Szkoła: uczniowie stworzyli specjalną petycję
fot. unsplash.com/National Cancer Institute
Karol Zaborowski - 1 Maja 2021

Ponad 530 tys. uczniów podpisało się pod protestem. Nie chcą powrotu do szkół tuż przed wakacjami

Ogłoszony przez Mateusza Morawieckiego plan powrotu uczniów do szkół ucieszył wiele osób. Jednak sami uczniowie nie do końca popierają związany z nim entuzjazm. Powstała nawet specjalna petycja, którą podpisało ponad 500 tysięcy osób.

Według planu luzowania obostrzeń na maj pierwsi do szkół mieliby wrócić uczniowie klas I-III, a do 29 maja już wszyscy uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Choć wiele osób czekało z niecierpliwością na ogłoszenie końca zdalnego nauczania, to okazuje się, że pomysł przedstawiony przez rząd nie spodobał się samym uczniom.

Nie chodzi tu jednak o to, że polscy uczniowie wolą uczyć się w domu niż chodzić do szkoły. Wielu z nich nie widzi sensu w tak późnym powrocie do nauczania stacjonarnego. Chodzi tu przede wszystkim o uczniów, którzy w tym roku muszą przygotowywać się do egzaminu ósmoklasisty oraz matury.

Uczniowie chcą wrócić do szkół dopiero po wakacjach

Nie da się ukryć, że okres pandemii wiąże się dla wielu osób z dużym stresem. Odczuwają go również uczniowie, wśród których nie brakuje osób bojących się, że przywrócenie w tym momencie nauczania stacjonarnego poskutkuje wzrostem zachorowań.

Rówieśnicy wyśmiewają w szkole chłopca za jego oryginalne imię, bardzo przykreRówieśnicy wyśmiewają w szkole chłopca za jego oryginalne imię, bardzo przykreCzytaj dalej

Z tego też względu oddolnie powstała specjalna petycja, w której uczniowie sprzeciwiają się powrotowi do nauczania stacjonarnego na sam koniec roku szkolnego. Według nich owszem przywrócenie normalnego trybu nauczania jest potrzebne, ale w tym momencie może przynieść więcej szkód niż korzyści. Dlatego też wnoszą, aby powrót do szkół odbył się, ale od nowego roku szkolnego.

- Chcemy powrotu do szkół od następnego roku szkolnego! Powrót do nauki w szkole na ostatnie niecałe dwa miesiące jest niepotrzebny i tylko zdezorientuje uczniów klas 7 oraz 8, którzy w tym czasie prowadzą intensywną naukę do egzaminu ósmoklasisty. Sprzeciwiamy się powrotowi w tym roku szkolnym do nauki stacjonarnej i chcielibyśmy by nasz głos, głos wszystkich uczniów został i tym razem usłyszany oraz by została podjęta odpowiednia decyzja, o jaką prosimy. Nie mamy czasu, by znów wrócić do nauki stacjonarnej, ponieważ uczniowie chcą się skupić na nauce do egzaminu ósmoklasisty, a nie przejmowaniem się o liczbie zgonów i zachorowań w danym dniu - czytamy w petycji.

Do sprawy odniósł się podczas konferencji prasowej sam Przemysław Czarnek, który stwierdził, że dyskusja o tym, czy uczniowie powinni wrócić do szkół w maju, czy też we wrześniu, jest bezzasadna.

- Nie bójmy się obowiązków. Obowiązek to nie stres. Dyskusja, czy zostawać na edukacji zdalnej, czy wracać dopiero we wrześniu jest całkowicie bezzasadna - stiwerdził minister Czarnek.

Mimo to petycję podpisują cały czas nowe osoby, chociaż w internecie można też znaleźć wiele komentarzy, które w ostry sposób krytykują podejście przedstawione w petycji. Według nich uczniowie po prostu są leniwi i nie chce im się wracać do szkoły i właśnie dlatego powstała ta petycja.

Artykuły polecane przez redakcję Portal Parentingowy:

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News