portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > Gigantyczny noworodek w Polsce. Maluch ważył ponad 5 kg
Katarzyna Derda
Katarzyna Derda 23.03.2022 04:31

Gigantyczny noworodek w Polsce. Maluch ważył ponad 5 kg

noworodek
Zdjęcie ilustracyjne, Obraz Christian Abella z Pixabay

Ile waży przeciętny noworodek? Zazwyczaj waga wynosi od 2500 do 4500 gram. Czasem jednak przychodzą na świat dzieci, które ważą dużo więcej. Należy do nich Pawełek, który urodził się w Słupsku.

Pawełek ze Słupska w momencie urodzenia mierzył 60 centymetrów i ważył aż 5270 gram. Tym samym okazało się, że należy do grupy największych noworodków w Polsce.

Lekarze z kliniki położniczej byli pewni, że mają do czynienia z ciążą bliźniaczą, kiedy zobaczyli jego mamę. Przyczyną całego zamieszania był jednak jeden chłopiec! Mimo że dopiero pojawił się na świecie, już osiągnął wagę kilkumiesięcznego niemowlęcia.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Położne donoszą, że maluch czuje się dobrze, przyszedł na świat podczas porodu naturalnego i dostał 10 punktów w skali Apgar. Lekarka Magdalena Kukulska przyznała, że w czasie swojego kariery zawodowej nie przyjęła nigdy noworodka tak dużych rozmiarów.

Największe noworodki w Polsce

Pawełek należy do grona prawdziwych rekordzistów. Tak duże dzieci rodzą się bardzo rzadko. Pierwsze miejsce w Polsce zajmuje Kacper ze Szczecina. Ten urodzony w 2007 roku chłopiec w momencie narodzin ważył aż 7 kilogramów 130 gramów.

W 2020 roku w Piekarach Śląskich przyszła na świat Maja, ważąca 6680 gram. To wyjątkowo dużo, bo dziewczynki z reguły w momencie narodzin ważą mniej od chłopców. Wszystkie te rekordowe maluchy rozwijają się dobrze, a sam poród przebiegał bez większych komplikacji.

Źródło: parenting.pl, mamotoja.pl, edziecko.pl, rmf24.pl

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy: