O czym warto wiedzieć, gdy Twoje dziecko przebywa na kwarantannie?
W związku z IV falą pandemii koronawirusa coraz więcej dzieci kierowanych jest na kwarantannę po kontakcie z zakażonymi koronawirusem kolegami z klasy lub nauczycielami. Ile trwa kwarantanna i czy reszta rodziny też musi się jej poddać?
Kwarantanna polega na odosobnieniu zdrowej osoby ze względu na narażenie na zakażenie, np. poprzez kontakt z osobą zakażoną. Jeśli w jej trakcie nie wystąpiły objawy COVID-19, to kwarantanna trwa 10 dni. Natomiast w przypadku kiedy kwarantanna nałożona została na osobę, której współdomownik jest chory, wówczas kwarantanna trwa tyle ile izolacja osoby chorej, plus 7 dni po zakończeniu izolacji osoby zakażonej.
Kto nie podlega obowiązkowej kwarantannie?
Osoby współzamieszkujące z osobą na kwarantannie nie podlegają kwarantannie, to znaczy, że jeśli dziecko zostało skierowane na kwarantannę np. po kontakcie z zakażoną koleżanką z klasy, to jego rodzice i rodzeństwo (współdomownicy) nie podlegają kwarantannie.
Z obowiązku odbycia obowiązkowej kwarantanny zwolnione są osoby wykonujące zawód medyczny, a także osoby zaszczepione przeciwko COVID-19.
W czasie kwarantanny nie można:
opuszczać domu,
wychodzić na spacer z psem, do sklepu czy do lekarza,
Jeżeli u osoby przebywającej na kwarantannie wystąpią niepokojące objawy choroby, powinna umówić się na teleporadę z lekarzem pierwszego kontaktu.
Negatywny wynik testu nie zwalnia z odbywania kwarantanny osoby, na którą została ona nałożona ze względu na kontakt z osobą zarażoną bądź jest nałożona przez sanepid z innych powodów.
Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:
Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Informujemy, komu należą się pieniądze
Minister Edukacji i Nauki ogłosił zmiany w szkołach. Wzrośnie subwencja oświatowa
Źródło: gov.pl, dziennikzachodni.pl