Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy

Komunia

dziewczynka, Pierwsza Komunia
17.05.2024 15:56 To powinno być zakazane. Najpierw ślubują abstynencję, a potem patrzą na pijanych rodziców

Najpierw długie przygotowania, zaliczanie egzaminów modlitw i pierwsza spowiedź. Potem podniosła uroczystość w pięknym białym stroju, życzenia i prezenty. W końcu wyczekiwane przyjęcie komunijne, a na nim czerwone na twarzy, roześmiane ciocie i lekko zataczający się wujkowie. Czy rzeczywiście takie sceny powinny oglądać dzieci na swojej Pierwszej Komunii?W polskim domu przed komunią nie tylko się sprząta i prasuje odświętne ubrania. Trzeba też pamiętać o schłodzeniu butelek. W końcu nie wypada podać ciepłego alkoholu na komunii. Dość tego. Mamy wystarczająco dużo okazji do picia i Pierwsza Komunia Święta nie powinna być jedną z nich.

kościół w Czaplinku, policja
15.05.2024 12:41 Mężczyzna uzbrojony w nóż wszedł do kościoła. W środku były dzieci

Sceny jak z horroru w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Czaplinku. Do świątyni wtargnął mężczyzna uzbrojony w nóż. Trwało właśnie nabożeństwo majowe z udziałem dzieci, które zaledwie kilka dni wcześniej przystąpiły do Pierwszej Komunii Świętej.Świadkowie mówią, że 40-latek szedł środkiem kościoła prosto w stronę grupy dzieci w białych albach. W ręku trzymał nóż, a jego twarz budziła przerażenie. Aż strach pomyśleć, co chodziło mu po głowie. Na szczęście znaleźli się odważni ludzie, którzy stawili mu czoła.

Prezenty na pierwszą komunię
10.05.2024 09:05 "Przyjęcie komunijne się nie opłaca". Rodzice toną w długach, a prezenty? Coraz słabsze

Maj to miesiąc komunii. W wielu parafiach ta uroczystość jest organizowana w ostatnią lub przedostatnią niedzielę miesiąca, ale w niektórych już się odbyły.Było pięknie, biało i uroczyście. I bardzo drogo, bo każdego roku ceny na "talerzyk" i organizację przyjęcia po prostu szybują coraz wyżej. Wielu rodziców liczyło na to, że przyjęcie im się zwróci w prezentach od gości, ale... przeliczyli się.

Pierwsza Komunia Święta
06.05.2024 10:05 Czy na L4 można iść na komunię? Odpowiedź nie jest oczywista, a ZUS kontroluje na potęgę

Choroba nie wybiera. Często bywa tak, że dopada nas w najgorszym momencie, np. tuż przed ważną rodzinną uroczystością – komunią, chrztem czy weselem. Gdy czujemy się źle, bierzemy L4 i nie idziemy do pracy. A co z imprezą? Czy na niej możemy się pojawić? Wyjaśniamy.W Internecie rozpętała się burzliwa dyskusja pod anonimowym pytaniem o obecność na komunii podczas zwolnienia lekarskiego. Tymczasem ZUS nie śpi – tylko w I kwartale 2024 po przeprowadzeniu kontroli wstrzymał wypłatę zasiłków chorobowych dla prawie 10 tys. osób, zaoszczędzając tym samym 12 mln złotych! Lepiej więc nie ryzykować.

Pierwsza Komunia Święta
15.04.2024 11:13 "Od tych to przynajmniej 700". Ile pieniędzy wypada dać na Pierwszą Komunię?

