Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko > Pozwól dziecku na tę jedną rzecz, a wychowasz pewnego siebie dorosłego

Pozwól dziecku na tę jedną rzecz, a wychowasz pewnego siebie dorosłego

dziecko maluje farbami
Fot. Pixaby

Wszyscy popełniamy błędy. Mieszają nam się daty i pojęcia ze szkoły. Słowa wypadają nam z głowy. Upieramy się przy czymś, chociaż nie mamy racji. Czegoś nie zauważamy, coś przeoczymy. I bardzo się tego wstydzimy.

Nikt nam nie powiedział, że popełnianie błędów jest w porządku i każdy ma do nich prawo. My jednak możemy to powiedzieć naszym dzieciom. Dzięki temu dowiedzą się, że błędy mogą być dobrą nauką na przyszłość.

Błędy mają niezwykłą funkcję

Pomyłki, potknięcia i porażki są wpisane w nasze życie. Nawet w bajkach bohaterowie błądzą i poszukują rozwiązań. Popełnianie błędów jest niezwykle ważną częścią życia. To jeden z najbardziej istotnych aspektów uczenia się. Nieodłączny element sukcesu.

Chroniąc dziecko przed błędami, poprawiając je na każdym kroku, zabieramy mu ogromną szansę. Traktujemy błędy i potknięcia jak porażkę, a lęk przed porażką działa jak paralizator. Strach zabija kreatywność, nie pozwala wyjść ze schematycznego myślenia.

Dzieci boją się opowiedzieć o swoich pomysłach, boją się postąpić nieszablonowo. Nie chcą poznawać nowych rzeczy, nie podejmują wyzwań. Zamiast otwartości na świat i przekonania o swoich możliwościach, wniosą w dorosłe życie strach i niepewność.

Kasia (25).jpg
Fot. Pexels

Swoboda w popełnianiu błędów

Nie od dziś wiadomo, że w wychowaniu dziecka kluczowe jest pozwalanie na samodzielność. Ale oznacza to także swobodę w popełnianiu błędów. Dzieci nie od razu robią wszystko idealnie, potrzebują czasu, by się nauczyć nowych rzeczy. A bez pomyłek i potknięć, po prostu im to się nie uda.

Jeśli błędy będą traktowane jak lekcja i nieodłączny element uczenia się, przestaną być porażką. Taka zmiana perspektywy może mieć wpływ na przyszłe życie dziecka.

Twoja reakcja ma znaczenie

Wyobraź sobie, że za każdym razem, kiedy zrobisz coś źle, pojawia się ktoś, kto zwróci ci uwagę. Czasami bardzo głośno. Frustrujące, co nie?

Tak właśnie czują się nasze dzieci, kiedy wytykamy im błędy na każdym kroku. Oczywiście nie chodzi o to, by chwalić nawet za to, co jest zrobione źle. Chodzi o to, by reagować w taki sposób, by nie wzbudzać w maluchu wstydu i wyrzutów sumienia.

Oto 5 najważniejszych zasad:

  1. Nie zawstydzaj!
  2. Doceniaj każdą próbę znalezienia prawidłowego rozwiązania.
  3. Zamiast powtarzać "a nie mówiłam", opowiedz o swoich doświadczeniach.
  4. Nie wyręczaj. Zapytaj, czy dziecko potrzebuje pomocy.
  5. Zachęcaj, by dziecko spróbowało jeszcze raz.

Najważniejsze, by maluch wiedział, że może się mylić. I nawet jeśli zrobi coś źle, zawsze ma szansę, żeby to naprawić.

Zobacz także:

3 emocje dziecka, których nie możesz zignorować. Zaniedbane wrócą z podwójną siłą

Nie uwierzysz, jak to zmieni wasze relacje. 7 zasad leniwego wychowania

Jak przyspieszyć naukę mówienia u dziecka? To najlepszy sposób