Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko > Niedopuszczenie dziecka do I Komunii Świętej. Istnieją określone zasady
Martyna Kucharczyk
Martyna Kucharczyk 16.03.2022 01:00

Niedopuszczenie dziecka do I Komunii Świętej. Istnieją określone zasady

Ksiądz
fot. Senlay z Pixabay, canva.com

I Komunia Święta jest ważnym dniem w życiu każdego małego katolika. Jednak o tym czy dziecko zostanie do niej dopuszczone, decyduje przede wszystkim ksiądz. Okazuje się, że według prawa kanonicznego może on odmówić przyznania sakramentu.

W momencie przyjęcia I Komunii Świętej młody człowiek staje się pełnoprawnym wyznawcą kościoła katolickiego. Zdarza się jednak, że w oczach księdza kilkuletnie dziecko może okazać się niegodne tego sakramentu.

Ksiądz może nie dopuścić do I Komunii Świętej

Zgodnie z tradycją rodzice z okazji I Komunii Świętej przygotowują dla dziecka huczne przyjęcie. Z reguły zjeżdżają się na nie wszyscy krewni, którzy obdarowują malucha kosztownymi prezentami. Ta przyjemność może być jednak dziecku odebrana, gdy ksiądz uzna, że nie jest ono gotowe do przyjęcia sakramentu.

Aby dostąpić do I Komunii Świętej, dziecko przede wszystkim musi być ochrzczone. Ponadto kościół wymaga od rodziców, by wprowadzili swoją pociechę w wiarę katolicką i uczęszczali z nią na msze. Jeśli opiekunowie nie są osobami aktywnie wierzącymi, ksiądz może mieć obiekcje przed dopuszczeniem dziecka do I Komunii Świętej. Ważne jest również uczęszczanie na lekcji religii.

Zapisy kościoła katolickiego

O tym, kiedy kilkulatek może przystąpić do Komunii Świętej, prawo kanoniczne mówi jasno. Wynika z niego, że dziecko musi rozumieć znaczenie sakramentu i być do niego dokładnie przygotowane.

- Kan. 913: § 1. Dzieci wtedy można dopuścić do Komunii świętej, gdy posiadają wystarczające rozeznanie i są dokładnie przygotowane, tak by stosownie do swojej możliwości rozumiały tajemnicę Chrystusa oraz mogły z wiarą i pobożnością przyjąć Ciało Chrystusa. - Kan. 914: Jest przede wszystkim obowiązkiem rodziców oraz tych, którzy ich zastępują, jak również proboszcza troszczyć się, ażeby dzieci, po dojściu do używania rozumu, zostały odpowiednio przygotowane i jak najszybciej posiliły się tym Bożym pokarmem, po uprzedniej sakramentalnej spowiedzi. Do proboszcza należy również czuwać nad tym, by do Stołu Pańskiego nie dopuszczać dzieci, które nie osiągnęły używania rozumu albo jego zdaniem nie są wystarczająco przygotowane.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: edziecko.pl

Powiązane
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?