Pieniądze już dawno stały się głównym prezentem na Pierwszą Komunię Świętą. Nie wędrują one nawet do dzieci, ale mają być zapłatą dla rodziców za zorganizowanie przyjęcia. Czasem ratują rodzinny budżet. Ile zatem włożyć do koperty, gdy idziemy na Pierwszą Komunię? Wszystko zależy od stopnia pokrewieństwa. Ale nie łudźcie się, nie będą to małe kwoty.Rodzice, dziadkowie, chrzestni, wujaszkowie i ciotki. Lista gości zapraszanych na Pierwszą Komunię Świętą wcale nie jest krótka. Nawet przy niewielkiej rodzinie, na uroczystości będzie bawić się około 20 osób. A co druga z nich podaruje dziecku kopertę z pieniędzmi. Jaka kwota się w nich znajdzie?

dzienniczek katechetyczny
11.04.2024 09:44 Jej syn za miesiąc idzie do komunii. Niewiarygodne, co znalazła w dzienniczku

Dziecięca wyobraźnia nie ma granic, także w czasie przygotowań do Pierwszej Komunii Świętej. Pewna mama zajrzała do dzienniczka swojego syna i oniemiała. Taką nazwę dla znanej modlitwy mógł wymyślić tylko prawdziwy dziecięcy geniusz."Pozdrowienie anielskie" to jedna z podstawowych modlitw, którą muszą znać dzieci przystępujące do Pierwszej Komunii Świętej. Ale nie ten chłopiec. On znalazł całkiem inną nazwę dla modlitwy "Zdrowaś Mario". 

Maja, Krzysztof i Krzyś Rutkowscy
09.04.2024 14:03 Rutkowski szykuje komunię synowi. Od bogactwa aż oko bieleje

Wszyscy rodzice przejmują się organizacją komunii dla swojego dziecka. Z roku na rok przyjęcia są coraz większe, jest na nich mnóstwo atrakcji dla gości, a ceny strojów i dekoracji przyprawiają o zawrót głowy.Celebryci mają jeszcze większe ambicje, niż zwykli śmiertelnicy. Za przykład mogą posłużyć detektyw Rutkowski i jego żona, którzy w tym roku organizują komunię dla syna. Przyjęcie jest zaplanowane z takim rozmachem, że raczej przypomina wesele. I to naprawdę spore.

Pierwsza komunia
09.04.2024 08:13 Rodzice rozwiedzeni, a dziecko do komunii. To kto bierze pieniądze?

Dla dziecka komunia to ogromne przeżycie. Stresuje się przed pierwszą spowiedzią, ekscytuje samą uroczystością. Do tego dochodzi radość z przyjęcia i oczywiście prezentów.Najczęstszym podarkiem jest koperta. I tu zaczyna się problem — do kogo należą te pieniądze? I kto może nimi zarządzać, jeśli rodzice są rozwiedzeni?

Fot. Pierwsza komunia
07.04.2024 12:04 Koperta na komunię to przeżytek. Teraz od razu bierze się dziecko do banku

Przyjęło się, że rodzice chrzestni i dziadkowie dają dzieciom na Pierwszą Komunię najdroższe prezenty. A stawka z roku na rok rośnie.Odchodzi się już od przekonania, że ojciec chrzestny musi kupić rower. Nie wystarczy też biżuteria czy zegarek. Nawet koperta nie zawsze jest dobrze widziana.

pieniądze na komunię
05.04.2024 12:00 Ile pieniędzy dać w kopercie na I komunię? Od nich oczekuje się najwięcej

Już niedługo ruszy sezon komunijny. Sale na przyjęcia są już zarezerwowane, a zaproszeni goście zaczynają się zastanawiać nad komunijnymi prezentami. Ile dać na komunię w 2024 roku? Największe wydatki czekają tradycyjnie chrzestnych i dziadków.Przyjęło się, że właśnie ci członkowie rodziny wręczają najbardziej hojne prezenty. W 2024 roku będą to przede wszystkim pieniądze. Podpowiadamy, ile pieniędzy wypada dać na komunię, kiedy jesteśmy tylko dalszą rodziną, a ile powinni wręczyć najbliżsi.

