Pijana kobieta w ciąży opiekowała się czwórką dzieci. Policja musiała interweniować
W środę 22 września doszło do nietypowego zdarzenia w centrum w Olsztyna. Policjanci otrzymali wezwanie dotyczące awantury o paczkę papierosów. Gdy dotarli na miejsce, okazało się, że była tam kobieta w zaawansowanej ciąży z partnerem, oboje kompletnie pijani. Ponadto pod opieką pary znajdowała się czwórka małych dzieci.
Około godziny 22 kobieta zadzwoniła po służby i zgłosiła kłótnię ze swoim partnerem. Funkcjonariusze w mieszkaniu zastali 35-letnią kobietę w zaawansowanej ciąży, jej 51-letniego partnera oraz czwórkę dzieci w wieku 2, 3, 7 i 11 lat. Policjanci nie mieli wątpliwości, że mieszkańcy są pijani. Po przebadaniu ich alkomatem okazało się, że w organizmie ciężarnej kobiety krążyło prawie 2,5 ‰ alkoholu.
Ze względu na wysoki poziom stężenia alkoholu we krwi ciężarnej funkcjonariusze postanowili wezwać karetkę. 2,5 ‰ w jej krwi mogło znacząco zagrażać jej ciąży, a także zdrowiu przyszłego dziecka. Kobieta jednak nie wyraziła zgody na przewiezienie jej karetką i pozostała w mieszkaniu.
Interwencja policjantów
Na miejsce wezwano matkę 35-latki, która zapewniła, że zaopiekuje się pijaną córką i jej dziećmi. Partner kobiety został za to wysłany do izby wytrzeźwień. Policjanci nie mieli wątpliwości, że nie mogą przejść obok tej sprawy obojętnie. Sporządzili odpowiednią dokumentację ze zdarzenia, która trafi do dzielnicowego, pracowników MOPS-u, Sądu Rodzinnego i Nieletnich. Wobec ciężarnej rozpoczęto także postępowanie sądowe mające na celu odebranie jej praw rodzicielskich.
Skutki picia w ciąży
Warto przypomnieć, że spożywanie alkoholu w ciąży potrafi mieć tragiczne skutki. Nawet jedna lampka wina może negatywnie wpłynąć na rozwój płodu. Pół godziny po wypiciu alkoholu jego stężenie we krwi dziecka jest takie same jak u matki. Może to skutkować poronieniem lub przedwczesnym porodem. Ponadto często dochodzi do uszkodzenia mózgu dziecka, opóźnienia wzrostu, wad serca czy nerek. Mogą wystąpić problemy z widzenie i słyszeniem, a także rozwinąć się FAS, czyli alkoholowy zespół płodowy.
Wszystkich tych zaburzeń można skutecznie zapobiec poprzez abstynencję w czasie ciąży. Dlatego kobieta, która dowie się, że spodziewa się dziecka, powinna natychmiast zrezygnować z picia alkoholu.
Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:
Uczniowie boją się włączać kamerki podczas lekcji. Czy są obowiązkowe podczas zajęć?
Zaczęła karmić dziecko w czasie zakupów. Reakcja klientów zaskoczyła kobietę
Kiedy starsi uczniowie wrócą do szkół? Ministerstwo Edukacji musiało zmienić swój plan
Źródło: rmf24.pl, olsztyn.com.pl