Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Uczniowie

Uczniowie

Uczniowie – czyli kto? Podstawowe informacje

Uczniowie to dzieci realizujące obowiązek szkolny w ramach edukacji w szkole podstawowej lub średniej. Samo słowo „uczeń” odnosi się więc do osób w wieku od 7 do 18 lat. W przypadku osób dorosłych określenie to jest rzadko stosowane, bez względu na poziom nauczania – raczej zwykło się wówczas mawiać „słuchacz”, choć słowo „uczeń” w wielu przypadkach nie byłoby błędem.

Niemniej, uczniami nie nazwiemy studentów pobierających nauki na uniwersytecie. Tam, oprócz określnika „student”, swoje zastosowanie znajdzie także „doktorant”, o ile tylko kształci się na odpowiednim poziomie.

Jak zachęcać uczniów do nauki?

Trzeba pamiętać, że uczniowie to albo dzieci, albo już nastolatki. We wszystkich przypadkach mają one swój pogląd na otaczający nas świat – często jest on niepełny i może się dorosłym wydawać niezrozumiały, a nawet absurdalny. Wyrozumiałość jest jednak kluczem do tego, aby w odpowiedni sposób zmotywować uczniów do nauki.

Trzeba pamiętać o tym, że ludzie w młodym wieku mogą mieć różne priorytety, które niekoniecznie są racjonalne z „dorosłego” punktu widzenia. Powinniśmy zatem dostosowywać nasze metody wychowawcze do wieku uczniów.

Najważniejsze jest to, by uczniowie już od najmłodszych lat postrzegali edukację nie jako przykry obowiązek, który z ich perspektywy pozbawiony jest sensu, ale jako wspaniałą przygodę, dziejącą się tu i teraz. Łączenie edukacji z zabawą jest na pewno łatwiejsze w przypadku młodszych dzieci, ale i w przypadku nastolatków możliwe jest znalezienie wspólnego języka.

O czym powinni pamiętać uczniowie? Co warto im mówić?

O ile zapanowanie nad najmłodszymi i wykształcenie w nich właściwych wzorców powinno przychodzić relatywnie gładko, o tyle w przypadku nastolatków może być nieco trudniej. To właśnie tu z pomocą przyjdzie nam wyrozumiałość i cierpliwość, w ramach której będziemy w stanie przekazać im kilka życiowych prawd.

Uczniowie powinni pamiętać, że mają tylko jedno życie do wykorzystania. Nawet pomimo faktu, że rezultat edukacji w szkole będzie miał wpływ na całe ich życie, nie powinni zapominać o rozwijaniu swoich przyjaźni czy pasji. Powinni również móc znajdować oparcie w rodzicach, którzy nie będą lekceważyć ich „nastoletnich problemów”, a zamiast tego podejdą do nich z powagą, jakiej wymaga samopoczucie ich dziecka.

Pokaż więcej

pisanie liter
18.05.2024 12:57 Zmiany w języku polskim. Nadchodzi nowa ortografia

Zdarza ci się robić błędy ortograficzne? Wkrótce będziesz popełniać ich mniej, bo wchodzą nowe zasady ortograficzne. Rada Języka Polskiego ogłosiła najnowsze zmiany w zasadach polskiej pisowni.Lista zmian jest długa i przyswojenie tych nowości może zająć trochę czasu. Dlatego nowe wytyczne zaczną obowiązywać dopiero od stycznia 2026 r. Ale już dziś warto się z nimi zapoznać. Niektóre mogą szokować!

egzamin ósmoklasisty 2024
15.05.2024 13:06 Egzamin ósmoklasisty 2024 – matematyka. Mamy oficjalne arkusze egzaminacyjne z CKE

Od wczoraj trwa maraton ósmoklasistów. Wczoraj zdawali egzamin z języka polskiego, dziś – z matematyki. Jutro czeka ich jeszcze test z języka nowożytnego. O tym, co będzie na egzaminie z matematyki, mówiono już od dawna. Przypuszczeń i przecieków w ostatnim czasie nie brakowało. Centralna Komisja Egzaminacyjna właśnie opublikowała oficjalne arkusze z dzisiejszego egzaminu. 

egzamin ósmoklasisty 2024
14.05.2024 13:05 Egzamin ósmoklasisty 2024 – język polski. Mamy oficjalne arkusze egzaminacyjne z CKE

Dziś zaczęły się egzaminy ósmoklasisty. Pierwszego dnia, tradycyjnie, uczniowie klas ósmych rozwiązywali test z języka polskiego. Jutro odbędzie się egzamin z matematyki, a w czwartek – z języka obcego nowożytnego. O tym, co będzie na egzaminie, mówiono już od dawna, a w internecie nie brakowało “przecieków”. Wszystko to jednak tylko przypuszczenia oparte na prawdopodobieństwie. Centralna Komisja Egzaminacyjna właśnie opublikowała oficjalne arkusze z języka polskiego.

dziewczynka z butelką
13.05.2024 10:00 Już jutro egzamin ósmoklasisty. Tych rzeczy nie możesz zapomnieć

Już jutro zaczynają się egzaminy ósmoklasistów. Pierwszy test, tradycyjnie, sprawdzi wiedzę z języka polskiego. Uczniowie klas ósmych zasiądą do niego punktualnie o godz. 9:00. Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy, a ponadto kluczowy, jeśli chodzi o wybór szkoły średniej. Kto się dobrze przygotował, nie musi się obawiać o wynik, te najbliższe dni będą dla niego tylko formalnością. Jest jednak coś innego, na czym warto się teraz skoncentrować.

liczenie na patyczkach
12.05.2024 11:43 Czy dziecko w 2. klasie może posługiwać się patyczkami, kiedy liczy? Podstawa programowa

Poziom umiejętności, które dziecko nabywa w pierwszych latach swojej edukacji, czasem martwi rodziców. Kiedy powinno umieć płynnie czytać? A kiedy liczyć bez żadnych pomocy dydaktycznych?Na jednej z grup zrzeszających rodziców dzieci klas 1-3 mama chłopca chodzącego do 2. klasy zapytała, czy to jest w porządku, że jej dziecko liczy jeszcze na patyczkach. 

dziewczynka przy biurku
09.05.2024 18:43 Czy w pierwszej klasie można nie zdać? Przepisy mogą wielu zaskoczyć

Wkrótce koniec roku szkolnego. Dobre świadectwo chciałby dostać każdy uczeń, niestety nie wszyscy będą mieli powody do dumy i radości. Bywa, że ktoś musi powtórzyć rok. Czy to może przytrafić się także dzieciom z najmłodszych klas?Warto wiedzieć, że klasy 1-3 rządzą się nieco innymi prawami niż te starsze. Tylko w szczególnych przypadkach, uczeń może nie otrzymać promocji.

maturzysta
09.05.2024 12:06 Matura 2024 z języka angielskiego unieważniona? CKE stawia sprawę jasno

Dziś maturzyści usiedli do egzaminu z języka angielskiego. A jeszcze zanim się skończył, w sieci pojawiły się zdjęcia całych arkuszy. Na platformie "X” opublikowano zdjęcia wszystkich zadań, jakie mieli do rozwiązania absolwenci liceów ogólnokształcących i techników. Czy w związku z tym, CKE unieważni maturę z angielskiego?

maturzystka
08.05.2024 10:51 Tylko ona dotrwała do końca matury. Opowiedziała, co się działo w sali, gdy wszyscy wyszli

Absolwenci liceów ogólnokształcących i techników mają za sobą już pierwszy egzamin. Z tego, co można przeczytać na licznych forach, nie był zbyt trudny. Mało kto czuł potrzebę wytrwania w sali do końca przepisowego czasu. "Pusto zaczęło się robić po trzech godzinach od rozpoczęcia matury” – mówi maturzystka z XXVIII LO w Warszawie. Pisała do samego końca. 

Maturzyści 2024
07.05.2024 14:33 Matura 2024 - język polski. Mamy oficjalne arkusze egzaminacyjne z CKE

Matura 2024 właśnie się rozpoczęła. Maturzyści mają już za sobą egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym. Absolwenci liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia pisali maturę w dwóch formułach - 2023 i 2015. Mamy oficjalne arkusze CKE.  

Matura 2024
07.05.2024 13:42 Jest już pierwsza unieważniona matura. Decyzja szefa CKE

Trwają pierwsze egzaminy maturalne. Absolwenci szkół średnich rano przystąpili do testu z języka polskiego na poziomie podstawowym. Jeden z nich wie już na pewno, że oblał."Jego matura już się skończyła” – powiedział szef CKE Marcin Smolik. Maturzysta, który zrobił zdjęcie swojego arkusza oraz je opublikował, niestety wpadł.

