portalparentingowy.pl Gwiazdy Od pieluch do medali – polscy olimpijczycy w dzieciństwie
Fot. Archiwum prywatne

Od pieluch do medali – polscy olimpijczycy w dzieciństwie

20 sierpnia 2021
Autor tekstu: Ewa Grabek

Każdy sportowiec marzy o chwili, gdy stanie na najwyższym podium. Kibice wzruszają się słuchając hymnu i cieszą się sukcesami rodaków. Aby móc cieszyć się tą chwilą, sportowcy poświęcają całe życie na treningi – niektórzy dosłownie zaczynają trenować od najmłodszych lat!

Kiedy jest dobra pora na rozpoczęcie kariery sportowej?

Nie każda dyscyplina jest dla dzieci. Dziesięcioboiści poświęcają lata, by wykształcić technikę we wszystkich konkurencjach. Sporty wymagające specyficznego sprzętu, np. pięciobój nowoczesny, w skład którego wchodzi m.in. jazda konna i szermierka, nie znajdą się raczej w programie lekcji wf-u. Ale przykładów sportów dostępnych i odpowiednich dla dzieci jest wiele! Trenerka pływania Sonia Bochyńska-Knapik uważa, że sport można uprawiać jeszcze w brzuchu matki! Dlatego w swojej szkole pływackiej, Academy of Hasten, prowadzi zajęcia pływackie dla kobiet w ciąży i dla rodziców z niemowlętami: „Nie chodzi o to, by zrobić z dziecka zawodnika, ale o to, by radziło sobie w wodzie – mówi trenerka. -  W mojej szkole prowadzimy zajęcia dla dzieci od 3. miesiąca życia. Warunkiem bezpiecznych zabaw w wodzie jest samodzielne trzymanie głowy. Im wcześniej zaczniemy, tym łatwiej, ale nigdy nie ma złego momentu na rozpoczęcie nauki.”

Polscy olimpijczycy w dzieciństwie

Klaudia Zwolińska do kajaka wsiadła już jako ośmiolatka. Dzisiaj, w wieku 22 lat, promuje sport wśród dzieci – studiuje pedagogikę - i mierzy się z najlepszymi kajakarkami górskimi na świecie. Podczas Igrzysk w Tokio zaliczyła świetny debiut i w finale zajęła 5. miejsce.

Klaudia Zwolińska
Zdjęcie z dzieciństwa Klaudii Zwolińskiej

Fot. Archiwum prywatne

Klaudia Zwolińska
Klaudia Zwolińska podczas rywalizacji sportowej

Fot. Facebook.com/ Klaudia Zwolińska Canoe Slalom Athlete

Radek Kawęcki to jeden z najbardziej utytułowanych polskich pływaków. Jest wielokrotnym mistrzem świata i Europy w pływaniu stylem grzbietowym. Z Igrzysk w Tokio wrócił po osiągnięciu 6. miejsca w finale na 200 m. Choć jako dziecko marzył o karierze piłkarza, do basenu wskoczył, gdy miał 8 lat i, jak sam mówi, ponad 20 lat później ciągle z niego nie wyskoczył.

Radek Kawęcki
Radek Kawęcki

Fot. Facebook.com/Radosław Kawęcki

Radek Kawęcki
Radek Kawęcki

Fot. Facebook.com/Radosław Kawęcki

Żeby móc trenować, zaledwie 13-letni Radek wyprowadził się z domu rodzinnego i zamieszkał w internacie. Podczas Igrzysk ze wzruszeniem wspominał wsparcie rodziców w tamtym okresie. Zobaczcie jak podobny jest do swojego synka Tadka!

Radek Kawęcki
Radek Kawęcki

Fot. Facebook.com/Radosław Kawęcki

Radek Kawęcki
Radek Kawęcki

Fot. Facebook.com/Radosław Kawęcki W przypadku Laury Bernat nie trzeba szukać zdjęć z dzieciństwa . Najmłodsza reprezentantka Polski na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio nie ma jeszcze 16-lat! To kolejny dowód na to, że nauka pływania od najmłodszych lat ma się świetnie – nasi juniorzy osiągają bardzo dobre wyniki.

Laura Bernat
Laura Bernat

Fot. AZS Pasja

Równie młoda podczas swoich pierwszych Igrzysk Paraolimpijskich była Oliwia Jabłońska. Pływaczka miała 15 lat, gdy zdobyła dla Polski srebrny medal w Londynie. Z Igrzysk w Rio przywiozła brąz. W dzieciństwie pływanie było dla niej formą rehabilitacji, a teraz, gdy ma 24-lata, to sposób na życie i ukochana profesja. Z jakim wynikiem wróci z Tokio? Igrzyska Paraolimpijskie zaczynają się we wtorek 24. sierpnia.

Oliwia Jabłońska
Oliwia Jabłońska

Fot. Facebook.com/Oliwia Jabłońska

Oliwia Jabłońska
Oliwia Jabłońska

Fot. Facebook.com/Oliwia Jabłońska

Autor tekstu: Ewa Grabek

Obserwuj nas w
autor
Ewa Grabek

redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy