portalparentingowy.pl
Łóżko szpitalne

fot. shironosov, canva.com

Pediatra przekazał przykre wieści. Na covidowy OIOM trafiają małe dzieci

3 Grudnia 2021

Autor tekstu:

Martyna Kucharczyk

Udostępnij:

- Podczas poprzednich fal pandemii nie zdarzało się, aby na OIOM trafiały małe dzieci z pełnoobjawowym Covid-19 - przekazał dr Michał Wronowski z Dziecięcego Szpitala Klinicznego UCK WUM w Warszawie. Na daną chwilę najmłodsi pacjenci mają nawet po kilka miesięcy.

Do tej pory młodzi ludzie przechodzili COVID-19 łagodnie i bez poważniejszych powikłań. Jednak czwarta fala zaczęła zbierać żniwo nawet wśród niemowlaków. Pediatrzy są zaniepokojeni, ostrzegają rodziców.

Pediatra o najmłodszych pacjentach

- Wcześniej młodzi pacjenci przechodzili zakażenie łagodnie, najczęściej przyczyną hospitalizacji było współistnienie zakażenia SARS CoV-2 i innej choroby dziecka. W ostatnich tygodniach obserwujemy zmianę w przebiegu zakażenia u dzieci — coraz częściej spotykamy się z pełnoobjawowym Covid-19 - przekazał dziennikarzowi PAP dr Michał Wronowski.

Według lekarza najmłodszym pacjentem potrzebującym wspomagania oddechowego było kilkumiesięczne niemowlę. Zdarzało się też, że dzieci miały zarówno objawy COVID-19 jak i zakażenia RSV.

- Trudno powiedzieć, jakie są dalsze rokowania, co do zdrowia dzieci, które przebyły ciężki Covid-19. Nie wiemy, czy będą mierzyły się z długoterminowymi powikłaniami. Najważniejsze jest jednak to, że przeżyły — stwierdził lekarz.

Przemysław Czarnek

Nauka zdalna w Polsce. Przemysław Czarnek przedstawił plany ministerstwa

CZYTAJ DALEJ

Pediatra ostrzega rodziców

Według dr. Wronowskiego dużym problemem jest nieprzyjmowanie szczepień. W miarę możliwości przynajmniej rodzice powinni skorzystać z preparatu. Z reguły to oni przenoszą wirusa na najmniejsze dzieci. Wronowski przytoczył historię kobiety, która uznała brak szczepienia za błąd, gdy zobaczyła swoje duszące się dziecko.

- Trafił do nas 14-letni chłopiec z ciężkim Covid-19. Pomimo intensywnego leczenia w klinice pediatrycznej u chłopca doszło do niewydolności oddechowej — dziecko przez miesiąc przebywało na oddziale intensywnej terapii, szczęśliwie pacjent przeżył. Jego matka też chorowała, oboje byli niezaszczepieni, choć ich zakażenie wystąpiło, gdy szczepienia były dostępne — także dla grupy wiekowej dziecka — wytłumaczył lekarz.

Źródło: rmf24.pl

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

  • Kobiety pokochały bieliznę menstruacyjną. Jak działa?

Cofnijmy się do przeszłości. Jak dobrze znasz się na bajkach?

Pytanie 1 z 3

W jakiej bajce główną bohaterką jest Tosia?

Tak wyglądają pokoje dzieci gwiazd. Część z nich robi duże wrażenie

Jesteście ciekawi, jak wyglądają pokoje dzieci gwiazd? Część maluchów sypia w naprawdę luksusowych warunkach. Celebryci nie oszczędzają na swoich pociechach. Przekonajcie się, w jakich pomieszczeniach sypiają dzieci Małgosi Rozenek, Anny Lewandowskiej i innych! Różnice pomiędzy pokojami są ogromne!

Zobacz galerię >Martyna KucharczykAutor

Redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Zdrowie

Zdrowe nawyki żywieniowe — jak przekazywać je dziecku od najmłodszych lat?

Czytaj więcej >

Zdrowie

Problemy z jedzeniem u dzieci w wieku przedszkolnym

Czytaj więcej >

Zdrowie

Zanieczyszczenie toksynami dotyczy także organizmów naszych dzieci. Czas na rewolucję w myśleniu!

Czytaj więcej >

Zdrowie

Zbiórka dla opiekunów dzieci z niepełnosprawnością. "Madko Polko, przepuść na głupoty!"

Czytaj więcej >

Zdrowie

Na ciele chłopca pojawiła się dziwna wysypka. Kilka godzin później wylądował w szpitalu

Czytaj więcej >

Zdrowie

Food chaining — sprawdzona metoda na niejadka

Czytaj więcej >