Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko > Pierwsza komunia święta: kiedy dziecko może zostać niedopuszczone do sakramentu?
Wioleta Piróg
Wioleta Piróg 02.04.2022 14:33

Pierwsza komunia święta: kiedy dziecko może zostać niedopuszczone do sakramentu?

Pierwsza Komunia Święta
fot. Avalon_Studio, canva.com

Pierwsza komunia święta to ważny dzień dla każdego dziecka, wychowywanego w wierze katolickiej. Od tego momentu będzie mogło w pełni uczestniczyć w mszy świętej. Jednak przyjęcie tego sakramentu wiąże się także z obowiązkami i odpowiednim przygotowaniem.

Podczas pierwszej komunii świętej dziecko po raz pierwszy przyjmuje jeden z siedmiu sakramentów. Zarówno dla dziecka jak i dla rodziców, którzy są katolikami to jeden z najważniejszych dni w jego życiu. Należy więc odpowiednio się do niego przygotować.

Pierwsza komunia święta

Podstawowym warunkiem przystąpienia do pierwszej komunii świętej jest bycie ochrzczonym. Często jeżeli dziecko przyjmuje Eucharystię po raz pierwszy w innej parafii, niż ta, w której odbył się jego chrzest, wymagane jest przedłożenie aktu chrztu.

Zgodnie z Prawem kanonicznym "dzieci wtedy można dopuścić do Komunii świętej, gdy posiadają wystarczające rozeznanie i są dokładnie przygotowane, tak by stosownie do swojej możliwości rozumiały tajemnicę Chrystusa oraz mogły z wiarą i pobożnością przyjąć Ciało Chrystusa."

Jak należy przygotować dziecko do pierwszej komunii świętej?

Zwykle do pierwszej komunii świętej przystępują uczniowie trzeciej klasy Szkoły Podstawowej, którzy przygotowywani są do tego sakramentu na szkolnych lekcjach religii, dlatego muszą na nie uczęszczać i opanować odpowiedni materiał. W ramach przygotowań muszą nauczyć się na pamięć następujących modlitw: Ojcze naszZdrowaś Maryjo, 10 przykazań Bożych, 6 prawd wiary, 7 sakramentów świętych, 5 warunków dobrej spowiedzi, Akt wiary, nadziei, miłości, żalu, Przykazanie miłości, a także formułę spowiedzi.

Przygotowania odbywają się także w kościele na regularnych spotkaniach dla rodziców oraz mszach dla dzieci. Uczestnictwo w tych obrzędach jest bardzo ważne, ponieważ odbywa się na nich poświęcenie różańców, medalików, świec czy skarbczyków. Istotne jest także przygotowanie duchowe, polegające na przystąpieniu dziecka do pierwszej spowiedzi świętej, która zwykle ma miejsce około miesiąc przed pierwszą komunią świętą.

Kiedy dziecko może być niedopuszczone do pierwszej komunii świętej?

Jak podaje portal bezprawnik.pl, proboszcz może nie dopuścić dziecka do Sakramentu Eucharystii, jeżeli uzna, że jego przygotowanie jest niewystarczające, czyli np. jeżeli dziecko nie chodziło na religię, spotkania przed komunią czy mszę świętą. Kan. 914: Jest przede wszystkim obowiązkiem rodziców oraz tych, którzy ich zastępują, jak również proboszcza troszczyć się, ażeby dzieci, po dojściu do używania rozumu, zostały odpowiednio przygotowane i jak najszybciej posiliły się tym Bożym pokarmem, po uprzedniej sakramentalnej spowiedzi. Do proboszcza należy również czuwać nad tym, by do Stołu Pańskiego nie dopuszczać dzieci, które nie osiągnęły używania rozumu albo jego zdaniem nie są wystarczająco przygotowane.

Artykuły polecane przez redakcję Portal Parentingowy:

Źródło: edziecko.pl, bezprawnik.pl

Powiązane
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?