Matura 2024
07.05.2024 08:54 Matury 2024 – czas start. Dziś absolwenci zmierzą się z językiem polskim

Punktualnie o 9:00 maturzyści usiądą w ławkach, by przystąpić do egzaminu dojrzałości. W pierwszym dniu matur, tradycyjnie, będzie się trzeba zmierzyć z językiem polskim na poziomie podstawowym.Język polski to jeden z trzech obowiązkowych egzaminów pisemnych. W formule 2023 potrwa 240 minut, a w formule 2015 uczniowie będą mieć na rozwiązanie zadań 170 minut.

świadectwo szkolne
07.05.2024 07:59 To ostatni taki rok. Ta ocena już nie będzie wpisywana na świadectwie

Nadchodzą jednak wielkie zmiany. Już w przyszłym roku szkolnym inne zasady będą obowiązywać podczas wyliczania średniej na świadectwie. Na lekcje religii uczęszcza z roku na rok coraz mniej dzieci. Spośród tych, które chodzą, tylko część faktycznie pragnie uczyć się katechezy. Inne chcą w ten sposób jedynie podnieść sobie średnią ocen na koniec roku. 

matura
24.04.2024 10:50 Dwa tygodnie do matury. CKE przekazała ważny komunikat na temat egzaminu

Do matury zostało zaledwie dwa tygodnie. Wydaje się, że w tak krótkim czasie nic już nie powinno się wydarzyć. A jednak wygląda na to, że uczniowie powinni do ostatniej chwili trzymać rękę na pulsie i śledzić komunikaty Centralnej Komisji Edukacyjnej.Zaledwie kilka dni temu CKE opublikowała ważny komunikat w sprawie matur. Zawiera wszystkie najistotniejsze informacje o tegorocznych egzaminach, a także odnośniki do materiałów dydaktycznych przygotowujących do matury, które można znaleźć na oficjalnych stronach CKE. 

zaświadczenie do matury 30 minut więcej
19.04.2024 10:53 Gabinety lekarskie pękają w szwach. Uczniowie kombinują, jak mieć 30 minut więcej na maturze

Matura jest niezwykle stresująca. Samo napisanie egzaminu budzi duże napięcie, a stres jest spotęgowany także przez zegar odliczający czas.Każda dodatkowa minuta na zastanowienie się przy rozwiązywaniu zadań się przydaje. Dlatego maturzyści kombinują, jak mogą, żeby tylko mieć dodatkowe pół godziny na wypełnianie arkusza.

dzieci idące na egzamin
18.04.2024 15:36 Zmiany w egzaminie ósmoklasisty. Język polski zniknie z arkuszy

Egzamin ósmoklasisty to najważniejsze wydarzenie w edukacji uczniów szkół podstawowych. Pierwszy tak ważny egzamin, od którego zależy, gdzie dalej będą się uczyć.W czasie egzaminu sprawdzana jest wiedza z języka polskiego, języka obcego i matematyki. Wiele wskazuje, że w przyszłym roku szkolnym duża część uczniów nie będzie musiała zdawać polskiego.

stare zdjęcie szkolne
16.04.2024 13:40 Zapytaliśmy was o powrót dyscypliny w szkołach. Tak mocnych odpowiedzi się nie spodziewałyśmy

Jeszcze nie tak dawno podstawą w wielu szkołach była dyscyplina i karność. Zadaniem dzieci było się uczyć, siedzieć prosto w ławkach i się jakoś szczególnie nie wychylać.Obecnie jednak to wszystko się zmieniło, a relacje nauczyciel-uczeń wyglądają zgoła inaczej. Zapytaliśmy rodziców, czy uważają, że dyscyplina powinna wrócić do szkół. Swoimi spostrzeżeniami podzieliło się z nami ponad 150 internautów i większość z nich ma pewność.

nauczyciel
14.04.2024 11:59 Dwa miesiące wakacji i 1 tys. zł podwyżki. Czego jeszcze potrzebują nauczyciele, by pracować?

