Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Nietypowe objawy Omikronu u dzieci. Rodzice muszą uważać
Martyna Kucharczyk
Martyna Kucharczyk 23.03.2022 04:22

Nietypowe objawy Omikronu u dzieci. Rodzice muszą uważać

Łóżko szpitalne
fot. hxdbzxy, canva.com

Nowy wariant koronawirusa Omikron rozprzestrzenia się coraz szybciej. Stanowi on duże zagrożenie zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Rodzice powinni uważać. U maluchów występują pewne nietypowe objawy.

Spora część dzieci zakażonych Omikronem wymaga hospitalizacji. Początkowo objawy są łagodne, nawet niezauważalne. Z czasem jednak nasilają się i doprowadzają do poważnych powikłań. Z poniższego artykułu dowiecie się, na co uważać.

Omikron u dzieci

Nowy wariant koronawirusa odkryto 11 listopada w Botswanie. Dość szybko rozprzestrzenił się i dziś jest obecny w kilkudziesięciu krajach na całym świecie. Objawy zakażenie Omikronem u dzieci mogą być nietypowe.

Dabid Lloyd z Londynu zauważył, że u 15 proc. dzieci, u których potwierdzono występowania Omikronu, pojawiła się dziwna wysypka. To jednak nie wszystko. Lekarz zwrócił także uwagę na utratę apetytu, zmęczenie i bóle głowy. Objawy te łatwo zignorować. Mało kto łączy je z zakażeniem koronawirusem. Specjaliści jednak alarmują. Delikatne symptomy szybko przeradzają się w poważniejsze problemy.

Coraz więcej ofiar Omikronu

Do tej pory o koronawirusa martwiły się głównie starsze osoby. Teraz jednak się to zmienia. Coraz więcej maluchów trafia na oddziały szpitalne.

W Republice Południowej Afryki, czyli w kraju, do którego Omikron trafił od razu z Botswany, lekarze donoszą o rosnącej liczbie małych pacjentów. Dr Rudo Mathivha podczas rozmowy z South African Broadcasting Corporation poinformowała, że w poprzednich falach koronawirusa liczby nie były tak niepokojące. Jej słowa potwierdziła dr Waasila Jassat, specjalistka chorób wirusowych.

- Częstość występowania u osób poniżej piątego roku życia jest teraz druga najwyższa, ustępując tylko osobom powyżej 60. roku życia – powiedziała.

Źródło: medonet.pl

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Tagi: koronawirus