Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Uczniowie

Uczniowie

Uczniowie – czyli kto? Podstawowe informacje

Uczniowie to dzieci realizujące obowiązek szkolny w ramach edukacji w szkole podstawowej lub średniej. Samo słowo „uczeń” odnosi się więc do osób w wieku od 7 do 18 lat. W przypadku osób dorosłych określenie to jest rzadko stosowane, bez względu na poziom nauczania – raczej zwykło się wówczas mawiać „słuchacz”, choć słowo „uczeń” w wielu przypadkach nie byłoby błędem.

Niemniej, uczniami nie nazwiemy studentów pobierających nauki na uniwersytecie. Tam, oprócz określnika „student”, swoje zastosowanie znajdzie także „doktorant”, o ile tylko kształci się na odpowiednim poziomie.

Jak zachęcać uczniów do nauki?

Trzeba pamiętać, że uczniowie to albo dzieci, albo już nastolatki. We wszystkich przypadkach mają one swój pogląd na otaczający nas świat – często jest on niepełny i może się dorosłym wydawać niezrozumiały, a nawet absurdalny. Wyrozumiałość jest jednak kluczem do tego, aby w odpowiedni sposób zmotywować uczniów do nauki.

Trzeba pamiętać o tym, że ludzie w młodym wieku mogą mieć różne priorytety, które niekoniecznie są racjonalne z „dorosłego” punktu widzenia. Powinniśmy zatem dostosowywać nasze metody wychowawcze do wieku uczniów.

Najważniejsze jest to, by uczniowie już od najmłodszych lat postrzegali edukację nie jako przykry obowiązek, który z ich perspektywy pozbawiony jest sensu, ale jako wspaniałą przygodę, dziejącą się tu i teraz. Łączenie edukacji z zabawą jest na pewno łatwiejsze w przypadku młodszych dzieci, ale i w przypadku nastolatków możliwe jest znalezienie wspólnego języka.

O czym powinni pamiętać uczniowie? Co warto im mówić?

O ile zapanowanie nad najmłodszymi i wykształcenie w nich właściwych wzorców powinno przychodzić relatywnie gładko, o tyle w przypadku nastolatków może być nieco trudniej. To właśnie tu z pomocą przyjdzie nam wyrozumiałość i cierpliwość, w ramach której będziemy w stanie przekazać im kilka życiowych prawd.

Uczniowie powinni pamiętać, że mają tylko jedno życie do wykorzystania. Nawet pomimo faktu, że rezultat edukacji w szkole będzie miał wpływ na całe ich życie, nie powinni zapominać o rozwijaniu swoich przyjaźni czy pasji. Powinni również móc znajdować oparcie w rodzicach, którzy nie będą lekceważyć ich „nastoletnich problemów”, a zamiast tego podejdą do nich z powagą, jakiej wymaga samopoczucie ich dziecka.

Pokaż więcej

wyprawka szkolna
07.07.2024 14:02 Wypłaty z "Dobry Start" mogą być opóźnione. Ci rodzice dostaną 300+ dopiero w grudniu

Od 1 lipca można już składać wnioski o 300+. To pieniądze z programu "Dobry start", które przyznawane są wszystkim uczącym się dzieciom. Ich przeznaczeniem jest zakup pomocy naukowych, kapci do szkoły lub tornistra.Warto się pospieszyć. Im szybciej złożymy wniosek, tym wcześniej otrzymamy pieniądze – to może być nawet na początku września. Jest jednak grupa rodziców, która wpływ na konto dostanie dopiero pod koniec roku.

Policjantka ostrzega
21.06.2024 13:26 Natychmiast to skasuj. Policjantka przestrzega rodziców przed częstym błędem

Świadectwo z paskiem to powód do dumy. To nie ulega wątpliwości. Dziecko mocno się napracowało, potrzebuje docenienia i świętowania swojego sukcesu.Rodzice też pękają z dumy. Są tak szczęśliwi, że nie wahają się wrzucić zdjęć świadectwa swojej pociechy do sieci. Policjanci jednak ostrzegają: w ten sposób narażasz dziecko na niebezpieczeństwo!

pieniądze dopłata
20.06.2024 06:47 Wielu nie wie o tej dopłacie. Dodatkowe 1200 rocznie dla rodziców. Już można składać wnioski

