portalparentingowy.pl
Muzyka: Mozart dla dzieci

pixabay

Jak wykorzystać muzykę Mozarta dla rozwoju naszego dziecka? Naukowcy odkryli fenomenalny sposób

12 Lutego 2021

Autor tekstu:

Damian Witoń

Udostępnij:

Jednym ze sposób wspierania funkcjonowania naszego dziecka jest wykorzystanie wspaniałych możliwości, jakie daje nam muzyka. Nie każda będzie jednak odpowiednia. Terapeuci i naukowcy polecają dzieciom twórczość Mozarta

Wpływ muzyki na człowieka jest już od dawna przedmiotem badań naukowych. Eksperci z całego świata zadają sobie pytania o to, jak dźwięk oddziałuje na organizm człowieka, jakie utwory są w stanie wywołać określone efekty oraz jakie mechanizmy stoją za owymi zależnościami. Nie sposób byłoby tu przytoczyć wszystkich wniosków, do których doszli. Jeden z nich może być jednak szczególnie ciekawy dla rodziców

Wpływ muzyki Mozarta na proces wspierania rozwoju dziecka

Muzykę może zdziałać dla naszych dzieci wiele dobrego. Nie każdy jej rodzaj będzie jednak odpowiedni. Przy wyborze utworów warto kierować się zatem udokumentowaną wiedzą naukową. Okazuje się, że jedną z najlepszych propozycji dla dzieci według stanu obecnej wiedzy może być twórczość Wolfganga Amadeusza Mozarta, uznawanego za jednego z najwybitniejszych kompozytorów w dziejach ludzkości.

O możliwości wykorzystania muzyki Mozarta w edukacji i procesie wspierania rozwoju dziecka w poglądowej pracy napisał Mirosław Kisiel, profesor Wydziału Pedagogiki Uniwersytetu Śląskiego. Powołuje się w niej na liczne badania, które dotyczą tematyki związanej z wpływem muzyki na funkcjonowanie młodego człowieka.

Z niezwykle interesującej pracy naukowej możemy dowiedzieć się, chociażby tego, że muzyka Mozarta wykorzystywana jest w profilaktyce i terapii dzieci i młodzieży, a poszczególne utwory mogą stanowić odpowiedź na konkretne problemy. 

Przykładowo na brak energii u dziecka muzykoterapeuci polecają utwór “Taniec” z koncertu skrzypcowego G-dur.

Nastroje depresyjne mogą być łagodzone przy użyciu nagrań z koncertu fortepianowego C-dur.

W wyzwoleniu radości pomóc może z kolei opera “Czarodziejski flet”.

Z rozczarowaniem i frustracją łatwiej będzie sobie poradzić, słuchając koncertu fortepianowego D-dur nr 26. 

Warto tu jednak wyraźnie zaznaczyć, że sama muzyka nie stanowi samodzielnego sposobu na rozwiązanie problemów. Jest za to fenomenalnym wsparciem podczas radzenia sobie z nimi. 

undefined

Pozytywny wpływ muzyki Mozarta na dzieci zauważono w latach pięćdziesiątych XX wieku, gdy Alfred Tomatis z powodzeniem wykorzystał ją w pracy z dziećmi cierpiącymi na zaburzenia mowy i komunikacji. Początkowe sukcesy sprawiły, że rozszerzono grupę odbiorców muzykoterapii o maluchy, które zmagały się z epilepsją, autyzmem, dysleksją, zaburzeniami emocjonalnymi, ADHD oraz innymi problemami.

Wyjątkowe w muzyce Mozarta jest to, że potrafi korzystnie wpłynąć na pracę układu nerwowego. Wspiera przebieg procesów myślowych, zwiększa koncentrację, a także poprawia skuteczność procesów pamięciowych. W przypadku muzyki innego rodzaju wystąpienie podobnych efektów jest rzadkością. 

Utwory austriackiego kompozytora wykorzystywane są w działaniach edukacyjno-terapeutycznych, co przynosi wspaniałe efekty. Przy jej pomocy można pobudzić dziecko do działania, poprawić jego humor, zmniejszyć poczucie lęku i rozluźnić napięcia i pobudzić fantazję. Profesor Kisiel pisze, że właściwie dobrane utwory stanowią pewnego rodzaju “osłonę” dziecka przed światem zewnętrznym. 

Nie pozostaje nam zatem nic innego, jak tylko zachęcić Państwa do puszczania swoim dzieciom muzyki Mozarta, ponieważ jest ona w stanie zrobić dla nich wiele dobrego. Najlepiej słuchać jej razem z nimi, gdyż wywiera pozytywny wpływ również na osoby dorosłe. 

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródła: Kisiel, M. Wykorzystanie muzyki Mozarta w edukacji i procesie wspierania rozwoju dziecka, YouTube, Wikipedia

Podobne artykuły

Prezenty na chrzest

Dziecko

Jakie prezenty na chrzest?

Czytaj więcej >
Basen dla dziecka

Dziecko

Basen ogrodowy dla dzieci - jaki wybrać?

Czytaj więcej >
Pierwszy spacer

Dziecko

Kiedy na pierwszy spacer z noworodkiem?

Czytaj więcej >
psychiatria dziecięca

Dziecko

Z jakimi problemami mierzą się dziś dzieci? Rozmowa z Sarą Romską, autorką książki "Dzieci Psychiatryka"

Czytaj więcej >
pytanie na śniadanie

Dziecko

"Pytanie na śniadanie": wpadka programu w temacie o dzieciach

Czytaj więcej >
Huśtawka zarwała się pod 10-latką

Dziecko

Niebezpieczny wypadek w Nysie. Huśtawka zerwała się pod 10-latką

Czytaj więcej >