fot. @pixabay, pexels.com
Marta Kulik - 15 Kwietnia 2021

Powrót do nauki stacjonarnej. W Dzienniku Ustaw pojawiło się rozporządzenie

Dziś w Dzienniku Ustaw pojawiło się Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 15 kwietnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Przedstawiamy szczegóły.

Nowe rozporządzenie wejdzie w życie 19 kwietnia. Przypomnijmy, że już od poniedziałku do nauki stacjonarnej wracają żłobki i przedszkola, a w określonych typach placówek będzie możliwe prowadzenie zajęć sportowych.

Którzy uczniowie wracają do nauki stacjonarnej?


Już za kilka dni w żłobkach i przedszkolach znowu pojawią się dzieci. Obecnie wyjątkiem były tylko pociechy medyków, służb mundurowych i innych osób walczących z epidemią. Zmiany nie dotyczą starszych klas.

Od poniedziałku zostanie także przywrócona możliwość organizowania zajęć sportowych realizowanych na podstawie programów szkolenia sportowego zdalnie lub w miejscu ich prowadzenia.

Uczniowie, którzy za kilka miesięcy będą podchodzili do egzaminów zawodowych, przy zachowaniu odpowiednich zasad i warunków sanitarnych, zajęcia praktyczne mogą odbywać stacjonarnie.

- [...] dyrektor odpowiednio szkoły, placówki lub centrum może zorganizować zajęcia z zakresu praktycznej nauki zawodu w miejscu ich prowadzenia, w wybranych dniach tygodnia, w wymiarze nieprzekraczającym 16 godzin tygodniowo, o ile z programu nauczania zawodu lub programu nauczania realizowanego na kwalifikacyjnym kursie zawodowym nie wynika możliwość realizacji wybranych efektów kształcenia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość - czytamy w Dzienniku Ustaw.

Można będzie też uczyć się zawodu u pracodawców lub w indywidualnych gospodarstwach rolnych, ale w tym wypadku także przy zachowaniu zasad obowiązujących zakłady pracy.

W pozostałych przypadkach uczniów nadal obejmuje nauka stacjonarna. Przypomnijmy, że ze słów ministra edukacji wynika, że możemy spodziewać się stopniowego powrotu do szkół - od najmłodszych roczników (szybciej mogą wrócić też maturzyści i ósmoklasiści) lub nauki hybrydowej.

- Zaczynamy od najniższych roczników. Najpierw przedszkola, później klasy 1-3, później inni- kilka dni temu mówił Przemysław Czarnek w rozmowie z RMF FM.

Dziś w Dzienniku Ustaw pojawiło się także rozporządzenie dotyczące pozostałych obostrzeń. Działalność galerii handlowych, salonów fryzjerskich i restauracji została ograniczona do 25 kwietnia, hotele pozostaną zamknięte jeszcze przez dwa tygodnie.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News