Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy

Kobieta

Kobieta – czyli kto? Podstawowe informacje

Kobieta to po prostu dorosła osoba płci żeńskiej – określenie to w nomenklaturze przysługuje wyłącznie ludziom. Coraz powszechniej słowem „kobieta” określa się również niepełnoletnie przedstawicielki gatunku „homo sapiens”, dla których wcześniej zarezerwowane było słowo „dziewczyna”.

Cechy fizjologiczne właściwe dla kobiet nie odbiegają u fundamentów od tych, które obecne są w przypadku innych ssaków. Podstawę dla zdefiniowania płci żeńskiej stanowią chromosomy, gdzie w przypadku kobiet mamy do czynienia z dwoma chromosomami X. W przeciwieństwie do mężczyzny, kobieta jest w stanie zachodzić w ciążę i rodzić dzieci, co umożliwia jej układ rozrodczy, złożony z jajników, jajowodów, macicy, pochwy i sromu.

Abstrahując od gospodarki hormonalnej i układu rozrodczego, do najwyraźniejszych różnic fizycznych między kobietą a mężczyzną należą szersze biodra i miednica czy mniejsze owłosienie na ciele. Różnic jest jednak znacznie więcej i w sposób oczywisty pozwalają one na natychmiastową identyfikację płci osobnika bez względu na towarzyszące okoliczności.

Kobieta w społeczeństwie 

Kobiety pełnią w społeczeństwie bardzo ważną rolę, wespół z mężczyznami budując na co dzień lepszy świat w wielu różnych dziedzinach. O ile równouprawnienie kobiet w większości krajów Europy, obu Ameryk czy Azji nie jest od dekad kwestionowane, o tyle nadal jest to problem w krajach arabskich czy afrykańskich.

W większości krajów świata kobiety mogą realizować się zawodowo na wielu różnych płaszczyznach, bez problemów spełniając swoje marzenia i rozwijając swoje zainteresowania. Jako żony i matki kobiety (razem z mężczyznami) budują podstawową komórkę społeczną, jaką jest rodzina. 

Zdrowie kobiet – o czym należy pamiętać?

Z punktu widzenia medycznego, płeć nie ma wpływu na skuteczność leczenia czy dowolnych operacji medycznych, nawet wówczas, gdy przez ten wzgląd należałoby zastosować środki odmienne aniżeli do leczenia mężczyzn. Wobec tego kobiety mogą liczyć na ten sam standard opieki medycznej, natomiast jeżeli chciałyby zadbać o swoją codzienna witalność, to powinny zastosować się do uniwersalnych zasad. Stanowią je zdrowa i zbilansowana dieta, odpowiednia higiena snu, aktywność fizyczna i jak najmniejsza dawka stresu.

Jedyną – choć istotną – kwestią dotyczącą zdrowia kobiet w odróżnieniu do mężczyzn jest ginekologia, a więc dziedzina medycyny zajmująca się kobiecym układem rozrodczym oraz wszelkimi patologiami w tym jego zakresie. Istotnym elementem ginekologii jest także prowadzenie ciąży. 

Pokaż więcej

kobieta zaznacza datę
17.05.2024 15:59 Nie daj plamy! Tak przesuniesz miesiączkę przed weselem czy wakacjami

Niby wszystkie wiemy, że cykl miesiączkowy tylko teoretycznie trwa 28 dni. Jedne z nas mają dłuższe, inne krótsze cykle i to jest całkowicie w porządku, tak samo jak drobne różnice między cyklami. Chciałybyśmy, żeby wszystko było jak w zegarku, a z drugiej strony, gdy miesiączka wypada na czas urlopu czy wesela, zastanawiamy się jak ją przesunąć. Jak wydłużyć cykl miesiączkowy? Czy to w ogóle da się bezpiecznie zrobić?Trudno o bardziej indywidualną sprawę. Miesiączki regularne prawie co do godziny można mieć tylko w trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Bez antykoncepcji okres podlega wielu czynnikom i może go przyspieszyć, chociażby, zbyt mała ilość snu. Żeby wydłużyć swój cykl miesiączkowy, trzeba przede wszystkim o siebie zadbać. A opóźnienie okresu na czas ważnego wydarzenia jest możliwe, ale tylko pod pewnymi warunkami.

