Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Nowe święto państwowe w czerwcu. Uczniowie będą mieli dodatkowy dzień wolny? Wyjaśniamy
Wioleta Piróg
Wioleta Piróg 09.05.2022 20:56

Nowe święto państwowe w czerwcu. Uczniowie będą mieli dodatkowy dzień wolny? Wyjaśniamy

uczeń
fot. Maria Sbytova, canva.com

Prezydent Andrzej Duda podpisał projekt ustawy o ustanowieniu nowego święta państwowego. Narodowy Dzień Powstań Śląskich ma być obchodzony 20 czerwca. Czy będzie to dzień wolny od zajęć w szkole?

Podczas spotkania z przedstawicielami instytucji i podmiotów wnioskujących o ustanowienie święta, prezydent skierował do Sejmu projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich. Ma być on obchodzony 20 czerwca, co jest upamiętnieniem wkroczenia w 1922 roku polskiego wojska na Górny Śląsk.

Będziemy obchodzić nowe święto?

6 maja odbyło się spotkanie Prezydenta RP z przedstawicielami instytucji i podmiotów wnioskujących o ustanowienie nowego święta. Podczas wydarzenia Andrzej Duda podpisał projekt ustawy, która ustanawia dzień 20 czerwca – Narodowym Dniem Powstań Śląskich. 

Ustanowienie dorocznego Narodowego Dnia Powstań Śląskich ma być zwieńczeniem obchodów powrotu Śląska do Rzeczypospolitej Polskiej, jak również elementem wpisującym się w finalizację obchodów stulecia odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej czytamy w tweecie opublikowanym przez Kancelarię Prezydenta.

20 czerwca dniem wolnym od szkoły?

Jak czytamy na oficjalnej stronie Prezydenta RP, "celem projektowanej ustawy jest ustanowienie 20 czerwca świętem państwowym – Narodowym Dniem Powstań Śląskich, dla upamiętnienia zrywu narodowego – 3 powstań z lat 1919–1921 i złożenia hołdu jego bohaterskim uczestnikom."

Jeżeli ustawa zostanie przyjęta przez Sejm, to po raz pierwszy Narodowy Dzień Powstań Śląskich będziemy obchodzić już w tym roku. Jednak uczniowie nie mogą liczyć na odpoczynek z tej okazji. To święto państwowe nie jest zaliczane do dni ustawowo wolnych od szkoły i pracy. 

Artykuły polecane przez redakcję Portal Parentingowy:

Źródło: prezydent.pl, twitter.com, edziecko.pl

Tagi: uczniowie