portalparentingowy.pl
Niemowlę: metody na uspokojenie

pixabay

Jak uspokoić niemowlę? Nie tylko smoczek może pomóc, przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów

20 Lutego 2021

Autor tekstu:

Damian Witoń

Udostępnij:

Zdarza się, że niemowlę nie będzie chciało przyjąć od nas smoczka, gdy podamy mu go, aby się uspokoiło. Warto wtedy spróbować innych sposobów. Przedstawiamy najskuteczniejsze z nich

Wielu rodziców miewa problem z tym, żeby uspokoić niemowlę. Niektóre maluchy za żadne skarby świata nie chcą przyjąć smoczka, który wydaje się jedynym wybawieniem. Tymczasem okazuje się, że inne metody również mogą być skuteczne. Zdecydowanie warto je poznać.

Nie tylko smoczek może uspokoić niemowlę. Alternatywne rozwiązania również mogą być skuteczne

Nie wszystkie maluchy lubią smoczki. Dla rodziców może być to niestety bardzo trudną sytuacją, zwłaszcza gdy nie znają innych sposobów na uspokojenie niemowlęcia. Nie należy jednak rozpaczać. Inne metody również mogą pomóc, o ile skorzysta się z nich we właściwy sposób.

Pierwszym sposobem, który może wyciągnąć nas z kłopotów, jest bardzo prosty. Chodzi o przytulenie malucha. Warto jednak mieć świadomość, że aby było ono skuteczne, sami musimy być spokojni, opanowani i możliwie jak najbardziej wyciszeni. 

Można spróbować też delikatnego głaskania po główce lub rączce niemowlęcia, a także mówienia do niego bardzo spokojnym, stonowanym i dość cichym głosem. 

Jeśli potrafimy, możemy również zaśpiewać dziecku kołysankę lub po prostu nucić coś pod nosem. Jeśli nie, możemy posiłkować się również nagraniem. Warto dobierać repertuar tak, aby był złożony ze spokojnych utworów. Co ciekawe niektórzy rodzice zwracają uwagę, że w przypadku ich dzieci o wiele lepsze od muzyki są jednostajne dźwięki, takie jak na przykład odgłos suszarki czy odkurzacza

Pomocne może być także zamontowanie karuzeli nad łóżeczkiem dziecka, która z pewnością będzie miała szansę na zaabsorbowanie jego uwagi, co może zakończyć płacz. Niemowlę można zająć również zabawką lub robieniem śmiesznych min.

Czego nie robić?

Warto również wspomnieć o sposobach, których lepiej unikać, gdyż mogą być niebezpieczne i niekomfortowe dla niemowląt. Odradza się potrząsanie dzieckiem i podrzucanie go, gdyż może dojść do nieszczęśliwego wypadku. Nie powinno się też próbować zajmować dziecka jedzeniem, gdy jest już po zwyczajowym posiłku. Złym pomysłem jest również pozostawienie dziecka samego, aż się uspokoi, gdyż może to wywoływać w nim lęk i zaburzać poczucie bezpieczeństwa.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: MamaDu

Podobne artykuły

Nietolerancja laktozy u niemowląt – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Niemowlę

Nietolerancja laktozy u niemowląt – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Czytaj więcej >
Ulewanie – przyczyny i sposoby zapobiegania

Niemowlę

Ulewanie - przyczyny i sposoby zapobiegania

Czytaj więcej >
Skaza białkowa u noworodka – jak ją rozpoznać i wyleczyć?

Niemowlę

Skaza białkowa u noworodka – jak ją rozpoznać i wyleczyć?

Czytaj więcej >
Nadmiar pokarmu

Niemowlę

Nadmiar pokarmu

Czytaj więcej >
Trądzik niemowlęcy

Niemowlę

Trądzik niemowlęcy

Czytaj więcej >
Objawy kolki u niemowląt

Niemowlę

Objawy kolki u niemowląt

Czytaj więcej >