Rzeczywistość wielu dzieci z małych miejscowości jest związana z koniecznością dojeżdżania do szkoły. Uczniowie podstawówek często mają zagwarantowany dojazd zorganizowany przez placówkę. Dojeżdżają tylko do sąsiedniej wioski, gdzie znajduje się gminna szkoła.Uczniowie szkół średnich są jednak w gorszej sytuacji. Niektórzy licealiści pokonują nawet kilkadziesiąt kilometrów. Codziennie spędzają po 2-3 godziny w autobusach i pociągach albo decydują się na zamieszkanie w bursie czy internacie. Dla wielu rodzin pokrycie związanych z tym kosztów jest bardzo trudne. Mogą jednak liczyć na pomoc państwa w tym zakresie.

wycieczka szkolna
11.06.2024 16:14 Czy nauczyciel ma obowiązek pojechać na wycieczkę szkolną? W tych przypadkach może odmówić

Podczas gdy część klas co i rusz jeździ ze swoim wychowawcą na wycieczki szkolne, inne ledwie raz w roku udają się do teatru. Rodziców to denerwuje, bo chcieliby, żeby ich dzieci miały możliwość poznania ciekawego kawałka Polski.Jednak duża część nauczycieli nie zgadza się na to, by wyjeżdżać z uczniami. A kiedy rodzice wychodzą z inicjatywą, po prostu odmawiają. Czy nauczyciel ma obowiązek jechać na wycieczkę szkolną? Okazuje się, że są sytuacje, kiedy może odmówić.

uczeń
03.06.2024 09:55 Ponad 100 wiejskich szkół do likwidacji od września. Szykuje się wielkie zamykanie placówek

We wrześniu aż o 100 szkół mniej otworzy swoje drzwi dla dzieci. To efekt niżu demograficznego, te placówki nie są już potrzebne. Z perspektywy mieszkańców dużych miast, może to się wydawać szokujące. W małych miejscowościach po prostu nie ma kim zapełniać szkół. Bywa, że do takiej placówki chodzi tylko kilkunastu uczniów. 

działanie matematyczne
27.05.2024 15:46 Zagadka matematyczna, która skłóciła internautów. To tak proste, a wciąż sprawia kłopoty

Matematykę można kochać albo nienawidzić. Tych, którym sprawia ona przyjemność i którzy łamigłówki matematyczne rozwiązują dla rozrywki, nie jest wielu. A na zagadkach, których pełno jest w internecie, niejeden polegnie.A to dziwne, bo niektóre wcale nie są trudne. Jedyne, czym trzeba się czasem wykazać, to uważność oraz znajomość naprawdę podstawowych zasad matematycznych.

pisanie liter
18.05.2024 12:57 Zmiany w języku polskim. Nadchodzi nowa ortografia

Zdarza ci się robić błędy ortograficzne? Wkrótce będziesz popełniać ich mniej, bo wchodzą nowe zasady ortograficzne. Rada Języka Polskiego ogłosiła najnowsze zmiany w zasadach polskiej pisowni.Lista zmian jest długa i przyswojenie tych nowości może zająć trochę czasu. Dlatego nowe wytyczne zaczną obowiązywać dopiero od stycznia 2026 r. Ale już dziś warto się z nimi zapoznać. Niektóre mogą szokować!

egzamin ósmoklasisty 2024
14.05.2024 13:05 Egzamin ósmoklasisty 2024 – język polski. Mamy oficjalne arkusze egzaminacyjne z CKE

Dziś zaczęły się egzaminy ósmoklasisty. Pierwszego dnia, tradycyjnie, uczniowie klas ósmych rozwiązywali test z języka polskiego. Jutro odbędzie się egzamin z matematyki, a w czwartek – z języka obcego nowożytnego. O tym, co będzie na egzaminie, mówiono już od dawna, a w internecie nie brakowało “przecieków”. Wszystko to jednak tylko przypuszczenia oparte na prawdopodobieństwie. Centralna Komisja Egzaminacyjna właśnie opublikowała oficjalne arkusze z języka polskiego.

maturzysta
09.05.2024 12:06 Matura 2024 z języka angielskiego unieważniona? CKE stawia sprawę jasno

Dziś maturzyści usiedli do egzaminu z języka angielskiego. A jeszcze zanim się skończył, w sieci pojawiły się zdjęcia całych arkuszy. Na platformie "X” opublikowano zdjęcia wszystkich zadań, jakie mieli do rozwiązania absolwenci liceów ogólnokształcących i techników. Czy w związku z tym, CKE unieważni maturę z angielskiego?