Dziewczynki komunijne
02.04.2024 15:32 Koniec "białego tygodnia". Rodzice stawiają twarde weto

Biały tydzień jest stałym elementem uroczystości związanych z przyjęciem I komunii świętej. Niedługo może jednak się okazać, że nikt nie wystąpi tam w białej sukience. Co roku w parafiach odbywają się te same rozmowy: w sukienkach czy albach? Nie wszystkim pomysł, by dzieci miały identyczne ubrania, przypadł do gustu.

paznokcie
25.03.2024 14:28 Pierwsza Komunia jak tandetny festyn. Takie paznokcie robią dzieciom

Ta uroczystość powinna być duchowym przeżyciem, ale kto dziś o tym pamięta? Komunie święte to w ostatnich latach istne szaleństwo. Konkurencje na to, kto będzie miał piękniejszą kreację, wymyślniejsze dodatki i oczywiście – droższe prezenty. Jeśli chodzi o stroje i w ogóle wygląd, nie da się ukryć, że tu przodują dziewczynki. Chłopcom zwykle jest wszystko jedno, w co ich mama wciśnie, a i rodzicielki nie mają zbyt dużego pola do popisu. Za to mamy dziewczynek... te to dopiero potrafią zaszaleć!

wiankowiny
21.03.2024 08:23 Jeśli nie Pierwsza Komunia, to co? Zapraszamy na Wiankowiny!

Mariusz i jego żona nie ochrzcili synów. - Już do bierzmowania nie podszedłem, ani moi, ani partnerki rodzice nigdy na nas nie naciskali w tej kwestii - wspomina. Ich wybór okazał się problemem, kiedy koledzy z klasy starszego syna szykowali się do Pierwszej Komunii Świętej. - Kuba też chciał imprezę z prezentami, bo dla tych dzieci, właśnie to oznaczała Komunia. Znaleźliśmy inne rozwiązanie - dodaje.To "inne" rozwiązanie staje się coraz bardziej popularne. Wiele rodzin decyduje się na wyprawienie hucznych 10. urodzin dziecka, które nie idzie do Komunii, tak właśnie świętowała rodzina Mariusza. Dominika Hermanowicz proponuje nieco inną formę, mocno zakorzenioną w naszej słowiańskiej tradycji. Więc co zamiast Komunii?

Komunia święta 2024: prezenty
01.03.2024 11:06 Zaczęło się! Żądania o prezenty na komunię wywołują zawroty głowy

Przygotowania do komunii trwają w najlepsze. Już wkrótce przyjęcia, więc zaproszeni goście zaczynają zastanawiać się nad komunijnym prezentem. Zgodnie z tradycją powinno to być coś wyjątkowego. Ale lepiej, by był to prezent czy raczej pieniądze? A jeśli pieniądze, to ile wypada w tym roku dać? Rodzice chrzestni mają nie lada zagwozdkę. Moda w tej kwestii zmienia się dynamicznie i dziś już na pewno nie rower, a nawet nie PlayStation jest tym najbardziej wymarzonym prezentem, na który może czekać dziecko. 

Pierwsza komunia
19.02.2024 13:41 Kościół sięga po "prawo Jana Pawła II". Dotyczy dzieci szykujących się do I komunii

Dzieci najczęściej idą do pierwszej komunii w drugiej lub trzeciej klasie szkoły podstawowej. W tym momencie mają mniej więcej 8-9 lat. To dla nich wielkie wydarzenie, do którego przygotowują się miesiącami.Księża raczej nie zgodzą się na to, by do sakramentu przystąpiły mniejsze dzieci. Jednak papież Jan Paweł II stworzył prawo, według którego młodsze pociechy także mogą przyjąć pierwszą komunię. Jest to możliwe w wyjątkowych sytuacjach.

Tort komunijny
28.05.2022 17:32 Zdjęcie tortu komunijnego wywołało oburzenie w sieci. Wszystko przez napis na cieście

Jak nazywa się dziecko, które po raz pierwszy przystępuje do Komunii Świętej? Na jednym z tortów komunijnych napisano: "Komunista Bartosz". Zdjęcie wypieku obiegło sieć i wywołało dyskusje na ten temat. Czy taka nazwa jest poprawna?Na Instagramie na profilu polszczyzna.pl, opublikowano zdjęcie tortu komunijnego, podpisanego w dość kontrowersyjny sposób. Na wypieku widnieje napis: "Komunista Bartosz".