Miałam szczęście do doskonałych nauczycieli, takich z powołania. Dzięki ś.p. pani Barbarze Solce pokochałam pisanie, moja polonistka w liceum zaraziła mnie miłością do książek. Historyków wspominam również w samych superlatywach. Jedna z nich, nieżyjąca już, pani Hanna Jaroszek powtarzała stare chińskie przekleństwo: "Bylebyś cudze dzieci uczył". Nigdy nie chciałam być nauczycielką. Nie zrozumcie mnie źle - uwielbiam dzieci, nie tylko swoje. Uważam, że są szczere, mądre, że to my, dorośli je "psujemy". Uczymy dzieci kłamać, kombinować, wymagać najpierw od innych, a od siebie najlepiej wcale. Dziś w Polsce nauczycieli brakuje i zupełnie mnie to nie dziwi.

uczeń
10.04.2024 09:59 Trzy wielkie zmiany w szkołach od września. Co czeka uczniów?

Od dłuższego czasu trwają prace nad nową podstawą programową. Zacznie ona obowiązywać już w nowym roku szkolnym. Ale w polskiej szkole szykuje się o wiele więcej zmian, a niektóre są naprawdę ważne i przełomowe. Jak zapowiada MEN, do końca czerwca planowane jest przyjęcie rozporządzeń, które pozwolą na wprowadzenie tych nowości od nowego roku szkolnego września.

brak prac domowych w szkołach
09.04.2024 13:00 Nauczyciele zemszczą się na uczniach za brak prac domowych? "Będą sypać się jedynki"

Odstąpienie od zadawania prac domowych ma swoją jasną, ale i ciemną stronę. Nauczyciele nie są tak entuzjastycznie nastawieni do tej zmiany, jak uczniowie. Obawiają się, że nie uda im się zrealizować programu, a jeśli nawet, to bardzo pobieżnie.Zapłacą za to niestety uczniowie. Jeśli nie utrwalą materiału, jak należy, to się odbije na ich ocenach. Jaka czeka ich w związku z tym przyszłość?

długopisy
08.04.2024 11:18 Matura 2024. Ta lektura jest pewniakiem na egzaminach. Uczniowie jej nie cierpią

Maturzyści liczą już dni, które pozostały im do egzaminu dojrzałości. Czasu jest niewiele, trzeba więc naprawdę się mobilizować, by posiąść potrzebną i wymaganą wiedzę. Jeśli chodzi o język polski, warto wziąć sobie do serca to, co mówi polonistka z jednej z warszawskich szkół. Z jakiej naprawdę lektury warto się przygotować na egzamin?W internecie pojawiają się już “przecieki”, na temat pytań, które najprawdopodobniej pojawią się w tym roku na maturze. Ale to przede wszystkim ”fejki” i “klikbajty”. Lub zestawienia wszystkich możliwych tematów! 

darmowa komunikacja miejska
31.03.2024 19:02 Tylko do tego wieku dzieci mogą jeździć komunikacją za darmo. Potem rodzice płacą karę

Dzieci najczęściej mają duże zniżki w środkach transportu publicznego. Na znaczną ulgę można liczyć w pociągach i autobusach dalekobieżnych. Niższe opłaty są dostępne także dla uczniów korzystających z komunikacji miejskiej.W niektórych miastach dzieci w ogóle jeżdżą za darmo i rodzice nie muszą kupować im biletu. U różnych przewoźników wygląda to inaczej, w niektórych przypadkach uczniowie muszą mieć dokumenty, które potwierdzają ich uprawnienie do bezpłatnego przejazdu.

dziewczynka
27.03.2024 10:42 Godność zaczyna się w szkolnej toalecie. Nie dla dziewczynek

Już niedługo każda szkoła będzie musiała zadbać o to, żeby w łazienkach był dostęp do środków higienicznych. Do tej pory prawo nie regulowało jasno tej kwestii – teraz ma się to zmienić. Opublikowano projekt rozporządzenia, które ma wprowadzić obowiązek zagwarantowania kilku podstawowych produktów z mydłem na czele.Jednak to wciąż mało. Ministerstwo Edukacji Narodowej chce, by środki higieniczne dla dziewcząt, jak podpaski czy tampony, także obowiązkowo znajdowały się w damskich toaletach. 

wychowanie dzieci we francji
24.03.2024 09:30 Tu 2-miesięczne dzieci chodzą do żłobka, 3-latki do szkoły. Zgadniecie, co to za kraj?

