpiąc się z nimi w jeziorze, czy rzece, absolutnie nie możemy spuszczać ich z oczu. Powinniśmy również zadbać o to, aby przed kąpielą odpowiednio się rozgrzały. Ćwiczenia fizyczne są absolutną podstawą. Po morsowaniu trzeba jak najszybciej wysuszyć i ogrzać organizm. Warto zatem przed rozpoczęciem aktywności, upewnić się, że po wyjściu z zimnej wody, będzie na nas czekało ciepłe wnętrze samochodu lub budynku. 

Przeciwwskazaniami do morsowania są problemy kardiologiczne. Osoby z nadciśnieniem tętniczym, chorobami serca, chorobami naczyń obwodowych i żylakami zdecydowanie powinny z niego zrezygnować. Eksperci zalecają, aby przed rozpoczęciem aktywności skonsultować się z lekarzem. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych. 

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: wformie24.pl

Podobne artykuły

Dziecko, pies

Dziecko

Maluch bezwładnie upada za plecami psa. Zachowanie zwierzaka jest bezcenne

Czytaj więcej >
Celiakia u dzieci

Dziecko

Celiakia u dzieci

Czytaj więcej >
Nadciśnienie tętnicze u dzieci

Dziecko

Nadciśnienie tętnicze u dzieci

Czytaj więcej >
dziecko przed komputerem

Dziecko

Czy rodzice powinni zostawiać dziecko samo w domu?

Czytaj więcej >
Wzdęty brzuch u dziecka – jakie mogą być przyczyny?

Dziecko

Wzdęty brzuch u dziecka – jakie mogą być przyczyny?

Czytaj więcej >
Kolor oczu dziecka

Dziecko

Kolor oczu dziecka

Czytaj więcej >