Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Ostre zapalenie wątroby atakuje coraz więcej dzieci. Są pierwsze przypadki w Polsce
Martyna Kucharczyk
Martyna Kucharczyk 01.05.2022 16:42

Ostre zapalenie wątroby atakuje coraz więcej dzieci. Są pierwsze przypadki w Polsce

Szpital
fot. Hush Naidoo Jade Photography, unsplash.com

Coraz więcej słychać o rosnącej liczbie zakażeń na ostre zapalenie wątroby u dzieci. Specjaliści nadal nie mają pewności, co dokładnie stanowi ich przyczynę. Do tej pory większość podejrzeń padała na adenowirusy, jednak wciąż brakuje jednoznacznych powiązań.

Do tej pory tajemniczą chorobę wątroby zaobserwowano w kilkunastu krajach z całego świata. Pierwsze przypadki pojawiły się również w Polsce.

Kolejne przypadki ostrego zapalenia wątróby

Z danych Europejskiego Centrum Kontroli Chorób (ECDC) wynika, że do 20 kwietnia 2022 r. zidentyfikowano 111 przypadków ostrego zapalenia wątroby u dzieci w Wielkiej Brytanii. Ponadto do 27 kwietnia zaobserwowano chorobę w 12 krajach europejskich, Stanach Zjednoczonych, Izraelu i Japonii.

Pierwsze doniesienia dotyczące choroby pochodzą z 5 kwietnia 2022. Po raz pierwszy wykryto ją u dzieci poniżej 10. roku życia w Szkocji. Zaledwie kilka dni później potwierdzono kolejne przypadki w Walii, Irlandii Północnej i Anglii.

Choroba pojawiła się w Polsce

Wirusolog Krzysztof Pyrc poinformował na Twitterze, że ostre zapalenie wątroby pojawiło się już w Polsce. Dokładne przyczyny zachorowań nadal nie są jasne. Istnieje jednak kilka teorii.

- Kolejne przypadki zapalenia wątroby o nieznanej etiologii u dzieci. Również w Polsce. Możliwe przyczyny? COVID-19, adenowirusy, nowe wirusy, toksyna? W dalszym ciągu brak jednoznacznego powiązania. Większość dzieci NIE była szczepiona przeciw C19 - czytamy.

Jedną z najczęściej proponowanych przyczyn choroby są adenowirusy, zwykle odpowiedzialne za występowanie zakażeń górnych dróg oddechowych czy przewodu pokarmowego. Eksperci nie wykluczają jednak innych źródeł.

Artykuły polecane przez redakcję Portal Parentingowy:

Źródło: edziecko.pl