Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Nie czekaj, aż podrośnie! Obowiązki domowe z podziałem na wiek [LISTA]
Marta Lewandowska
Marta Lewandowska 22.02.2024 10:16

Nie czekaj, aż podrośnie! Obowiązki domowe z podziałem na wiek [LISTA]

Obowiązki domowe dziecka z podziałem na wiek
Fot. Pexels/Kampus Production

Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał - wszyscy znamy to powiedzonko, a z drugiej strony nagminnie wyręczamy dzieci. Tłumaczymy sobie, że są za małe, jeszcze się w życiu napracują, a poza tym zrobią wolniej i gorzej niż rodzic. Tylko jeśli dziecku nie pozwolisz, to nie dość, że nie dasz mu cennych lekcji, to jeszcze dodajesz sobie obowiązków, a także powodów do frustracji, bo wszystko jest na twojej głowie.

Dziecko ma naturalną ciekawość, kiedy ma kilka miesięcy, zaczyna naśladować twoją mimikę. Maluch uczy się czy się przez naśladownictwo rzucać piłkę, czesać i wiele innych rzeczy. Chce robić to co mama i tata, dlatego, jeśli bierze do ręki ścierkę - pozwól mu, niech sprząta z tobą. Mało tego - już trzylatek powinien mieć swoje obowiązki domowe!

Obowiązki domowe dzieci

Dziecko jest częścią rodziny, ale też mieszkańcem domu czy mieszkania. Powinno więc poczuwać się o tego, żeby dbać o wspólną przestrzeń. Im szybciej rozpoczniesz naukę, tym będzie ona bardziej naturalna, a dziecko szybciej nauczy się wydajnie pomagać. Bo jeśli np. założysz, że jakiekolwiek obowiązki pojawią się w jego życiu gdy skończy 7 lat, to poczuje się ukarane, nie będzie rozumiało, czemu nagle ma myć podłogę, skoro dotąd robili to rodzice. 

Dziecko obserwuje cię w czasie codziennych czynności, jeszcze nim nauczy się siadać. Jeśli więc raczkujący berbeć chwyta ścierkę i zaczyna zabawnie przecierać podłogę czy piekarnik - pozwól mu i pochwal. Nawet jeśli nie wypucuje paneli na błysk, to wyrobi sobie nawyk. Uśmiechnij się, pochwal i szukaj sposobu na zaangażowanie malucha do obowiązków domowych. Na początku w formie zabawy!

Obowiązki domowe przedszkolaka

Tak naprawdę pewnych rzeczy możemy wymagać już od roczniaka, a nawet młodszego dziecka, jak choćby tego, aby brudne ubranka przed kąpielą włożył do kosza na pranie - dla dziecka to świetna zabawa, dla ciebie - mniej schylania się. Podobnie ze sprzątaniem zabawek - klocki czy pluszaki można sprzątać do pudeł razem, mówiąc głośno BAM!

Co powinien sam robić trzylatek:

 • Samodzielna higiena - rodzic towarzyszy dziecku i upewnia się, że dokładnie umyło się i wytarło, ale to, podobnie, jak mycie zębów czy podcieranie trzylatek robi sam - rodzic sprawdza efekty.
 • Pomoc przy nakrywaniu do stołu - daj dziecku do zaniesienia sztućce, serwetki, a nawet miskę z sałatką. Na gorącą zupę jeszcze nie czas, ale od czegoś trzeba zacząć.
 • Pomoc przy rozpakowaniu zmywarki lub wycieraniu naczyń.
 • Szykowanie i samodzielne zakładanie ubranek.
 • Zmiatanie przy drzwiach wejściowych na początek przyda się mała szczotka.
 • Sprzątanie po zabawie.

Obowiązki dla dziecka 4-,5-letniego:

 • Wszystkie powyższe.
 • Ścieranie kurzu i odkurzanie podłogi.
 • Dbałość o napełnianie wodą miski domowego pupila. 
 • Wkładanie do szafek złożonych przez rodzica ubranek.

Obowiązki domowe dla 6-latka:

 • Samodzielna dbałość o higienę.
 • Wkładanie brudnych naczyń do zmywarki.
 • Pomoc na zakupach (Idź po mleko, mama/tata będą przy pieczywie).
 • Pierwsze próby składania czystych ubrań przed włożeniem ich do szafy. Możesz np. polecić dziecku sparowanie skarpetek.
 • Ścielenie łóżka.

Obowiązki domowe dla dziecka w wieku szkolnym

Kiedy maluch przestaje być przedszkolakiem, a zaczyna być uczniem, wszystko robi się poważniejsze - także obowiązki. To już nie jest maleństwo, ale całkiem samodzielny człowiek, który uczy się czytać i pisać. Pora, by lepiej wykorzystać jego zdolności - również manualne.

Obowiązki dzieci w wieku 7-8 lat:

 • Samodzielne pakowanie się do szkoły i dbałość o zawartość plecaka, czyli WYJMOWANIE niepotrzebnych rzeczy.
 • Segregacja i wynoszenie śmieci.
 • Odrabianie lekcji - w miarę możliwości ważne, aby dziecko nie tylko samo pilnował, by lekcje zrobić, ale też postarało się rozwiązać zadania bez pomocy rodziców. Jeśli a wątpliwości może przyjść po pomoc, ale powinno starać się zrobić to samo.
 • Codziennie czytanie wyznaczonej przez rodzica ilości tekstu (strona, trzy, a może rozdział książki).
 • Utrzymywanie porządku w szafkach z ubraniami i na półkach zabawkami i materiałami plastycznymi.

