portalparentingowy.pl Dziecko 0-2 Prawidłowy smoczek dla noworodka
pixabay.com

Prawidłowy smoczek dla noworodka

23 marca 2022
Autor tekstu: Sylwia Fiutkowska

Potrzeba ssania jest naturalnym procesem, który można zaobserwować już w trakcie życia płodowego. Nie raz na badaniu ultrasonograficznym przyszli rodzice mogą zobaczyć swojego maluszka, ssącego kciuk. Gdy noworodek przychodzi na świat a mama przykłada go do swojego serca, maluszek instynktownie zaczyna ssać pierś, co daje mu poczucie ogromnej więzi emocjonalnej z mamą, przejawiającej się w odczuciu bezpieczeństwa i bliskości. Jednakże potrzeba ssania u maluszków jest tak silna, że nie uda się jej zaspokoić wyłącznie piersią mamy. Niekiedy noworodek sam potrafi zaspokoić swoje odruchy ssania za pomocą kciuka, aczkolwiek w perspektywie czasu taka opcja zdecydowanie mu nie służy. Po pierwsze – gdy maluszek przyzwyczai się do tego nawyku bardzo trudno będzie go od niego oduczyć, a po drugie długotrwałe ssanie kciuka może przyczyniać się do nieprawidłowości w zgryzie noworodka, co może skutkować pojawieniem się wielu podrażnień a nawet zmian skórnych. Z tego względu zdecydowanie częściej rodzice decydują się na zakup smoczka, który poza podstawą funkcją spełnia jeszcze szereg innych – pozwala na uspokojenie i wyciszenie maluszka, który rozdrażnieniem wyraża swój ból i towarzyszące mu w danej chwili emocje, dzięki czemu pozwala je zaspokajać, a dodatkowo ułatwia zasypianie.

Jaki smoczek wybrać dla noworodka?

Przede wszystkim smoczek dla noworodka powinien być jak najbardziej dopasowany do kształtu brodawki piersi mamy wraz z otoczką, aby maluszek w trakcie ssania go, miał takie same odczucia jakie towarzyszą mu w trakcie karmienia. Z tego względu najlepiej zdecydować się na smoczek dynamiczny, który jest w stanie odwzorować pracę brodawki w czasie ssania piersi, dzięki swojej odpowiedniej budowie (kilka warstw silikonu). Aczkolwiek w przypadku noworodków dobrym rozwiązaniem będzie również smoczek anatomiczny, który dzięki spłaszczeniu od strony języka zapobiega wadom zgryzu.

Zewnętrzna część smoczka powinna jak najbardziej przylegać do buzi noworodka, aby uniknąć niepotrzebnego połykania przez niego porcji powietrza. Dodatkowo smoczek powinien być idealnie dopasowany wielkością do twarzy noworodka, co nie powinno stanowić problemu dla rodziców, ponieważ na każdym produkcie powinna znajdować się informacja, dla którego miesiąca życia pociechy jest dedykowany. Smoczki dla noworodków są dostępne w kategorii od zera do trzech miesięcy. W trakcie ssania język maluszka powinien znajdować się w naturalnej pozycji, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zakup smoczka, który od strony języka będzie delikatnie spłaszczony, zaś od strony podniebienia lekko wypukły. W buzi maluszka powinna znajdować się miękka część smoczka, z kolei ta mieszcząca się pomiędzy wargami może być nieco twardsza. Tarcza powinna jak najbliżej przylegać do buzi maluszka, ale nie może zasłaniać noska, aby nie utrudniać oddychania. Dodatkowo powinna posiadać niewielkie otwory, które zapewnią odpowiednią wentylację powietrza.

Poza tym warto zwrócić szczególną uwagę na pewne właściwości, mianowicie smoczek powinien posiadać pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka, która jest gwarantem, że dany produkt jest bezpieczny dla maluszka, jak również powinien posiadać stosowną informację o posiadaniu atestów, które świadczą, że produkt spełnia obowiązujące normy, w związku z czym jest dopuszczony do sprzedaży.

Smoczek nie powinien mieć w swoim składzie żadnych chemicznych substancji, które mogą zaszkodzić noworodkowi. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup smoczka wykonanego z lateksu lub silikonu, które nie będą powodować podrażnień. Smoczki wykonane z lateksu cechuje przede wszystkim miękkość, a także plastyczność, dzięki której potrafią idealnie dopasować się do buzi dziecka. Dodatkowo bardzo łatwo utrzymać je w czystości. Z kolei smoczki wykonane z silikonu wyróżniają się większą twardością, dzięki czemu są odporne na zniekształcenia, a przez to wystarczą na dłuższy okres. Bardzo ważne jest również to, aby zewnętrzna część smoczka byłą delikatna i równomierna, przez co zabezpieczy dziecko przed niepotrzebnymi ranami.

Przy wyborze smoczka należy zwrócić szczególną uwagę, by posiadał osłonkę, która będzie zapewniać dodatkową higienę, a najlepiej od razu zaopatrzyć się w kilka dodatkowych smoczków, żeby móc stosować je na przemian luyb po prostu mieć zapas. Należy pamiętać, by przed pierwszym podaniem smoczka maluszkowi dokładnie go wyparzyć, a następnie umyć, najlepiej tę czynność powtarzać regularnie raz dziennie, zwłaszcza po kontakcie smoczka z podłogą lub ziemią.

Smoczek nie powinien posiadać żadnych dodatkowych elementów wyróżniających go, jak sznureczek czy łańcuszek, ponieważ mogą się one owinąć wokół szyi maluszka i doprowadzić do tragedii. Dobrze dobrany smoczek pozwoli zabezpieczyć dziecko przed niepotrzebnymi wadami zgryzu, a także pozwoli ochronić ząbki maluszka przed próchnicą.

Od kiedy można zacząć podawać smoczek noworodkowi?

Nie należy przyzwyczajać maluszka do smoczka już od pierwszych chwil życia. Najlepiej wprowadzić go około drugiego miesiąca, aby noworodek na spokojnie zapoznał się z mechaniką ssania piersi mamy, co dodatkowo pozwoli na stabilizację procesu laktacyjnego. Najważniejszą rzeczą, o jakiej powinni pamiętać rodzice, jest to, by nie nadużywać smoczka. Oczywiście smoczek działa uspokajająco i kojąco, ale niemowlę poprzez płacz nie zawsze będzie informowało o potrzebie ssania. Czasami wystarczy prosty gest, jak wzięcie na ręce lub przytulenie. Podawanie smoczka w każdej sytuacji kryzysowej może również negatywnie odbić się na wadze maluszka, ponieważ dziecko może być niedożywione. Warto pamiętać o regularnym karmieniu malucha, a ze smoczka korzystać sporadycznie. Należy również pamiętać, że długotrwałe używanie ze smoczka może odbić się niekorzystnie na zgryzie maluszka, dlatego zaleca się powolne odchodzenie od niego już od czwartego miesiąca życia, gdy potrzeba ssania maleje. Definitywne rozstanie ze smoczkiem powinno mieć miejsce po skończeniu przez malucha półtora roku.

Obserwuj nas w
autor
Sylwia Fiutkowska

Sylwia Fiutkowska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy