portalparentingowy.pl > Przed ciążą > Nosi go teraz każda młoda kobieta. Co oznacza symbol ręki na nadgarstku?
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 25.09.2023 15:03

Nosi go teraz każda młoda kobieta. Co oznacza symbol ręki na nadgarstku?

dłoń Fatimy
Fot. Mat. pryw.

Często możesz dostrzec ją na szyi czy nadgarstku młodej kobiety. Ten symbol w islamie chroni przed złym okiem. Ale obecny jest także w innych religiach. Noszą go katoliczki, żydówki, a także kobiety niewierzące. Hamsa nosi różne nazwy i przypisuje się jej wiele działań. M.in. ma pozytywnie wpływać na płodność.

Otwarta dłoń, często bogato zdobiona ornamentami, we wspomnianym wcześniej islamie nierzadko połączona z okiem proroka. Nazywa się ją dłonią Fatimy, Marii lub Miriam. Amulet płodności, ochrona przed złymi mocami i piękna ozdoba. Nie ona jedna skradła serca kobiet starających się o dziecko. Jakie jeszcze amulety mają taką moc?

Dłoń Fatimy starsza niż religia

Ten symbol jest znacznie starszy od chrześcijaństwa, czy islamu, znali go już starożytni. Otwarta pięciopalczasta dłoń na początku zwana hamsą (czasem zapisywania chamsa) od słowa oznaczającego "pięć" - jak pięć palców. W chrześcijaństwie nazywa się ją dłonią Marii od matki Jezusa, w judaizmie dłonią Miriam - siostry Aarona, wyznawcy islamu nazywają ją dłonią Fatimy na pamiątkę córki Muhammada Fatimy Zahry.

Hamsie przypisuje się właściwości ochronne. Ma chronić noszącą ją osobę przed urokami i złym spojrzeniem. Ale także zapewniać szczęście, dostatek i płodność. W wielu kulturach wręcza się wisiorki z dłonią młodym kobietom. Często można zobaczyć taką ozdobę wiszącą nad wejściem do mieszkania zajmowanego przez młodych małżonków. Dłoń Marii nie tylko zwiększa szansę na poczęcie dziecka, ale chroni je też w łonie matki.

a (1).jpg

Dłoń Miriam błogosławieństwo i ochrona

Ten wielokulturowy symbol w różnych regionach świata ma nieco inne znaczenie. Jednak to, co go łączy, to ochrona przed złą energią i płodność. W judaizmie mówi się, że jest też symbolem bożego błogosławieństwa, w islamie chroni przed złym okiem, często łączony jest z okiem proroka. W Polsce czasem przyczepia się dłoń do wózka niemowlaka, obok czerwonej wstążeczki, jako ochronę przed urokiem rzuconym na dziecko. 

Poza tym, niezależnie od wierzeń, dłoń Fatimy, bogato zdobiona ornamentami jest też po prostu ładna, więc często noszona bez przypisywania jej magicznych właściwości. Może mieć formę zarówno metalowego, ażurowego wisiorka, jak i ceramicznej, ręcznie malowanej płytki. W tej drugiej wersji zwykle jest bardzo kolorowa. 

a.jpg

Fot. Canva, Hamsa z okiem proroka

Inne amulety na płodność

W kulturze słowiańskiej młode kobiety, które starały się o dziecko, nosiły na szyjach bociana (Aist). Bociany od zawsze na naszych ziemiach były czczone i uważane za ptaki przynoszące szczęście i dostatek. Wierzono, że chronią przed plagami, chorobami i szkodnikami. Witano je z wielką czcią. Do dziś opowiadamy dzieciom, że to właśnie bociany przynoszą niemowlęta. Nic więc dziwnego, że takie amulety dawano młodym kobietom, aby zapewnić im zdrowe potomstwo.

W kulturze celtyckiej za amulet płodności uważano wizerunek bogini Epony. Była ona opiekunką koni i przynosiła potomstwo. Zwykle wisior, którym obdarowywano przyszłe matki, przedstawiał trzy konie otoczone celtyckimi węzłami nieskończoności lub samą boginię. Dziś niekoniecznie wierzymy w magiczne moce amuletów, ale czy noszenie ich szkodzi? Zdecydowanie nie. 

a (2).jpg

Zobacz także:

12 objawów ciąży, o których prawie nikt nie mówi

Coraz więcej kobiet zachodzi w gwiezdne ciąże. Na czym to polega?

Raz w miesiącu to za mało. Tyle musicie się kochać, aby zwiększyć szanse na dziecko

Tagi: zakupy ciąża
Katar zniknie w jeden dzień. Mama pięcioraczków zdradza swój sposób na infekcje
Domowy sposób na katar u dziecka, czosnóżka
Katarek. Jedno słodko brzmiące słowo, które rodzicom potrafi spędzić sen z powiek. Nieważne, czy mowa o niemowlęciu, przedszkolaku czy uczniu. Katar nie tylko zatrzyma nas w domu, ale też potrafi spowodować poważne infekcje. Zapalenie ucha, oskrzeli, a nawet płuc. Swój sposób na pokonanie kataru podała pani Dominika Clark, znana, jako mama pięcioraczków z Horyńca.Kobieta jest bardzo aktywna w sieci i chętnie opowiada o życiu z jedenastką dzieci. Pani Dominika pokazuje swoją codzienność i dzieli się sprytnymi sposobami na ułatwienie życia z tą gromadką. Ostatnio podzieliła się naturalnym sposobem na walkę z katarem, jak zapewnia działa u małych i dużych.
Czytaj dalej
"Kanapki robimy ze sfermentowaną nogą barana, siekaną na maleńkie kawałeczki – dzieciaki to uwielbiają"
Co jedzą dzieci z Wysp Owczych?
Jeśli kiedykolwiek wyrzucałaś sobie, że nie karmisz swojego dziecka wystarczająco zdrowo, teraz odetchniesz z ulgą. Danie, które my podajemy w naprawdę kryzysowej sytuacji, na Wyspach Owczych jest jednym z podstawowych posiłków. Całe szczęście, że na tym nie kończy się jadłospis tamtejszych dzieciaków!Na Wyspach Owczych dzieci jedzą – oczywiście – mnóstwo baraniny, ale również owoców. A co noszą ze sobą do szkoły w śniadaniówkach? To może cię bardzo zaskoczyć. Do pudełek rodzice wkładają im, między innymi, czipsy – ale to nie to, o czym myślisz. 
Czytaj dalej