portalparentingowy.pl

fot. @pixabay, pexels.com

Powrót do nauki stacjonarnej. W Dzienniku Ustaw pojawiło się rozporządzenie

15 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Marta Kulik

Udostępnij:

Dziś w Dzienniku Ustaw pojawiło się Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 15 kwietnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwa

Nowe rozporządzenie wejdzie w życie 19 kwietnia. Przypomnijmy, że już od poniedziałku do nauki stacjonarnej wracają żłobki i przedszkola, a w określonych typach placówek będzie możliwe prowadzenie zajęć sportowych.

Którzy uczniowie wracają do nauki stacjonarnej?

Już za kilka dni w żłobkach i przedszkolach znowu pojawią się dzieci. Obecnie wyjątkiem były tylko pociechy medyków, służb mundurowych i innych osób walczących z epidemią. Zmiany nie dotyczą starszych klas.

Od poniedziałku zostanie także przywrócona możliwość organizowania zajęć sportowych realizowanych na podstawie programów szkolenia sportowego zdalnie lub w miejscu ich prowadzenia.

Uczniowie, którzy za kilka miesięcy będą podchodzili do egzaminów zawodowych, przy zachowaniu odpowiednich zasad i warunków sanitarnych, zajęcia praktyczne mogą odbywać stacjonarnie.

- [...] dyrektor odpowiednio szkoły, placówki lub centrum może zorganizować zajęcia z zakresu praktycznej nauki zawodu w miejscu ich prowadzenia, w wybranych dniach tygodnia, w wymiarze nieprzekraczającym 16 godzin tygodniowo, o ile z programu nauczania zawodu lub programu nauczania realizowanego na kwalifikacyjnym kursie zawodowym nie wynika możliwość realizacji wybranych efektów kształcenia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość - czytamy w Dzienniku Ustaw.

Można będzie też uczyć się zawodu u pracodawców lub w indywidualnych gospodarstwach rolnych, ale w tym wypadku także przy zachowaniu zasad obowiązujących zakłady pracy.

W pozostałych przypadkach uczniów nadal obejmuje nauka stacjonarna. Przypomnijmy, że ze słów ministra edukacji wynika, że możemy spodziewać się stopniowego powrotu do szkół - od najmłodszych roczników (szybciej mogą wrócić też maturzyści i ósmoklasiści) lub nauki hybrydowej.

- Zaczynamy od najniższych roczników. Najpierw przedszkola, później klasy 1-3, później inni - kilka dni temu mówił Przemysław Czarnek w rozmowie z RMF FM.

Dziś w Dzienniku Ustaw pojawiło się także rozporządzenie dotyczące pozostałych obostrzeń. Działalność galerii handlowych, salonów fryzjerskich i restauracji została ograniczona do 25 kwietnia, hotele pozostaną zamknięte jeszcze przez dwa tygodnie.

Podobne artykuły

Terapia pedagogiczna

Szkoła

Terapia pedagogiczna

Czytaj więcej >
Ćwiczenia dla dyslektyków

Szkoła

Ćwiczenia dla dyslektyków

Czytaj więcej >
Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne

Szkoła

Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne

Czytaj więcej >
Dziecko

Szkoła

Szczegóły w sprawie ferii zimowych. Rodzice nie będą zadowoleni

Czytaj więcej >
klasa

Szkoła

Przemysław Czarnek o nauce zdalnej. Przyznał, że nie był świadomy istnienia ważnego problemu

Czytaj więcej >
klasa

Szkoła

Rząd ma w planach nowy przedmiot szkolny. Na czym będzie polegał?

Czytaj więcej >