ogródki działkowe
17.05.2024 10:39 Ani grilla, ani ogniska. Czego nie wolno robić na ogródkach działkowych ROD

Użytkownicy Rodzinnych Ogródków Działkowych czasem mówią, że mają swój kawałek nieba na ziemi. Dotyczy to zwłaszcza osób, które na co dzień mieszkają w bloku. Gdy przychodzi weekend, tłumie przybywają na parking ROD i często spędzają tam czas od piątku do niedzieli. Są i tacy, którzy mieszkają tam całe lato. Niewiele osób korzystających z ROD zdaje sobie jednak sprawę z tego, że regulaminy tych miejsc są bardzo surowe i dość łatwo można je złamać. W efekcie można stracić członkostwo w Stowarzyszeniu, czyli prawo do użytkowania działki - niezależnie od tego, jak dużo pracy i pieniędzy w nią zainwestowaliśmy.

kobieta
15.05.2024 15:00 Dokuczają ci korzonki? Ta maść to hit, dostępna jest bez recepty

Wielu z nas tego doświadczyło nie raz. Ból, który przeszywa, powoduje drętwienia, nie daje w nocy spać. Tak objawiać się mogą korzonki nerwowe. To potoczne określenie na grupę bólów pochodzących z różnych nerwów i lokalizujących się w różnych miejscach ciała.Jak można sobie z tym radzić? Na pomoc przychodzą nam różne maści dostępne w aptekach. Niektóre z nich można kupić nawet bez recepty. Ale która jest najlepsza?

dziewczynka w łazience
15.05.2024 07:54 Czy można się podmywać żelem pod prysznic? Lekarka nie ma wątpliwości

Higiena intymna to bardzo ważna część życia każdej kobiety. Od tego, jak dbamy o nasze części intymne, w dużej mierze zależy przecież ich zdrowie. Niestety, jak podkreślają specjaliści, wiedza na "te” tematy szwankuje w społeczeństwie. Wiele błędów popełniają już nastolatki, a potem kontynuują je w dorosłym życiu.Weźmy choćby tak podstawową rzecz, jak środki do mycia. Jak się okazuje, wiele kobiet części intymne myje po prostu żelem pod prysznic, razem z całym ciałem. A jakie to może mieć konsekwencje? 

położne
29.04.2024 10:31 Położne ze staszowskiej porodówki walczą o oddział. To, co tam się stało, wzbudza grozę

W niewielkiej miejscowości Staszów w województwie świętokrzyskim zawieszono pracę oddziału ginekologiczno-położniczego. Od kilku dni sytuacja wygląda tam wyjątkowo nieciekawie. Jest to jedyna porodówka w okolicy i rodzące kobiety muszą jeździć do innych, oddalonych o kilkadziesiąt kilometrów.Wizja zamknięcia szpitala wisiała już od grudnia ubiegłego roku. A 22 kwietnia dyrektor placówki podjął decyzję o zawieszeniu pracy oddziału na czas nieokreślony. Powód? Jak to często bywa – pieniądze.

kobieta
25.04.2024 09:36 Holenderskie tabletki aborcyjne trafią do Polski. Rząd podpisał ustawę

Holandia przyjęła nowe prawo, zgodnie z którym Polki po teleporadzie będą mogły otrzymać pocztą tabletki aborcyjne z tego kraju. Holandia jest jednym z głównych państw, w których Polki szukają pomocy w przypadku niechcianej ciąży."Jeśli kobieta bardzo nie chce być w ciąży, to znajdzie sposób na to, aby ją usunąć” – mówi była położna, a dziś deputowana holenderskiego parlamentu, Elke Slagt-Tichelman.

stopy
14.04.2024 12:08 Seks może skończyć się śmiercią. Badania naukowców rzucają nowe światło

Mówi się, że seks to zdrowie. I rzeczywiście, niesie ze sobą wiele korzyści dla naszego ciała, jak choćby wyrzut endorfin, lepsze zaopatrzenie w tlen komórek, czy poprawa jakości snu. Ale zdarza się, że stosunek płciowy może być bardzo niebezpieczny.Nagła śmierć sercowa dotyka nawet młodych ludzi, jeszcze przed czterdziestką. I wcale nie tylko mężczyzn, jak zwykło się uważać. Z nowych badan wynika, że również kobiety są na nią narażone.