Dziecko 9- i 10-letnie obowiązki:

 • Przygotowywanie prostych posiłków, np. kanapek do szkoły, tostów czy płatków z mlekiem.
 • Samodzielne mycie włosów, czesanie się i obcinanie paznokci.
 • Wyprowadzanie psa, sprzątanie kociej kuwety i karmienie pupila.
 • Odkurzanie, również jeśli zajdzie taka potrzeba, w częściach wspólnych.

Jakie obowiązki powinien mieć nastolatek

Jeśli nie zaczniesz przyzwyczajać dziecka odpowiednio wcześniej, ze prowadzenie domu leży w waszej wspólnej gestii, to ciężko będzie ci przekonać do takich działań nastolatka. Jednak jeśli zaczęłaś wcześnie - spokojnie masz szanse otrzymać od niego wsparcie.

Co powinno robić w domu dziecko 11- i 12-letnie:

 • Sprzątanie łazienki.
 • Składanie i roznoszenie do szaf prania. 
 • Ścieranie kurzy i odkurzanie w całym domu. 
 • Drobne zakupy w pobliskim sklepie: pieczywo, warzywa, mleko.

Obowiązki domowe nastolatka:

Dziecko w wieku 13+ powinno być w znacznej mierze samoobsługowe. Rodzice nie powinni już zajmować się kwestią jego higieny czy czyszczenia butów. Od nastolatka można już wymagać, aby takimi rzeczami, jak wyprowadzanie psa, czy wynoszenie śmieci zajmował się bez upomnienia. 

Nastolatek spokojnie na polecenie powinien też umieć zrobić pranie, czy przygotować prosty obiad, jak makaron z pesto, a także podgrzać to, co rodzice zostawili w lodówce. Powyżej 13. roku życia dziecko powinno też samo wstawać do szkoły i szykować się do wyjścia.

Jak najbardziej można wymagać od niego, aby samo umyło okno w swoim pokoju, czy wytrzepało dywan. 

Obowiązki uczą życia

Dziecko wyprowadzając się z domu rodzinnego, powinno umieć samo o siebie zadbać. Dlatego obowiązków nie należy traktować jak obciążenie, ale jak lekcje - cenne lekcje, które na pewno przydadzą mu się na swoim. Chodzi nie tylko o manualną zdolność do wykonywania czynności, ale przede wszystkim o zaszczepienie w dziecku uważności na potrzeby domu.

Już ośmiolatek może angażować się w tworzenie listy zakupów, którą trzymacie np. na lodówce, dziecko zauważy, że kończy się dżem - wpisuje go na listę. Pomaga przy planowaniu posiłków i nie tylko uczy się, jak to jest dbać o dom i bliskich, ale też ma wkład w funkcjonowanie rodziny. Czas, który rodzice zaoszczędzą w ten sposób - można spędzić znacznie przyjemniej.

Żeby się nie znudzić, warto przygotować grafik na tydzień, np. w poniedziałki i środy Marysia rozpakowuje zmywarkę, a Jaś wynosi śmieci, mama wstawia i składa pranie, tata odkurza i gotuje, w środy i czwartki zamieniacie się na obowiązki, itd. - każdemu będzie łatwiej i każdy na tym zyska, również satysfakcję.

Zobacz także:

Tomasz Komenda osierocił syna. Dla Filipka powinniśmy zamilknąć

Te słowa niszczą dzieciństwo i rujnują dorosłość. Nigdy nie mów tak do swojego dziecka

Tak wychowasz dziecko odporne na krytykę. 5 zasad dla rodziców

Żerują na młodych matkach, obiecują duże zyski. Takie ogłoszenia omijaj z daleka!
MLM i inne oferty dla młodych matek
To prawdziwa plaga. Oszuści opanowali portale z ogłoszeniami o pracę i media społecznościowe. Żerują na młodych mamach, które potrzebują pieniędzy, a nie mogą pracować na pełen etat. Grozi im utrata swoich danych, a w najgorszym wypadku wszystkich oszczędności. Z radcą prawnym Martą Baraniok rozmawiamy o fałszywych ogłoszeniach o pracę.Coraz więcej matek szuka pracy zdalnej, bo nie chcą porzucać maleństwa i zamykać się w biurze na długie godziny. Oszuści wyczuli pismo nosem i zareagowali błyskawicznie. Na portalach z ogłoszeniami o pracę oraz na przeznaczonych do tego grupach w mediach społecznościowych pojawiają się setki ogłoszeń, które prowadzą do wyłudzania nie tylko danych, ale także pieniędzy.
Czytaj dalej
Proboszcz każe, szkoła musi. Uczniowie pójdą do szkoły w sobotę?
Rekolekcje w szkole
Wielki Post nieodzownie łączy się z rekolekcjami. A te, szczególnie w kontekście młodzieży szkolnej wzbudzają sporo emocji. Są tacy, którzy uważają, że powinny się odbywać po południu, żeby dzieci nie traciły lekcji, są i tacy, którzy uważają, że młodzież sama do kościoła nie pójdzie w czasie wolnym, więc obowiązkiem nauczycieli jest zaprowadzić ich, aby spełnili powinność.Dla młodzieży rekolekcje to często okazja na legalne wolne, choć niekonieczne spędzone na modlitwie. Gorzowska aktywistka Alina Czyżewska opublikowała obszerny wpis, w którym wyjaśnia, co prawo mówi o odprowadzaniu młodzieży szkolnej na rekolekcje. Czy nauczyciele mają taki obowiązek? Czy szkoła musi zwalniać uczniów na spowiedź, jeśli większość dzieci na religię nie chodzi?
Czytaj dalej