Co drugie dziecko ma zbyt ciężki plecak. Ból pleców to niejedyny problem
Problem przepełnionych plecaków szkolnych w ostatnim czasie zaczął być mocno pomijany. Oczywiście większość uczniów aktualnie uczy się zdalnie, jednak nie można zapominać o dzieciach z klas I-III, które od 18 stycznia normalnie chodzą do szkoły. Co więcej, to właśnie w tym wieku, szczególnie ważne jest, aby chronić dzieci przed wadami postawy wynikającymi ze zbyt ciężkich tornistrów.
Według badań co drugie dziecko w Polsce nosi zbyt ciężki plecak. Według zaleceń w przypadku uczniów w wieku od 6 do 9 lat waga tornistra nie powinna przekraczać 10% masy ciała dziecka. Mimo to zdarzają się plecaki, które ważą 8 czy 9 kilogramów, co jest ogromnym obciążeniem dla dziecięcego kręgosłupa.
Zbyt ciężkie plecaki
Założyciele akcji „Lekki Tornister” na swojej stronie internetowej ostrzegają, że zbyt duże obciążenie kręgosłupa może prowadzić u dziecka bóle pleców, zmniejszenie pojemności płuc i nieprawidłową statykę ciała. To natomiast prowadzić może do pojawienia się poważnych schorzeń ortopedycznych i neurologicznych.
Najlepszym rozwiązaniem byłyby szafki w szkołach, w których dzieci mogłyby zostawić książki i zeszyty, które aktualnie nie są im potrzebne. Niestety nie wszystkie placówki decydują się na taki krok. Są jednak inne sposoby, aby zdjąć ten gigantyczny ciężar z pleców uczniów.
Plecak na kółkach [ZOBACZ]
W ostatnich latach coraz popularniejsze stają się plecaki na kółkach, dzięki którym uczniowie nie muszą już dźwigać na swoich plecach tak ogromnych ciężarów. Warto zaznaczyć, że najlepiej jest podróżować z takim plecakiem, mając go przed sobą. Dzięki temu ciało dziecka się nie wygina w bok.
Rozglądając się za takim plecakiem, warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Pierwszą z nich jest regulowana rączką, która pomoże dostosować wysokość uchwytu do wzrostu dziecka. W tym do dyspozycji mamy trzystopniowy uchwyt teleskopowy, który sprawdzi się zarówno u niższych, jak i wyższych uczniów.
Dodatkowo dobrze jest też przyjrzeć się kołom, które nie powinny być małe, ponieważ w ten sposób utrudnią one sprawne przemieszczanie się dziecka. Plecak posiada również osłony krawędzi, dzięki którym jest wytrzymalszy.
Oprócz komory głównej znajdziemy w nim jeszcze dwie wewnętrzne przegrody z siatki, a także miejsce na napój. Posiada również dwie zewnętrzne kieszenie zamykane na zamek błyskawiczny. Dzięki temu sprawdzi się zarówno w czasie zajęć, jak i na wycieczce.
Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:
-
Zachowanie 10-latka nagle zmieniło się diametralnie. Wszystko przez rzadką chorobę
-
Brzuch 19-latki urósł do gigantycznych rozmiarów. Wszyscy myśleli, że urodzi bliźniaki
-
Powrót do szkół po Wielkanocy? Przemysław Czarnek komentuje sytuację w polskim szkolnictwie
Artykuł zawiera lokowanie produktu.