ciastka w stringach
12.04.2024 12:37 Fikuśne majtki nie dla przyszłej mamy. To one odpowiadają za nieudane starania o dziecko

Kobiety lubią majtki o tym kroju, bo nie odznaczają się pod obcisłymi kreacjami. Są znane także z tego, że rozpalają męską wyobraźnię. Ale wygląda na to, że z atutów tej bielizny lepiej korzystać tylko w sypialni. Bo niestety zmniejszają szanse na poczęcie dziecka.Ta zmysłowa bielizna ma wyjątkowo negatywny wpływ na zdrowie kobiety. Codzienne noszenie stringów powoduje nawracające infekcje intymne, które skutecznie utrudniają zajście w ciążę. Czy to znaczy, że starając się o dziecko, trzeba z nich całkowicie zrezygnować?

pozycje do spania
11.04.2024 16:57 Na brzuchu czy na plecach? Co mówi o tobie pozycja, w jakiej śpisz?

Każdy ma swoją ulubioną pozycję do snu. Jedni nie wyobrażają sobie, by usnąć na wznak, inni układają się w łóżku wyłącznie na plecach, z równo wyciągniętymi wzdłuż tułowia rękami. Wielu kładzie się na boku, a często w pozycji embrionalnej. To bardzo popularny sposób zasypiania. Zwinięci w kulkę czujemy się bezpiecznie.Co ciekawe, pozycje, w których śpimy, zmieniają się w zależności od naszej kondycji psychofizycznej. Gdy jesteśmy odprężeni i zrelaksowani, rozciągamy szeroko ręce, układamy je nad głową. Kiedy się stresujemy lub coś przeżywamy, kulimy się. Sposób spania odzwierciedla nasz temperament, podejście do życia i jest odbiciem osobowości.

koszula
08.04.2024 15:29 W koszulach zdarza się dodatkowy guzik pod kołnierzykiem. Zgadniesz, do czego służy?

Niektóre elementy garderoby mogą być dla nas zaskakujące. Takie, jak przykładowo mała kieszonka w kieszeni dżinsów. W internecie znajdziemy niezliczone jej zastosowania. A zauważyłaś, że pod kołnierzykiem niektórych koszul wszyty jest dodatkowy, mały guziczek?Zastanawiałaś się, do czego może on służyć? Okazuje się, że to nie jest zwykły "bajer”. Ten guzik jest po coś i są takie chwile, w których lepiej, żeby był zapięty.

zegarek
06.04.2024 13:24 Imieniny godziny. Co to znaczy, gdy zerkasz na tarczę i widzisz 12:21 lub 12:12?

Ciągle widzisz na zegarku 14:14, albo 21:21? To “imieniny godziny”. Mogą być też ”lustrzane godziny”, czyli np. 13:31 albo 20:02. Zastanawiasz się, co to znaczy? To może być ważne przesłanie od wszechświata.Lubimy bawić się w horoskopy, wróżby, czy numerologię. Odczytujemy znaczenia liczb, by na ich podstawie poznać swoją przyszłość albo podjąć jakąś decyzję. Jeśli zdarza ci się wciąż natrafiać na tę samą, dziwną, godzinę, dowiedz się, jaki przekaz ze sobą niesie.

wiesiołek
29.03.2024 16:41 Olej z tej rośliny zastąpi najdroższe kremy. Wystarczy 1 łyżka dziennie

Z każdym jego łykiem dostarczamy sobie cennych kwasów nienasyconych. Dba o naszą urodę, sprawia, że cera nabiera blasku, sprężystości, wygląda świeżo i jędrnie. Ale nie to jest najważniejsze. Ten olej dba przede wszystkim o nasze zdrowie.Reguluje gospodarkę hormonalną, zarówno u nastolatek, jak i dojrzałych kobiet w okresie menopauzy. Gdy poznasz wszystkie korzyści, jakie płyną z jego stosowania, natychmiast będziesz chciała go mieć!

