Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Nauczycielka wyjawiła, że młodzież ubiera się niechlujnie na maturę
Wioleta Piróg
Wioleta Piróg 11.05.2022 14:51

Nauczycielka wyjawiła, że młodzież ubiera się niechlujnie na maturę

Matura
fot. Pixabay.com/F1Digitals

Matura jest jednym z ważniejszych wydarzeń w życiu młodych ludzi. Nie bez powodu nazywana jest egzaminem dojrzałości. Od młodzieży wymaga się zatem, aby podeszła do tematu z odpowiednią powagą, co wyrażać ma m.in. poprzez odpowiedni ubiór. Nauczyciele zwracają jednak uwagę, że zdarza się, iż tegoroczni maturzyści zamiast galowego stroju na maturę przychodzą w podartych jeansach i trampkach.

Jak podaje mamadu.pl, na grupach nauczycielskich i forach dla rodziców dorośli grzmią na temat niechlujnego stroju tegorocznych maturzystów. A przecież w życiu spotka ich jeszcze wiele sytuacji, w których będą musieli dostosować się do panujących reguł, takich jak rozmowy o pracę, pogrzeb czy egzaminy na studiach.

Na maturze w dresach

Na jednej z internetowych grup pojawił się wpis kobiety, która napisała, że "kończy kolejny dzień w komisji egzaminacyjnej i nie wierzy w to, co widzi".

Młodzież przychodzi na maturę w brudnych trampkach, dresach, koszulkach na ramiączkach i z odkrytymi brzuchami. Ciągle widzę poszarpane jeansy, krótkie spodenki czy kolorowe kurtki. Zastanawiam się, czy ja jestem taka staroświecka, czy to młodzież przestała mieć szacunek do czegokolwiek, a przecież mówimy o egzaminie dojrzałości! – relacjonowała kobieta, cytowana przez mamadu.pl.

Jak się ubrać na maturę?

Dzisiejsza młodzież uchodzi za taką, co ubiera byle co na każdą okazję. Niektórzy uważają, że nie powinno być przyzwolenia na takie zachowanie. – Egzaminatorom należy się szacunek! – twierdzi jeden z internautów, którego cytuje mamadu.pl.

Wyobraź sobie, że ktoś na pogrzeb albo ślub przychodzi w bikini albo spodniach do pielenia w ogródku. To nie przystoi – dodaje inny.

Strój galowy

Problem nieodpowiedniego stroju maturzystów nie dotyczy jednak wszystkich szkół. Wielu nauczycieli zapewnia, że w ich szkole obowiązują pewne zasady, których uczniowie przestrzegają.

W naszej szkole wszyscy przyszli na maturę w mundurach, ale taka jest specyfika szkoły – przyznała mamadu.pl jedna z nauczycielek z wojskowych liceów w Warszawie.

Jak stwierdziła w rozmowie z mamadu.pl psycholożka Sonia Ziemba-Domańska "dziecko powinno wpasować się w obowiązujące reguły i kodeks."

Myślę, że jest to ważne, chociażby pod względem granic i zasad, które będzie mu/jej stawiało życie – powiedziała Ziemba-Domańska.

Artykuły polecane przez redakcję Portal Parentingowy:

Źródło: mamadu.pl

Tagi: nauczycielka