Dziewczynka śpiewa
23.05.2022 13:35 Dziewczynka zaczęła śpiewać w trakcie komunii. Jej głos zachwycił wszystkich

Pierwsza Komunia Święta to wyjątkowe wydarzenie w życiu każdego młodego katolika. Ceremonię w jednym z polskich kościołów ozdobił wokal dziewczynki o imieniu Blanka. Kilkulatka zaśpiewała dla zgromadzonych polską wersję utworu "Alleluja". Gdy dziewczynka zaczęła śpiewać, wszyscy wpadli w zachwyt. Jej występ był na tyle wyjątkowy, że firma "Skorpions Fotografia - Reklama – Film" postanowiła podzielić się nim na swoim fanpage'u. Wideo zobaczyły tysiące internautów.

komunia
19.05.2022 14:33 Prezenty na komunię w PRL. Sprawiały dzieciom mnóstwo radości-mk-190522

Komunia to wielkie wydarzenie dla każdego dziecka. Uroczysta msza, odświętne ubrania i... prezenty! Chociaż nie najważniejsze w tym dniu, to zdecydowanie sprawiające wiele radości. Obecnie to smartfony, laptopy i elektryczne hulajnogi, a jakie prezenty cieszyły dzieci w PRL-u?Prezenty są jednym z głównych tematów w okresie komunijnym. Wszyscy zastanawiają się co kupić albo ile pieniędzy włożyć do koperty. Czasy się zmieniają a wraz z nimi to, jakie podarunki otrzymują dzieci, które po raz pierwszy przystępują do Komunii. Jakie prezenty dawano dzieciom w PRL-u?

kościół
18.05.2022 16:18 W trakcie komunii chłopiec nagle złapał za mikrofon. Jego śpiew zachwycił wszystkich fraza komunia

W trakcie Pierwszej Komunii Świętej dzieci często stają przed wszystkimi zgromadzonymi i śpiewają pieśni religijne. W jednym z miast w województwie zachodniopomorskim kilkuletni chłopiec zachwycił wszystkich swoim wykonaniem pieśni "Ave Maria". Gdy nagranie z występu trafiło do sieci, malucha zalała fala gratulacji. Filip Płażalski z Drawska Pomorskiego wprawił cały kościół w oniemienie. Anielski głos chłopca "wyszedł" poza mury świątyni i zagwarantował mu kilkadziesiąt tysięcy reakcji na Facebooku. Nagranie szybko stało się hitem.

Projekt bez tytułu (2)
27.04.2022 18:34 Podpowiadamy, w co ubrać się na Komunię dziecka

Wielu rodziców przygotowuje się właśnie do uroczystości związanej z przyjęciem przez dziecko Pierwszej Komunii Świętej. Chociaż najważniejsze w tym dniu są pierwszokomunijne dzieci, to rodzice także odgrywają dużą rolę i chcą dobrze wyglądać. Podpowiadamy, w co ubrać się na tę specjalną okazję.Często dobranie odpowiedniej stylizacji spędza mamom sen z powiek. Czy wypada założyć krótką sukienkę albo czarną kreację, a na stopy włożyć sandałki? Malwina Wędzikowska, znana stylistka w programie "Dzień Dobry TVN" radziła, jak się ubrać na Komunię dziecka.

Pierwsza komunia canva PRO
25.04.2022 11:16 Nie spodobał im się prezent na komunię od chrzestnej. Teraz nie chcą z nią rozmawiać

Pierwsza komunia święta to wyjątkowy dzień w życiu każdego młodego katolika. Zwykle po uroczystości w kościele najbliższa rodzina spotyka się z dzieckiem na przyjęciu, podczas którego wręcza mu cenne prezenty. Niestety, coraz częściej ten niezwykły dzień staje się okazją dla rodziców na "zarobienie".Ta kobieta postanowiła podzielić się swoim doświadczeniem związanym z komunią chrześnicy. Gdy wręczyła dziecku w prezencie 200 zł i złoty naszyjnik, rodzice byli oburzeniu. Ciężko uwierzyć, jak zachowywali się potem.

