portalparentingowy.pl
pap

Fot: esp2k, canva.com

Produkty, których nie powinny jeść małe dzieci. Mogą im bardzo zaszkodzić

14 Października 2021

Autor tekstu:

Wioleta Piróg

Udostępnij:

Po okresie wyłącznego karmienia piersią lub mlekiem modyfikowanym przychodzi czas na rozszerzenie diety naszego dziecka. Warto wiedzieć jakich produktów nie należy podawać małym dzieciom. Do tych najbardziej zakazanych należą surowe mięso i jajka.

Rodzice niemowląt często zastanawiają się kiedy rozpocząć rozszerzanie diety dziecka i jakie produkty powinni wprowadzać do jego jadłospisu. Są takie, które absolutnie nie powinny się w nim znaleźć!

Rozszerzenia diety niemowlęcia zarówno karmionego piersią, jak i malucha karmionego mlekiem modyfikowanym należy rozpocząć nie wcześniej niż w 17. tygodniu i nie później niż w 26. tygodniu jego życia. Pierwszymi produktami podawanymi dziecku powinny być warzywa, a następnie owoce i produkty zbożowe.

Absolutnie nie należy ich podawać dzieciom

Istnieją także produkty, których należy unikać, aby nie narażać zdrowia dziecka. Pod żadnym pozorem w menu małego dziecka nie powinno znaleźć się surowe lub wpółsurowe mięso, gdyż w jego zawartości mogą być obecne groźne bakterie i pasożyty. Równie niebezpieczne są surowe jajka. Zrobiony z nich deser nie będzie najlepszym posiłkiem dla dziecka. Tym bardziej że zawiera dużą ilość cukru.

Kolejnym produktem, którego lepiej nie podawać dziecku jest ser pleśniowy. Wykorzystywane przy jego produkcji różne rodzaje pleśni mogą wywołać zatrucie pokarmowe u małego dziecka. Dlatego spróbować go może dopiero trzylatek. Podobnie sytuacja wygląda z grzybami, których dziecko nie powinno jeść nawet przez pierwszych kilkanaście lat życia. Są ciężkostrawne i mogą być niebezpieczne. Jeżeli pochodzą z niesprawdzonych, źródeł mogą wywołać zatrucia, a nawet doprowadzić do śmierci.

szkoła

Dzień Nauczyciela. Nie ma lekcji, ale szkoły zobowiązane są prowadzić zajęcia opiekuńcze

CZYTAJ DALEJ

Podawanie dziecku nieodpowiednich produktów może być niebezpieczne

Oczywiście w pierwszych latach życia dziecko nie powinno także spożywać produktów smażonych, wędzonych oraz typu fast food. W jadłospisie malucha należy także unikać soli i cukru. Dzieciom do 3 roku życia najlepiej podawać żywność specjalnie dla nich przeznaczoną, która posiada oznaczenie wieku na opakowaniu. Anna Sobolewska-Wawro, specjalista ds. żywienia edukacyjnego programu „1000 pierwszych dni dla zdrowia” wyjaśnia:

- Podawane maluchom nieodpowiednich produktów może powodować problemy żołądkowe, a niestety nawet zatrucia. Z kolei te mogą nieść ryzyko powikłań, choćby nieodwracalnych uszkodzeń narządów. Nie warto ryzykować zdrowia dziecka. Najmłodszym podawajmy tylko produkty z bezpiecznego źródła, zwracajmy też uwagę na ich odpowiednią jakość. Małe dzieci mają bardzo duże zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne. Gdy słodycze, słone przekąski, napoje czy żywność wysokoprzetworzona mają stałe miejsce w jadłospisie dziecka, to zastępują wartościowe posiłki. A to grozi niedoborem składników odżywczych, co może negatywnie rzutować na zdrowie w przyszłości! – cytuje portal parenting.pl.

Czy dobrze znasz się na dzieciach? Ten quiz wyjaśni wszystkie wątpliwości!

Pytanie 1 z 10

Na czym polega zespół Angelmana?

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

  • Uczniowie boją się włączać kamerki podczas lekcji. Czy są obowiązkowe podczas zajęć?

  • Zaczęła karmić dziecko w czasie zakupów. Reakcja klientów zaskoczyła kobietę

  • Kiedy starsi uczniowie wrócą do szkół? Ministerstwo Edukacji musiało zmienić swój plan

Źródło: parenting.pl, bebiklub.pl


Wioleta PirógAutor

Redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl

Podobne artykuły

Dziecko

Już w niedzielę na ulice wyjedzie "Zaczytany autobus"

Czytaj więcej >
fot. Julia Pavaliuk, canva.com

Dziecko

Nauka ekologii od małego - połącz naukę i zabawę!

Czytaj więcej >

Dziecko

Szczepienia dzieci. Opinia Europejskiej Agencji Leków

Czytaj więcej >

Dziecko

Prezent dla dziewczynki. Podpowiadamy, czego lepiej nie kupować

Czytaj więcej >

Dziecko

Jak dziecko może zarobić pieniądze? Możliwości jest wiele, podpowiadamy

Czytaj więcej >

Dziecko

Sposoby na katar u dziecka. Jak działa maść majerankowa?

Czytaj więcej >