portalparentingowy.pl > Szkoła > Otwarcie szkół bez szczepionek dla nauczycieli? Znamy odpowiedź
Weronika Wasiak
Weronika Wasiak 23.03.2022 04:11

Otwarcie szkół bez szczepionek dla nauczycieli? Znamy odpowiedź

Nauczyciele, szczepionka
unsplash.com / Immo Wegmann (CC0 Domena Publiczna)

Nauczyciele, a przynajmniej część, lada moment może wrócić do pracy. Takie informacje 11 stycznia obiegły media, bowiem sam minister zdrowia przekazał, że uczniowie klas  I-III szkół podstawowych najprawdopodobniej już po feriach wrócą do placówek. Czy to oznacza, że nauczyciele będą mogli zaszczepić się w tym czasie, co medycy czy emeryci?

Nauczyciele nie dostaną szczepień 

Decyzje dotyczące obostrzeń, które chcieliśmy zakomunikować możliwie jak najwcześniej, są decyzjami bardzo trudnymi, bo tak jak powiedziałem, podejmowane w sytuacji dużej niepewności. Niemniej jednak ważąc wszystkie za i przeciw również opierając się na modelach prognostycznych, bo realizowaliśmy takie wariantowe prognozy, które dotyczyły tego, jakie byłyby skutki, które możemy wykonać, a które jednocześnie nie stanowią zagrożenia, jest uruchomienie nauki stacjonarnej w klasach I-III - mówił 11 stycznia minister zdrowia Adam Niedzielski.

We wtorkowej audycji RMF gościem był  poseł PiS, Bolesław Piecha, który wypowiedział się m.in. na temat szczepień nauczycieli. Gdy pojawiły się informacje, że młodsze dzieci już od 18 stycznia mogą wrócić do szkół, pojawiły się też spekulacje, czy w związku z tym pedagodzy zostaną zaszczepieni w pierwszej kolejności.

Poseł jednak dobitnie rozwiał te podejrzenia, podkreślając, że nauczyciele nie zostaną zaszczepieni wcześniej, ponieważ "nie są na pierwszej linii frontu", a tam z kolei znajduje się służba zdrowia.

Otwarcie szkół bez szczepień nauczycieli? Priorytet muszą mieć ci, którzy stoją na pierwszej linii frontu (medycy) - mówił dla RMF Bolesław Piecha.

Część dzieci niebawem wróci do szkół

Brak wcześniejszych szczepień dla nauczycieli może wzbudzić sporo kontrowersji, tym bardziej że wiele wskazuje na to, iż już niebawem rząd będzie chciał przywrócić naukę stacjonarną dla najmłodszych.

Agnieszka Mastalerz-Migas, krajowa konsultant medycyny rodzinnej na antenie Radia Zet przyznała, że warto wdrażać naukę stacjonarną w poszczególnych województwach.

Warto spróbować w tych regionach gdzie zakażeń koronawirusem jest mniej. Z jednej strony jest ryzyko, ale z drugiej mamy zdrowie psychiczne dzieci - podkreśliła dla Radia Zet Agnieszka Mastalerz-Migas.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: RMF, Radio Zet

Tagi: Szkoła dzieci