naleśniki
27.03.2024 16:51 Przed miesiączką nie możesz się najeść? Jest na to sposób

Z badań wynika, że tuż przed miesiączką potrafimy zjeść nawet o 30 proc. więcej niż zwykle. Z pewnością nie jest to zaskoczeniem dla wielu z nas. Znamy to doskonale! W tych dniach co i rusz sięgamy po jakieś przekąski, wciąż zaglądamy do kuchennych szafek.Jedzenie jest przyjemne, ale takie podjadanie skutkuje niestety dodatkowymi kilogramami. Na szczęście jest na to sposób. Okazuje się, że odpowiednia dieta nie tylko może zapobiec napadom głodu, ale nawet zniwelować dolegliwości związane z PMS.

dziewczynka
27.03.2024 10:42 Godność zaczyna się w szkolnej toalecie. Nie dla dziewczynek

Już niedługo każda szkoła będzie musiała zadbać o to, żeby w łazienkach był dostęp do środków higienicznych. Do tej pory prawo nie regulowało jasno tej kwestii – teraz ma się to zmienić. Opublikowano projekt rozporządzenia, które ma wprowadzić obowiązek zagwarantowania kilku podstawowych produktów z mydłem na czele.Jednak to wciąż mało. Ministerstwo Edukacji Narodowej chce, by środki higieniczne dla dziewcząt, jak podpaski czy tampony, także obowiązkowo znajdowały się w damskich toaletach. 

parzenie kawy
17.03.2024 19:18 Pijesz sporo kawy? Dodaj do niej trochę... soli. Efekt naprawdę cię zaskoczy

Wbrew pozorom kawa ma bardzo wiele właściwości zdrowotnych. Można wypić kilka filiżanek dziennie. Możesz jednak zadbać o to, by była jeszcze bardziej zdrowa i wartościowa.Często dodajemy do niej cukier, by zniwelować jej gorzki smak. Okazuje się jednak, że tak samo działa sól. A przy okazji tak sporządzony napój może mieć dobroczynny wpływ na organizm.

storczyki
07.03.2024 09:59 Do moich storczyków nie używam nawozu. Podlewam je tylko tym, a one kwitną jak obłąkane

Storczyki są niesamowicie popularne i chętnie wręczane z okazji urodzin czy Dnia Kobiet. Potrafią zachwycić pięknymi kwiatami, jeżeli uda się o nie odpowiednio zadbać. Wymagania mają całkiem duże, dlatego wiele obdarowanych osób kompletnie sobie z nimi nie radzi. Ten sposób na storczyki jest niezawodny i nie kosztuje ani złotówki.Jeżeli masz w domu akwarium, to twoje storczyki są uratowane. A jeżeli nie masz, a lubisz te kwiaty, to może warto zaprzyjaźnić się z jakimś akwarystą z twojej okolicy. Nie uwierzysz jak wspaniale działa na storczyki woda z akwarium! Jak to możliwe, że jest dla orchidei lepsza niż najdroższy nawóz?

bp Andrzej Czaja
06.03.2024 09:54 Biskup udzielił dyspensy na Dzień Kobiet. Wydano specjalny komunikat

Niespodziewany prezent na Dzień Kobiet od biskupa opolskiego. Diecezja wydała komunikat, że tego dnia wszystkich przebywających na jej terenie będzie obowiązywać dyspensa. W 2024 roku 8 marca przypada w piątek, kiedy tradycyjnie wierni Kościoła Katolickiego powinni powstrzymać się od spożywania mięsa. Biskup Andrzej Czaja na Dzień Kobiet postanowił udzielić dyspensy. Wszyscy członkowie opolskiej diecezji mogą w Dzień Kobiet jeść mięso bez wyrzutów sumienia.

kawa na dobre serce
27.02.2024 22:05 Taka kawa to sekret zdrowia 100-latków. Piją ją wyłącznie na sposób włoski

