Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Prezenty na komunię w PRL. Sprawiały dzieciom mnóstwo radości-mk-190522
Wioleta Piróg
Wioleta Piróg 19.05.2022 14:33

Prezenty na komunię w PRL. Sprawiały dzieciom mnóstwo radości-mk-190522

komunia
Fot. Virginia Yunes, canva.com

Komunia to wielkie wydarzenie dla każdego dziecka. Uroczysta msza, odświętne ubrania i... prezenty! Chociaż nie najważniejsze w tym dniu, to zdecydowanie sprawiające wiele radości. Obecnie to smartfony, laptopy i elektryczne hulajnogi, a jakie prezenty cieszyły dzieci w PRL-u?

Prezenty są jednym z głównych tematów w okresie komunijnym. Wszyscy zastanawiają się co kupić albo ile pieniędzy włożyć do koperty. Czasy się zmieniają a wraz z nimi to, jakie podarunki otrzymują dzieci, które po raz pierwszy przystępują do Komunii. Jakie prezenty dawano dzieciom w PRL-u?

Prezenty na Komunię w PRL-u

Jednym z najczęściej kupowanych prezentów na Komunię był rower. Wówczas każde dziecko marzyło, aby mieć składaka. Ten trend utrzymał się do dzisiaj i wciąż rower jest kupowany, jako komunijny podarunek, tylko zmienił się rodzaj wybieranego modelu.

W tamtych czasach jedną z ulubionych form spędzania wolnego czasu, w ciepłe dni, było jeżdżenie na klasycznych wrotkach. Dlatego też dzieciom sprawiało wiele radości, kiedy dostały je w prezencie na komunię. Dziś kupowane są raczej rolki albo elektryczne hulajnogi.

O tym marzyło każde dziecko w PRL-u

Goście komunijni w tamtych czasach na Komunię bardzo często kupowali także gadżety tak jak i dzisiaj. Wtedy dzieciaki pękały z dumy, kiedy dostały bajerancki zegarek, albo grę elektroniczną - "Wilk zbiera jajka". Dziś zostały one wyparte przez gry komputerowe i smartwatche. Wśród komunijnych prezentów można było znaleźć także zabawki, których obecnie się już raczej nie wręcza. Marzeniem każdego dziecka były samochody Matchbox, czy lalki Barbie. Dzieciaki śniły też o klockach Lego.

Oczywiście tak jak i dziś wręczało się wtedy także Pismo Święte oraz biżuterię. Obowiązkowym prezentem był wówczas łańcuszek z medalikiem.

Artykuły polecane przez redakcję Portal Parentingowy:

Źródło: fakt.pl

Tagi: komunia