komunia
24.04.2022 18:18 Ile wypada wrzucić do koperty na Komunię? Chrzestni mogą się zdziwić

Ile wypada włożyć do koperty na Komunię? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które otrzymały zaproszenie na udział w ceremonii. Dla niektórych to wyjątkowo drażliwy temat ze względu na spłycanie tego duchowego wydarzenia. Jednak dla większości wciąż nie wchodzi w grę przyjście na Komunię bez koperty.To, ile pieniędzy wypada podarować dziecku w dniu jego Pierwszej Komunii Świętej, uzależnione jest m.in. od stopnia pokrewieństwa. Najwięcej do koperty zwykle wkładają dziadkowie oraz rodzice chrzestni. Jednak najważniejsze jest, aby pamiętać, że prezenty nie są tutaj najważniejsze i podarować taki, na jaki nas po prostu stać.

Projekt bez tytułu (2)
24.04.2022 11:25 Chrzestna powiedziała, że nie da dziecku ani złotówki na Komunię. Podała powód

Maj to czas, w którym odbywają się uroczystości związane z przystąpieniem dzieci do Pierwszej Komunii Świętej. Zgodnie z tradycją goście wręczają dziecku pierwszokomunijnemu prezenty lub też pieniądze. Pojawiają się jednak głosy, że podarki materialne zaczynają odgrywać zbyt dużą rolę. Jedna z kobiet wyznała, że jej chrześniak nie dostanie od niej ani grosza.Czytelniczka portalu mamadu.pl, napisała list do redakcji, w którym wyjaśniła, dlaczego postanowiła nie dawać swojemu chrześniakowi pieniędzy na Komunię. Podkreśliła, że ma bardzo dobre relacje ze swoim bratankiem, a jej decyzja jest wynikiem głębszych przemyśleń.

Ksiądz
16.03.2022 01:00 Niedopuszczenie dziecka do I Komunii Świętej. Istnieją określone zasady

I Komunia Święta jest ważnym dniem w życiu każdego małego katolika. Jednak o tym czy dziecko zostanie do niej dopuszczone, decyduje przede wszystkim ksiądz. Okazuje się, że według prawa kanonicznego może on odmówić przyznania sakramentu.W momencie przyjęcia I Komunii Świętej młody człowiek staje się pełnoprawnym wyznawcą kościoła katolickiego. Zdarza się jednak, że w oczach księdza kilkuletnie dziecko może okazać się niegodne tego sakramentu.

Dzieci podczas komunii
05.10.2021 02:00 Internautka podzieliła się zabawnym listem zapraszającym na Komunię Świętą

Portal papilot.pl opublikował na swojej stronie list od pani Emilii. Kobieta opowiedziała w nim o zaskakującej treści zaproszenia na komunie córki swojej kuzynki. Będziecie zdziwieni tym, co ma ona do opowiedzenia.Okres pierwszych komunii świętych jest dla wierzących niezwykle ważny. Niestety bardzo często wiąże się on z zainteresowaniami raczej materialnymi niż duchowymi. Pani Emilia się o tym przekonała.

Dziewczynka przyjmująca komunie świętą
29.09.2021 02:00 Dziewczynka otworzyła koperty z komunii i zaczęła płakać. Widok ją rozczarował

Kilkuletnia dziewczynka odczuła głębokie rozczarowanie podczas przyjęcia komunijnego. Kiedy otworzyła podarowane od rodziny koperty, wpadła w histerię. To, co tam zobaczyła, bardzo ją zawiodło.37-letni Bożena poruszona wydarzeniami z I Komunii Świętej swojej córki postanowiła napisać list do redakcji portalu popularne.pl. Opowiedziała w nim, jak starała się zapewnić córce idealną komunię świętą, ale goście ostatecznie wszystko zrujnowali. Poszło o zawartość kopert.