Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko 0-2 > Noworodek rekordzista. W momencie porodu ważył ponad 10 kg
Wioleta Piróg
Wioleta Piróg 10.12.2021 01:00

Noworodek rekordzista. W momencie porodu ważył ponad 10 kg

noworodek
fot. nenovbrothers, canva.com

Kiedy na świat przychodzi dziecko ważące 5 kg, to uznawane jest za jedne z największych. Tymczasem miano to bezsprzecznie należy do chłopca urodzonego w 1995 roku we Włoszech. Noworodek swoją wagą pobił wszelkie rekordy!

Największe znaczenie w tym, jaką dziecko będzie miało wagę tuż po urodzeniu, mają uwarunkowania genetyczne. Zazwyczaj noworodki rodzą się z wagą pomiędzy 2800-3000 g. Zdarza się jednak także że masa nowo narodzonych dzieci jest niższa lub wyższa. We Włoszech na świat przyszedł chłopiec o rekordowo wysokiej wadze 10,2 kg.

Największy noworodek świata

W 1995 roku na Półwyspie Apenińskim przyszło na świat rekordowo duże dziecko. Chłopiec ważył 10,2 kg i od wielu lat jest uznawany za największego noworodka na świecie. Rozwój dziecka przebiega prawidłowo.

W USA także odnotowano noworodka z wyjątkowo dużą masą urodzeniową. Był to Ali Medlock, który tuż po narodzinach ważył 6,72 kg. Natomiast największym Polskim rekordzistą jest urodzony z wagą 5270 g Pawełek. Rekordzista ze Słupska otrzymał 10 punktów w skali Apgar i przyszedł na świat siłami natury.

Makrosomia

Kiedy dziecko jest zbyt duże w stosunku do wieku płodowego, mamy do czynienia z makrosomią. Zjawisko to jest wyrażane w trzech stopniach: powyżej 4000 gramów, 4500 i 5000. Makrosomia występuje stosunkowo często, ponieważ dotyczy ok. 10 proc. noworodków. Na ogół ich stan ogólny jest dobry.

Rzadziej zdarza się, że makrosomia stanowi czynnik ryzyka rozwoju niektórych schorzeń, np. otyłości, insulinoodporności czy, rzadziej, encefalopatii. Może się także zdarzyć, że w takim przypadku dojdzie do problemów przy porodzie. Nie występują one jednak często, ponieważ natura stworzyła kobiety tak, że nawet matki o drobnej budowie są w stanie urodzić "większe" dzieci.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: parenting.pl, kobieta.interia.pl, ffbaby.pl

Tagi: Noworodek