Polska szkoła to temat rzeka. My godzinami moglibyśmy wyliczać jej wady, ale obcokrajowiec pewnie dostrzegłby sporo plusów. Czy gdzieś indziej dzieci mają lepiej? Na pewno – inaczej. Może w pewnych kwestiach im łatwiej, a za to w innych – trudniej. Co kraj, to obyczaj, jak mówią. O tym, jak wygląda edukacja we Francji, rozmawiam z Agnieszką Moniak-Azzopardi, Polką, pochodzącą z nauczycielskiej rodziny, która wyjechała z Polski w wieku 18 lat. Dziś żyje we Francji, tam wychowuje swojego syna i tam pracuje. Jest nauczycielką w gimnazjum, wykładowczynią uniwersytecką oraz pisarką.

japońskie szkoły
23.03.2024 17:02 Dlaczego dzieci w Japonii noszą takie same tornistry? Tego nie wiedziałeś

Czasem narzekamy, że w polskiej szkole dzieciom nie wolno tego, czy tamtego. Szkoda, że nie wiemy, jakie zasady obowiązują uczniów w innych krajach. Szybko byśmy zaczęli uważać, że u nas to jednak jest "luz”.W Japonii szkoły są bardzo rygorystyczne. Uczniowie muszą nosić nie tylko mundurki, ale także krótko obcięte włosy. W dodatku sami sprzątają swoją klasę, a nawet toalety. Oburzające? Nie dla każdego. W tamtej kulturze to rzecz najbardziej naturalna pod słońcem. 

matematyka na maturze
22.03.2024 09:43 Matematyka zniknie z matury? "Nie przyda im się w dorosłym życiu"

Aż 92 proc. uczniów boi się tego przedmiotu, a co czwarty z nich na lekcji denerwuje się tak bardzo, że w ogóle nie potrafi się skupić. Takie przerażające wnioski płyną z najnowszych badań na temat postrzegania matematyki. Pojawiają się głosy, że nie powinna być obowiązkowa na maturze.Ale matura tylko kropla w morzu problemów. Dzieci boją się matematyki nie dlatego, że nie chcą się jej uczyć, ale dlatego, że nikt ich nauczyć nie potrafi. Problemy zaczynają się już w pierwszych klasach podstawówki, a z czasem jest tylko gorzej. Żeby cokolwiek się zmieniło, potrzeba popracować nad nauczycielami, a także, a może nawet przede wszystkim, nad podejściem rodziców.

droga krzyżowa w szkole
20.03.2024 09:56 Kontrowersyjna droga krzyżowa w jednej ze szkół. "Jezus" czołgał się po podłodze

W jednej ze szkół uczniowie przygotowali spektakl nawiązujący do drogi krzyżowej. Wcielający się w postać Jezusa Chrystusa chłopiec dźwigał krzyż, wielokrotnie upadał na podłogę, czołgał się przygnieciony ciężarem. Inscenizacja wywołała spore kontrowersje. Po publikacji zdjęć z wydarzenia można wywnioskować, że większości ludzi raczej się nie podobała. "Szok, to tak wolno jeszcze w szkole?” – komentowali internauci.

dziewczynka
19.03.2024 18:48 Czy można zapisać dziecko do takiej szkoły, jaka nam się podoba?

Rekrutacja do szkół podstawowych 2024 trwa. Rodzice przyszłych pierwszoklasistów muszą złożyć odpowiedne dokumenty w placówce, do której ma chodzić ich dziecko. Rekrutacja na rok szkolny 2024/2025 obejmuje maluchy, które w tym roku kończą 7 lat.Do pierwszej klasy można także zapisać dziecko 6-letnie na wniosek rodziców, ale potrzebne będą tu dodatkowe formalności. Rodzice często zastanawiają się też, czy mają jakiś wpływ na to, do której placówki będzie chodziło ich dziecko. Czy koniecznie musi to być szkoła obwodowa? Wyjaśniamy. 

zamiana miar i wag przelicznik
18.03.2024 13:12 Tę tabelkę narysuj dziecku w zeszycie. Już nigdy się nie pomyli

Standardowo nauczana matematyka może być trudna dla dzieci. Niektóre zasady mogą wydawać się niezrozumiałe i bardzo skomplikowane.Jedną z najtrudniejszych rzeczy, która dla uczniów jest szczególnie skomplikowana, jest przeliczanie jednostek miar i wag. Są jednak sposoby, które pozwalają w mig pojąć zasady.