Matura 2024
07.05.2024 08:54 Matury 2024 – czas start. Dziś absolwenci zmierzą się z językiem polskim

Punktualnie o 9:00 maturzyści usiądą w ławkach, by przystąpić do egzaminu dojrzałości. W pierwszym dniu matur, tradycyjnie, będzie się trzeba zmierzyć z językiem polskim na poziomie podstawowym.Język polski to jeden z trzech obowiązkowych egzaminów pisemnych. W formule 2023 potrwa 240 minut, a w formule 2015 uczniowie będą mieć na rozwiązanie zadań 170 minut.

matura
24.04.2024 10:50 Dwa tygodnie do matury. CKE przekazała ważny komunikat na temat egzaminu

Do matury zostało zaledwie dwa tygodnie. Wydaje się, że w tak krótkim czasie nic już nie powinno się wydarzyć. A jednak wygląda na to, że uczniowie powinni do ostatniej chwili trzymać rękę na pulsie i śledzić komunikaty Centralnej Komisji Edukacyjnej.Zaledwie kilka dni temu CKE opublikowała ważny komunikat w sprawie matur. Zawiera wszystkie najistotniejsze informacje o tegorocznych egzaminach, a także odnośniki do materiałów dydaktycznych przygotowujących do matury, które można znaleźć na oficjalnych stronach CKE. 

zaświadczenie do matury 30 minut więcej
19.04.2024 10:53 Gabinety lekarskie pękają w szwach. Uczniowie kombinują, jak mieć 30 minut więcej na maturze

Matura jest niezwykle stresująca. Samo napisanie egzaminu budzi duże napięcie, a stres jest spotęgowany także przez zegar odliczający czas.Każda dodatkowa minuta na zastanowienie się przy rozwiązywaniu zadań się przydaje. Dlatego maturzyści kombinują, jak mogą, żeby tylko mieć dodatkowe pół godziny na wypełnianie arkusza.

darmowa komunikacja miejska
31.03.2024 19:02 Tylko do tego wieku dzieci mogą jeździć komunikacją za darmo. Potem rodzice płacą karę

Dzieci najczęściej mają duże zniżki w środkach transportu publicznego. Na znaczną ulgę można liczyć w pociągach i autobusach dalekobieżnych. Niższe opłaty są dostępne także dla uczniów korzystających z komunikacji miejskiej.W niektórych miastach dzieci w ogóle jeżdżą za darmo i rodzice nie muszą kupować im biletu. U różnych przewoźników wygląda to inaczej, w niektórych przypadkach uczniowie muszą mieć dokumenty, które potwierdzają ich uprawnienie do bezpłatnego przejazdu.

dziewczynka
27.03.2024 10:42 Godność zaczyna się w szkolnej toalecie. Nie dla dziewczynek

Już niedługo każda szkoła będzie musiała zadbać o to, żeby w łazienkach był dostęp do środków higienicznych. Do tej pory prawo nie regulowało jasno tej kwestii – teraz ma się to zmienić. Opublikowano projekt rozporządzenia, które ma wprowadzić obowiązek zagwarantowania kilku podstawowych produktów z mydłem na czele.Jednak to wciąż mało. Ministerstwo Edukacji Narodowej chce, by środki higieniczne dla dziewcząt, jak podpaski czy tampony, także obowiązkowo znajdowały się w damskich toaletach. 

droga krzyżowa w szkole
20.03.2024 09:56 Kontrowersyjna droga krzyżowa w jednej ze szkół. "Jezus" czołgał się po podłodze

W jednej ze szkół uczniowie przygotowali spektakl nawiązujący do drogi krzyżowej. Wcielający się w postać Jezusa Chrystusa chłopiec dźwigał krzyż, wielokrotnie upadał na podłogę, czołgał się przygnieciony ciężarem. Inscenizacja wywołała spore kontrowersje. Po publikacji zdjęć z wydarzenia można wywnioskować, że większości ludzi raczej się nie podobała. "Szok, to tak wolno jeszcze w szkole?” – komentowali internauci.

zamiana miar i wag przelicznik
18.03.2024 13:12 Tę tabelkę narysuj dziecku w zeszycie. Już nigdy się nie pomyli

Standardowo nauczana matematyka może być trudna dla dzieci. Niektóre zasady mogą wydawać się niezrozumiałe i bardzo skomplikowane.Jedną z najtrudniejszych rzeczy, która dla uczniów jest szczególnie skomplikowana, jest przeliczanie jednostek miar i wag. Są jednak sposoby, które pozwalają w mig pojąć zasady.

szkoła w Zakroczymiu
12.03.2024 09:58 Nowe fakty w sprawie pobitego chłopca z Zakroczymia. Wyszedł ze szpitala

Trwają czynności w sprawie pobicia ucznia w szkole podstawowej w Zakroczymiu. Burmistrz miasta podjął decyzję o zawieszeniu dyrektorki placówki, Anny Dudziej. To konsekwencja nieudzielenia pomocy rannemu uczniowi przez dyrekcję, ani nauczycieli.15-latek został brutalnie pobity przez innych uczniów na boisku szkolnym. Widziała to jedna z nauczycielek, mimo wszystko nie wezwała pogotowia. Chłopiec ma pękniętą czaszkę, złamany nos i liczne inne obrażenia. 

Barbara Nowacka, podręczniki
08.03.2024 12:27 Tym razem Nowacka przesadziła. Nie wszyscy mieszkają w bogatej "warszafce"

W najbliższym czasie szkołę czeka prawdziwa rewolucja. Ministerstwo Edukacji Narodowej szykuje wiele zmian. Po likwidacji prac domowych i odchudzeniu podstawy programowej mówi się o kolejnej nowości - podręcznikach cyfrowych.Barbara Nowacka mówi: "Rozmawiałam z wydawcami podręczników szkolnych, aby były dostępne cyfrowo, aby uczniowie nie musieli ich nosić do szkoły”. Więc co będą nosić? Tablety? Kto im je kupi? Czy ta nowa idea podzieli uczniów?

zmiany na listach lektur
19.02.2024 17:26 Żeromski, Sienkiewicz, Mickiewicz. Z listy lektur znikają klasyki

O tym, że Ministerstwo Edukacji Narodowej zamierza mocno odchudzić podstawę programową, mówi się już od początku roku. I uczniowie, i rodzice, którzy nierzadko muszą spędzać wieczory na nauce z dzieckiem, czekali na to z niecierpliwością.Pierwsze zmiany zostały już ogłoszone. Wzbudzają duże kontrowersje, zwłaszcza te dotyczące listy lektur. Dużo klasycznych pozycji zostało wykreślonych. Na ich miejsce mają wejść współczesne tytuły. Nie wszystkie podobają się rodzicom i nauczycielom.

Rekolekcje po południu
18.02.2024 10:27 Na rekolekcje dopiero po lekcjach? Kolejna ważna zmiana w szkołach

Dużo dzieje się w ostatnim czasie w szkolnictwie. Rezygnacja z prac domowych i odchudzenie podstawy programowej wywołują wiele emocji, zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych. Co jeszcze może czekać uczniów i nauczycieli?Będą z pewnością zmiany, jeśli chodzi o religię. Są już plany, by zmniejszyć o połowę liczbę katechez i wygodniej dla niechodzących ustawiać je w planie lekcji. A co z rekolekcjami wielkopostnymi? Czy nie powinny one przypadkiem odbywać się w późniejszych godzinach, po szkole?

Do toalety z nauczycielem
02.02.2024 16:16 Do toalety tylko z nauczycielem? I dobrze. Nie macie pojęcia, co tam się wyprawia

W jednej z warszawskiej szkół postanowiono, że uczniów, którzy chcą skorzystać z toalety, będzie tam odprowadzać nauczyciel. Jest to pokłosie incydentów, które w ostatnim czasie rozgrywały się w tym pomieszczeniu. Jakaś próba zapanowania nad młodzieżą.Wywołuje to bunt uczniów, ale i oburzenie rodziców. Przecież toaleta to miejsce, w którym każdy powinien mieć możliwość załatwienia w spokoju potrzeb fizjologicznych. A nie pod stresującym nadzorem! Pojawiają się więc pytania, czy to w ogóle zgodne z prawem. Ale także głosy poparcia – bo w końcu w łazience będzie tak, jak być powinno. 

Prawo Marcina
27.01.2024 10:22 "Prawo Marcina" zna każdy nastolatek. Ulubieniec młodzieży też miał problemy w szkole

Doskonale znają go polscy uczniowie, a wielu z nich zawdzięcza mu poprawę swojej sytuacji w szkole. To on głośno i wyraźnie powiedział, że nauczyciel nie ma prawa stawiać jedynki za brak pracy domowej ani zabierać telefonu, oraz że MOŻNA farbować włosy.Prawnik Marcin Kruszewski, twórca najpopularniejszego wśród młodzieży kanału "Prawo Marcina”, właśnie wydał książkę, w której zebrał wszystko to, co uczeń powinien wiedzieć o swoich prawach – ale i obowiązkach. Nam opowiada, jakim sam kiedyś był uczniem, z czym musiał się mierzyć podczas swojej edukacji i jak wyobraża sobie idealną polską szkołę. 

Oceny na drugi semestr
14.01.2024 10:45 Już stawiają oceny na drugi semestr. Czy nauczyciele mają do tego prawo?

Pierwszy semestr się jeszcze na dobre nie skończył, a w dziennikach elektronicznych pojawiają się już oceny na drugi. To nagminne w szkołach o tej porze roku. Wielu uczniów, a także ich rodziców, zastanawia się, czy tak to powinno wyglądać?Naturalne i logiczne wydaje się to, że dziecko ma zakończyć pierwsze półrocze, odpocząć podczas ferii i dopiero po feriach rozpocząć naukę, a także zbieranie ocen na kolejny semestr. 

HiT zniknie
04.01.2024 09:37 HiT wylatuje ze szkół. Podano datę

Kontrowersyjny przedmiot już niedługo zniknie z planów lekcji uczniów szkół średnich. Zawsze wzbudzał emocje i w końcu przyjdzie na niego kres – tak zapowiada nowa minister edukacji Barbara Nowacka.Zamiast HiT-u pojawi się natomiast inny przedmiot, a nowa władza chce, by stało się to możliwie jak najszybciej. Najprawdopodobniej już w przyszłym roku szkolnym.

Plakat wyborczy ucznia z Białegostoku
29.09.2023 10:00 Plakat wyborczy nastolatka robi furorę w sieci. Politycy mogą się od niego uczyć

Ten nastolatek jest sprytniejszy niż niejeden dorosły. Wie, w jakie struny uderzyć, żeby zjednać sobie elektorat. Po tym, jaki plakat zaprojektował, można z dużym prawdopodobieństwem przypuszczać, że ma przed sobą świetlaną przyszłość. W szkołach ruszyły wybory do samorządów szkolnych. Uczniowie, którzy chcieliby sobie porządzić i przekonać się, czy w ogóle się do tego nadają, teraz mają swoje 5 minut. Podobnie, jak prawdziwi politycy, muszą jakoś trafić do wyborców.

Oświadczenie o samodzielnym opuszczaniu szkoły
06.09.2023 09:04 Takiego dziecka dyrektor nie powinien wypuścić ze szkoły. Przepisy mówią jasno

Dzieci nie mogą samodzielnie opuszczać szkoły, jeśli wcześniej opiekunowie nie dostarczą do placówki odpowiedniego upoważnienia. Dzieje się tak dlatego, że szkoła jest odpowiedzialna za bezpieczeństwo swoich uczniów.Właśnie teraz, w najbliższych dniach, wychowawcy będą nas prosić o dostarczenie pozwoleń na wyjście dziecka ze szkoły. Choć może to się wydawać irytującym przejawem biurokracji, w istocie jest bardzo ważne.

Katecheci plan lekcji
04.09.2023 10:01 Tego przedmiotu może zabraknąć w nowym roku szkolnym. Nauczyciele odmawiają pracy

Idealny plan lekcji z punktu widzenia nauczyciela to taki, w którym jest jak najmniej „okienek”, czyli godzin bez lekcji, które trzeba jakoś przetrwać. Każdy chciałby wejść do szkoły, a następnie, jak najszybciej z niej wyjść.Przeciętnie jednak każdy nauczyciel ma w tygodniu kilka tych okienek. A katecheci? Oni mają ich naprawdę dużo – nawet po 20! Jak pisze Dariusz Chętkowski w bloku „Polityki”, jest to wyraźny dowód niechęci do nich.

Podręcznik Biznes i zarządzanie
01.09.2023 15:00 Takich bzdur nikt się nie spodziewał. Co znajdziemy w podręczniku "Biznes i zarządzanie"?

Od tego roku uczniowie szkół średnich zaczną się uczyć nowego przedmiotu. Biznes i zarządzanie ma zaznajomić młodych ludzi z przedsiębiorczością. To „nowość na skalę dotąd niespotykaną”, jak stwierdził Przemysław Czarnek. A jak będzie? Podręcznik już zaczyna być krytykowany przez nauczycieli. Serwis money.pl zajrzał natomiast do środka książki i okazuje się, że pozostawia on wiele do życzenia. Czy to nam coś przypomina? 

  • 1
  • 2