Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Odkąd go używam, włosy przestały mi wypadać. Ten produkt kosztuje tylko 9 zł
Marta Uler
Marta Uler 24.09.2023 09:40

Odkąd go używam, włosy przestały mi wypadać. Ten produkt kosztuje tylko 9 zł

Właściwości odżywcze henny
Pexels/ Karolina Grabowska

Jesień to ta pora roku, której włosy nie lubią. Są przesuszone po lecie, szorstkie, łamliwe, bez połysku. A na domiar złego, wypadają w zatrważających ilościach. Wygląda to czasem naprawdę niepokojąco, chcemy więc je wzmocnić i sięgamy po przeróżne odżywki oraz mikstury.

Co najlepiej odbudowuje włosy? Może jajka? Może oleje? A może warto zainwestować w specjalistyczny preparat ze sklepu fryzjerskiego? Okazuje się, że wcale nie trzeba sięgać aż tak daleko. W zwykłej drogerii kupisz przecież hennę. 

Henna to najstarszy produkt do pielęgnacji włosów

Ta naturalna substancja od wieków cieszy się popularnością. Jej historia ma tysiące lat, sięga starożytnych cywilizacji, takich jak Egipt czy Indie. Używano jej tam nie tylko do zdobienia ciała, ale także właśnie do pielęgnacji włosów. Współczesna henna wciąż jest ceniona ze względu na swoje właściwości – bo to nie jest tylko alternatywa dla kremów czy szamponów koloryzujących. 

Co ciekawe, prawo do nazwy „henna” ma tylko zioło pochodzące z krzewu lawsonii (Lawsonia Inermis). Barwi ono włosy na kolor od miedzianego po intensywną czerwień. Utarło się jednak, że wszelkie ziołowe mieszanki do farbowania włosów nazywa się hennami, dlatego jeśli chodzi nam o coś więcej niż tylko koloryzację, dobrze czytajmy skład produktu na opakowaniu.

Właściwości henny do włosów

Henna to nie tylko naturalny środek koloryzujący, ale także doskonała odżywka. Wnika ona do włosa, wiążąc się z keratyną. Działa jak naturalny balsam, wzmacniając strukturę włosów, nadając im połysk i jednocześnie chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi. Walczy także z łupieżem, dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym i przeciwzapalnym. A ponad wszystko – pomaga w walce z nadmiernym wypadaniem włosów. 

Co cennego zawiera henna do włosów?

  • Taniny – które pomagają w uszczelnianiu łuskowatych warstw włosa. Dzięki nim włosy stają się bardziej gładkie, nabierają blasku i łatwiej się rozczesują.
  • Fenyloaminy – działają na skórę głowy i włosy stymulująco, poprawiając przepływ krwi do cebulek włosowych.
  • Proteiny czyli białka, które wzmacniają włosy, sprawiają, że stają się one mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne.
  • Witaminy i minerały – np. witamina C, witamina B6, mangan, fosfor, magnez czy żelazo, które odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia i kondycji włosów.
  • Antyoksydanty – które pomagają w ochronie włosów przed szkodliwymi działaniami wolnych rodników i starzeniem się.

Już po kilku zastosowaniach henny da się zauważyć wyraźną poprawę kondycji włosów. Stają się grubsze, mocniejsze, lepiej się układają, no i przestają wypadać. Warto pamiętać, że henna może wpłynąć na kolor włosów, nadając im ciepłe odcienie czerwieni, nawet jeśli używamy np. brązów. Osoby, które chcą uzyskać bardziej subtelną zmianę koloru, mogą eksperymentować z różnymi mieszankami i czasem ekspozycji.  Są również preparaty bezbarwne, które sprawdzą się u blondynek.

Czy każdy może położyć na włosy hennę?

Jeśli chodzi o samą koloryzację, henna może nie przyjąć się na włosach wcześniej farbowanych klasyczną farbą. Jednak, jeżeli minął miesiąc-dwa od ostatniego nałożenia farby, spokojnie możesz już sięgnąć po hennę. Wybierz kolor zbliżony do tego, który masz – lub hennę neutralną. Henna występuje w wielu odcieniach, ale pochodzą one z różnych dodatków, bo czysta henna ma kolor, jak wspomniano, czerwony. 

Aplikacja henny niestety nie jest zbyt wygodna. Najpierw trzeba rozrobić proszek w ciepłej – 50 st.C – wodzie i odstawić go na około pół godziny. W tym czasie myjemy włosy szamponem bez silikonów i nie nakładamy żadnej odżywki. Następnie, najlepiej grubym pędzlem lub grzebieniem, rozprowadzamy hennę na włosach. Od razu zauważymy, że jej konsystencja to nie to samo co farba do włosów, jest szorstka i dość tępa, za to przyjemnie pachnie.

Gdy henna jest już rozprowadzona na włosach, zakładamy na głowę plastikowy czepek, a na to ręcznik, by utrzymać ciepło – temperatura uaktywnia hennę. Niestety, w takim turbanie trzeba chodzić 2,5-3 godzin. Następnie spłukujemy włosy ciepłą wodą i przez następne 48 godzin nie myjemy głowy, żeby henna zadziałała tak, jak powinna. Jak widać, hennowanie włosów zabiera sporo czasu, jednak efekt, jaki po pewnym czasie zauważymy, z pewnością jest tego wart. 

Czytaj dalej:

Farbowanie włosów w ciąży

Wnuczka ogoliła dziadkowi fragment włosów na głowie. Jego reakcja jest urocza

Dziewczynka urodziła z bujnymi włosami. “Jest cudowna i jedna na milion”