Wielu z nas nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki aromatycznej, świeżo zmielonej kawy. Taki napój pomaga się obudzić, stawia na nogi i dodaje nam energii, często na wiele godzin. Jednak kawa kawie nie jest równa. Gdy pijemy ją z cukrem i mlekiem, jej właściwości się zmieniają.Sposobów na zaparzenie kawy jest wiele. Swoich zwolenników mają ekspresy ciśnieniowe, ale sporo znajdzie się też miłośników kawy “zalewajki”. A w tak zwanych ”niebieskich strefach”, czyli miejscach, w których żyje najwięcej stulatków, kawę parzy się zwykle przelewowo. 

spanie
25.02.2024 09:47 O której kładziesz się spać? Ta godzina wiele o tobie mówi

Niektórzy z nas są skowronkami, budzą się razem ze słońcem, wypoczęci i szczęśliwi. Inni raczej uosabiają sowy, które wolą siedzieć do późnych godzin nocnych, a wstawanie do pracy to dla nich katorga.To, do której grupy należysz, może mówić o tobie więcej, niż myślisz. Okazuje się, że moment, w którym kładziemy się do łóżka to nie tylko kwestia nawyku czy rozkładu dnia, a także naszej... osobowości.

Depresja rozrywa od środka
23.02.2024 10:58 Depresja rozrywa od środka. A ty myślisz tylko: "Byle nikt nie widział"

Nic się nie wydarzyło. Nie doświadczyłam żadnej traumy, nie straciłam pracy, w domu wszyscy byli zdrowi, a mój związek szczęśliwy. Po prostu z dnia na dzień chciało mi się coraz mniej. Na początku nawet tego nie zauważyłam, bo żyłam jak dotąd. Praca, zakupy, gotowanie, sprzątanie, łóżko, wstań - powtórz. I tak dzień po dniu. Za oknem wszystko kwitło, ale nie miałam w sobie za grosz siły, żeby wyjść z domu. Któregoś dnia zorientowałam się, że unikam wszelkich spotkań towarzyskich. Zawsze miałam wymówkę: obowiązki, ból głowy. 

kawa
19.02.2024 12:16 Po przebudzeniu wypij ten napój. Ekspresowo postawi cię na nogi

Wiele z nas zaczyna dzień od filiżanki kawy, jednak istnieje napój, który obudzi cię o wiele skuteczniej, a do tego ma wiele innych zalet. Zielona herbata, bo o niej mowa, nie tylko pomoże się obudzić, ale także zadba o twoje zdrowie.Wstajesz rano półprzytomna i marzysz o ciepłym napoju, który pomoże ci stanąć na nogi. Idziesz do kuchni, żeby zaparzyć sobie filiżankę kawy. Zamiast tego, spróbuj wypić rano zieloną herbatę. Jej pobudzająca moc działa dużo dłużej, a poza tym ma wiele cennych właściwości. Pomoże w walce z nadwagą i cellulitem, a także zadba o cerę. 

Kobieta z dziećmi wyrzucona z autobusu miejskiego
18.02.2024 19:20 Kierowca wyrzucił z autobusu matkę z dwójką dzieci. "Pani mu ustąpi"

Kierowcy autobusu miejskiego z Katowic nie spodobało się, że młoda mama z dwójką dzieci w wózku… no właśnie. Nic mu się nie podobało, doszło do awantury, w efekcie kobieta z podwójnym wózkiem została zmuszona do opuszczenia pojazdu.Przełożeni kierowcy przepraszają i zapowiadają wyciągnięcie konsekwencji. Kobieta umieściła nagrania z zajścia w mediach społecznościowych, jednak przestraszona zamieszaniem - usunęła. Został za to niesmak i pytanie: czy z małymi dziećmi stajemy się śmierdzącym jajem przestrzeni publicznej?

cynamon sól
17.02.2024 16:41 Cynamon i sól przyciągają pieniądze. Sprawdź, jak je wykorzystać

Co wspólnego mają przyprawy i pieniądze? Wydaje się, że niewiele, poza pierwszą literą. A jednak podobno cynamon i sól, wykorzystane w odpowiedni sposób, przyciągają pieniądze. Może i brzmi naiwnie, ale z drugiej strony, czemu by nie spróbować, przecież nie zaszkodzi?Wierzymy w siłę minerałów, rzucanie uroków i sprawdzamy horoskopy, nawet jeśli oficjalnie wolimy się do tego nie przyznawać. Internet nie kłamie – coraz częściej szukamy też magicznego sposobu na przyciągnięcie pieniędzy. A rytuał z cynamonem i solą to tylko jeden z nich.

