Na czym polega zespół Angelmana?
Dla rodziców to zawsze radość, gdy widzą uśmiech na twarzy swojego dziecka. William Goodson śmiał się jednak nadzwyczaj często, w końcu wzbudziło to niepokój. Diagnoza lekarza wskazała, że chłopiec cierpi na zespół Angelmana.
William Goodson był radosnym dzieckiem, jednak po jakimś czasie oprócz ataków śmiechu, zaczął wykazywać również inne podejrzane objawy. Okazało się, że to symptomy zespołu Angelmana.
Chłopiec choruje na zespół Angelmana
Mama chłopca, Emma, od początku była zaniepokojona nietypowym śmiechem dziecka. Po jakimś czasie dostrzegła też inne problemy, takie jak infekcje, pleśniawki czy zaburzenie oddychanie. Pojawił się też zez i kłopot z wypadaniem języka z ust.
Diagnoza była jednoznaczna. Gdy rodzice usłyszeli o zespole Angelmana, początkowo się przerazili. Potem jednak poczuli ulgę na myśl o tym, że wiedzą już, co dolega chłopcu.
Dziś William ma 3 lata i musi trzymać się specjalnej diety. Mimo że nie umie mówić, coraz sprawniej się porusza i we własnym stylu komunikuje z rodzicami.
Objawy zespołu Angelmana
Zespół Angelmana jest spowodowany zaburzeniami chromosomu 15. Nietypowa choroba przejawia się początkowo właśnie wyjątkowo częstym śmiechem . Potem pojawiają się inne objawy, takie jak ataki padaczki, niedorozwój umysłowy, problemy z oddychaniem i przełykaniem, a także marionetkowe ruchy.
To jednak nie wszystko. Dzieci z zespołem Angelmana cierpią również na zaburzenia zachowania. Są nadzwyczaj ruchliwe i nadpobudliwe, co charakteryzuje się często trzepotaniem rękoma . Cecha ta powoduje, że dzieci z tym schorzeniem często nazywane są "aniołkami". Artykuły polecane przez redakcję Portal Parentingowy:
-
Brytyjka będąc w ciąży po 3 tygodniach zaszła w kolejną ciążę
-
Kobieta podczas porodu dowiedziała się, że ma podwójny system rozrodczy
-
Mama znalazła w łóżku dziecka nietypowe robaki. Okazało się, że nie były to pluskwy
źródło: parenting.pl / medonet.pl