portalparentingowy.pl
Niemowlę: metody na uspokojenie

pixabay

Jak uspokoić niemowlę? Nie tylko smoczek może pomóc, przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów

20 Lutego 2021

Autor tekstu:

Damian Witoń

Udostępnij:

Zdarza się, że niemowlę nie będzie chciało przyjąć od nas smoczka, gdy podamy mu go, aby się uspokoiło. Warto wtedy spróbować innych sposobów. Przedstawiamy najskuteczniejsze z nich

Wielu rodziców miewa problem z tym, żeby uspokoić niemowlę. Niektóre maluchy za żadne skarby świata nie chcą przyjąć smoczka, który wydaje się jedynym wybawieniem. Tymczasem okazuje się, że inne metody również mogą być skuteczne. Zdecydowanie warto je poznać.

Nie tylko smoczek może uspokoić niemowlę. Alternatywne rozwiązania również mogą być skuteczne

Nie wszystkie maluchy lubią smoczki. Dla rodziców może być to niestety bardzo trudną sytuacją, zwłaszcza gdy nie znają innych sposobów na uspokojenie niemowlęcia. Nie należy jednak rozpaczać. Inne metody również mogą pomóc, o ile skorzysta się z nich we właściwy sposób.

Pierwszym sposobem, który może wyciągnąć nas z kłopotów, jest bardzo prosty. Chodzi o przytulenie malucha. Warto jednak mieć świadomość, że aby było ono skuteczne, sami musimy być spokojni, opanowani i możliwie jak najbardziej wyciszeni. 

Można spróbować też delikatnego głaskania po główce lub rączce niemowlęcia, a także mówienia do niego bardzo spokojnym, stonowanym i dość cichym głosem. 

Jeśli potrafimy, możemy również zaśpiewać dziecku kołysankę lub po prostu nucić coś pod nosem. Jeśli nie, możemy posiłkować się również nagraniem. Warto dobierać repertuar tak, aby był złożony ze spokojnych utworów. Co ciekawe niektórzy rodzice zwracają uwagę, że w przypadku ich dzieci o wiele lepsze od muzyki są jednostajne dźwięki, takie jak na przykład odgłos suszarki czy odkurzacza

Pomocne może być także zamontowanie karuzeli nad łóżeczkiem dziecka, która z pewnością będzie miała szansę na zaabsorbowanie jego uwagi, co może zakończyć płacz. Niemowlę można zająć również zabawką lub robieniem śmiesznych min.

Czego nie robić?

Warto również wspomnieć o sposobach, których lepiej unikać, gdyż mogą być niebezpieczne i niekomfortowe dla niemowląt. Odradza się potrząsanie dzieckiem i podrzucanie go, gdyż może dojść do nieszczęśliwego wypadku. Nie powinno się też próbować zajmować dziecka jedzeniem, gdy jest już po zwyczajowym posiłku. Złym pomysłem jest również pozostawienie dziecka samego, aż się uspokoi, gdyż może to wywoływać w nim lęk i zaburzać poczucie bezpieczeństwa.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

  • Wskoczył do płonącego domu, aby ratować siostrzyczkę. Został okrzyknięty bohaterem

  • Jak wspomóc ząbkujące dziecko? Przedstawiamy sposoby, które przynoszą ukojenie

  • Sposób Małgorzaty Rozenek na powrót do formy po ciąży. Wiele mam nie zgodziło się z celebrytką

Źródło: MamaDu

Damian WitońAutor

Wydawca portalu portalparentingowy.pl, z wykształcenia psycholog, absolwent Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Myślę, że zdrowie jest często kwestią wyboru. Aby się nim cieszyć, trzeba jednak wiedzieć, jak dokonać go właściwie. Mam nadzieję, że dzięki swojej pracy, będę w stanie w tym Państwu pomóc.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl

Podobne artykuły

Niemowlę

Czy niemowlę może odczuwać żałobę? Lista objawów

Czytaj więcej >

Niemowlę

Niebezpieczne wydarzenie podczas chrztu dziecka

Czytaj więcej >
Imię dla dziewczynki

Niemowlę

Nadała córce niepolskie imię. Przykre, wyśmiali ją "oryginalnie, ale nadal żenująco"

Czytaj więcej >
Kiedy chrzcić dziecko

Niemowlę

Kiedy najlepiej ochrzcić dziecko?

Czytaj więcej >
Jak ubierać niemowlę latem?

Niemowlę

Jak ubierać niemowlę w upalne dni?

Czytaj więcej >
niemowlę

Niemowlę

Jak często kąpać noworodka? Skuteczne porady krok po kroku

Czytaj więcej >