Idealnie klarowny rosół
16.02.2024 19:32 Klarowny, bursztynowy i o głębokim smaku. Już nie zrobię rosołu inaczej

Rosół to królewska zupa. Każda pani domu ma na nią swój sekret. Każda czasem ją gotuje, jedni co niedzielę, inni od wielkiego święta. Rosołu nie da się zrobić szybko i byle jak. Nie da się ugotować idealnego na byle jakich składnikach. No i oczywiście musi być klarowny, a to dla wielu osób nieosiągalne.Można przypalać cebulę, pyrgać, zamiast gotować, albo dodawać kropelkę zimnej wody. Jednak w ten sposób nie wierzyłam, póki nie spróbowałam. Po prostu - już nie zrobię inaczej. 

grypa menstruacyjna
15.02.2024 16:19 Co miesiąc dreszcze i ból mięśni? Ta przypadłość dotyka wielu kobiet

My kobiety nie mamy łatwo. Wiele z nas co miesiąc przeżywa prawdziwe katusze. Przed okresem boli nie tylko brzuch, ale też piersi i mięśnie. Nastrój zmienia się z minuty na minutę i najchętniej co chwilę sięgałybyśmy po coś do jedzenia. To typowe objawy PMS – zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Okazuje się jednak, że na tym nie koniec.Część kobiet przechodzi miesiączkę dużo gorzej niż inne. W niektórych krajach mogą wtedy liczyć na urlop miesiączkowy.  One wcale nie przesadzają! Jest na to medyczne uzasadnienie. Silne osłabienie, bóle mięśni, gorączka – to jedne z objawów stanu zwanego potocznie grypą miesiączkową. Jak to możliwe, że okres wywołuje w nas objawy grypy? Czy da się temu zaradzić?

Naturalne afrodyzjaki
14.02.2024 19:17 Dodaj smaku staraniom o dziecko. Te potrawy podkręcą wasz apetyt

Afrodyzjaki to takie substancje, które w naturalny sposób pobudzają zmysły. Wzmagają popęd seksualny, potęgują doznania i sprawiają, że mamy jeszcze więcej przyjemności z seksu. Co to takiego? To mogą być przyprawy, a nawet zapachy. Wiele z nich mamy na wyciągnięcie ręki. Wystarczy otworzyć kuchenną szafkę, bo tam przecież jest chilli, imbir, czekolada. Nic, tylko brać i używać do woli!

Maseczka z siemienia lnianego
13.02.2024 09:22 Glutek z siemienia lnianego to prawdziwy hit. Spłyca zmarszczki od ręki

Siemię lniane ma bardzo wiele dobroczynnych właściwości. Jest bogate w cenne kwasy omega, zawiera witaminy i minerały. Na dodatek jest oleiste — rozgniecione ziarno wydziela gęstą, klejącą substancję.Chociaż taki “glutek” z siemienia lnianego nie wygląda najpiękniej, działa niesamowicie. Najczęściej stosuje się go do łagodzenia stanów zapalnych żołądka i innych elementów układu pokarmowego. Ale robi się z niego także maseczkę, która w ekspresowym tempie spłyca zmarszczki.

Polki najpiękniejsze kobiety
04.02.2024 10:20 Najlepsze żony są z Polski. Mężczyźni z całego świata zjeżdżają się tu szukać drugiej połówki

Polki są najpiękniejsze na świecie. Wiemy to doskonale. Okazuje się, że w Polsce są też najlepsze żony. ta wieść niesie się po świecie, a kawalerowie z Hiszpanii, Włoch czy Stanów Zjednoczonych przyjeżdżają do nas, aby znaleźć wymarzoną drugą połówkę. Ci mężczyźni szukają kobiet wyznających tradycyjne wartości. Wierzą, że właśnie takie są Słowianki. Skupiają się na rodzinie i dbają o to, by mąż był zawsze zadowolony. Są piękne i zadbane, a do tego uległe. Nie tylko w życiu codziennym, ale także w łóżku. Panowie mogą się bardzo zdziwić.