Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Nadchodzą zmiany. Historia i teraźniejszość od września w szkołach
Martyna Kucharczyk
Martyna Kucharczyk 29.12.2021 01:00

Nadchodzą zmiany. Historia i teraźniejszość od września w szkołach

Sala lekcyjna
fot. maroke, canva.com

Historia i teraźniejszość od przyszłego roku pojawi się w szkołach ponadpodstawowych. Ministerstwo Nauki i Edukacji opracowało już podstawy programowe i przekazało je do dalszej konsultacji. "Musimy uczyć młodzież szkół ponadpodstawowych historii najnowszej" - skwitował Czarnek.

Czego młodzież będzie się uczyć na lekcjach historii i teraźniejszości? Według Ministra Edukacji zakres materiału obejmie lata 1945-2015. Do tej pory uczniowie mieli mieć duże braki w historii najnowszej, HiT ma to zmienić.

Historia i teraźniejszość od września w szkołach

- Podstawy programowe nowego przedmiotu szkolnego - historia i teraźniejszość - są gotowe i przekazane do konsultacji. Musimy uczyć młodzież szkół ponadpodstawowych historii najnowszej — poinformował Przemysław Czarnek w rozmowie dla Polskiego Radia 24.

Historia i teraźniejszość wejdzie do szkół ponadpodstawowych 1 września. Ma zastąpić wiedzę o społeczeństwie na poziomie podstawowym. Przedmiot swoim zakresem obejmie okres od 1945 do 2015 roku.

- Dzieci poznają między innymi fakty dotyczące żołnierzy wyklętych, żołnierzy niezłomnych. Dzieci poznają nasze dążenia niepodległościowe poszczególnych lat, które miały olbrzymie znaczenie dla naszej historii - '56, '68, '70, '80, stan wojenny - '81, poznają okoliczności Okrągłego Stołu 1989 roku, postkomunizmu lat 90., który zatrzymał rozwój naszego kraju — wyjaśnił Czarnek.

Czy HIT zastąpi WOS?

Na poziomie podstawowym historia i teraźniejszość ma zastąpić wiedzę o społeczeństwie. Lekcje WOS-u będzie można kontynuować tylko na rozszerzeniu. Przemysława Czarnek zapewnia jednak, że WOS "nie będzie wyrugowany" ze szkół.

- Wiedza o społeczeństwie będzie w ramach przedmiotu historia i teraźniejszość, będzie też jako przedmiot rozszerzony na maturze — mówi.

Nowy przedmiot od początku wzbudza duże kontrowersje. Opozycja obawia się, że PiS wykorzysta go do manipulacji młodzieżą i zakrzywiania historii. Minister Czarnek komentuje te zarzuty:

- Przedmiot wzbudza emocje tych, którzy żerowali na tym, że młodzież była nieświadoma przez co najmniej dwie dekady albo nawet dwie i pół dekady tego, jakie były procesy historyczne, które doprowadziły nas do wolnego państwa i co się działo również w tym wolnym państwie po 1989 roku.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: polskieradio24.pl