portalparentingowy.pl Zdrowie i pielęgnacja dziecka Objawy niedoboru jodu u dzieci. Nigdy ich nie lekceważcie
pixabay

Objawy niedoboru jodu u dzieci. Nigdy ich nie lekceważcie

22 lutego 2021
Autor tekstu: Damian Witoń

Jod odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie młodego człowieka. Warto zatem wiedzieć, jakie objawy mogą wskazywać na jego deficyt. Zlekceważenie problemu niesie ze sobą ryzyko wystąpienia poważnych konsekwencji, które zaburzają prawidłowy rozwój dziecka.

Objawy niedoboru jodu

Niedobór jodu może prowadzić do niebezpiecznych powikłań u osób w każdym wieku. Dzieci są jednak najbardziej zagrożone, gdyż pierwiastek pełni bardzo ważną funkcję w procesie dojrzewania organizmu. O wystarczającą ilość jodu powinny zadbać kobiety w ciąży, gdyż wpływa on na rozwój płodu.

Deficyt jodu w okresie płodowym może przyczynić się do powstania wad rozwojowych , problemów okołoporodowych , a także zwiększa ryzyko poronienia . Dzieci matek, którym brakuje jodu, częściej rodzą się z tak zwanym kretynizmem endemicznym. Schorzenie manifestuje się poprzez ciężki niedorozwój psychiczny, który może występować w towarzystwie karłowatości, starczego wyglądu i zaburzeń narządu słuchu.

Dzieci, którym brakuje jodu, mogą mieć problemy z koncentracją , być ospałe i zmęczone bez zewnętrznego powodu, doświadczać problemów z percepcją otoczenia i nie być w stanie zapamiętywać ważnych rzeczy.

Do objawów deficytu tego ważnego pierwiastka dopisać możemy też wypadanie włosów, pogorszenie kondycji skóry, przybieranie na wadze, zaburzenia wzrostu, ciągle odczucie zimna i powiększenie rozmiarów szyi.

Przyczyny niedoboru jodu i metody jego uzupełniania

Niedobór jodu wynika w dużej mierze ze źle skomponowanej diety . Aż 90% pierwiastka jest bowiem przyswajane przez układ pokarmowy. Poza tym bardzo dobrze wchłania się on przez narządy oddechowe. Osoby mieszkające nad morzem, rzadziej zmagają się z jego deficytem, gdyż najwięcej pierwiastka występuje właśnie w środowisku wodnym.

Dzieci, które jedzą za mało pełnowartościowych produktów oraz mieszkają daleko od morza, mogą mieć zatem problemy z deficytem jodu. Doskonale wiedziały o tym osoby, które przyczyniły się do wprowadzenia obowiązku jodowania soli kuchennej w 1996 roku oraz zalecenia dodawania pierwiastka do odżywek dla niemowląt i produktów mlecznych.

W przypadku zauważenia u naszych dzieci objawów, które mogłyby wskazywać na niedobór jodu, nie należy jednak zaczynać solić jego pokarmów na potęgę , gdyż może to się przyczynić do wystąpienia niebezpiecznych skutków ubocznych. Zamiast tego lepiej skonsultować się z lekarzem , który zaleci zmianę diety lub suplementację.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło:Visolvit

Obserwuj nas w
autor
Damian Witoń

Wydawca portalu portalparentingowy.pl, z wykształcenia psycholog, absolwent Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Myślę, że zdrowie jest często kwestią wyboru. Aby się nim cieszyć, trzeba jednak wiedzieć, jak dokonać go właściwie. Mam nadzieję, że dzięki swojej pracy, będę w stanie w tym Państwu pomóc.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy