Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Karmienie

Karmienie

Karmienie piersią – początki żywienia dziecka

Każdy człowiek musi jeść, niemowlęta także – jednak ich żywienie jest wyjątkowe. Przyjmuje się, że niemowlę do 6. miesiąca życia powinno być karmione wyłącznie mlekiem matki. Wówczas dziecko powinno być przystawiane do piersi zawsze, gdy tego potrzebuje, a więc na żądanie. Mleko matki zawiera w sobie wszystko to, co jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju niemowlęcia – wzmacnia odporność i zapobiega wielu alergiom oraz chorobom, również tym, które mogłyby wystąpić w przyszłości.

Istnieją jednak przypadki, w których dziecko nie może być karmione piersią. Wśród powodów wymienić można przeciwwskazania zdrowotne dziecka lub matki oraz problemy z laktacją. O ile problemy zdrowotne mogą być niemożliwe do ominięcia, o tyle nieprawidłowości laktacyjne często da się rozwiązać np. poprzez wsparcie psychiczne oraz konsultacje z położną. Nierzadko zdarza się także, że matki są zwyczajnie niechętne do karmienia piersią. W każdym z tych przypadków konieczna jest konsultacja z lekarzem w celu dobrania mleka modyfikowanego. Należy jednak pamiętać, że nie jest ono idealną alternatywą i nic nie jest w stanie zastąpić mleka matki.

Kiedy rozszerzyć dietę dziecka?

Mniej więcej od 6. miesiąca życia do diety niemowlęcia można zacząć stopniowo wprowadzać nowe produkty. Warto jednak robić to rozważnie i ze świadomością, że dziecko początkowo będzie się jedynie zapoznawać i oswajać z nowymi smakami. Może być również tak, że niemowlę nie będzie zainteresowane jedzeniem innym niż mleko matki – w żadnym wypadku nie powinno być wówczas do niego przymuszane. 

Istotne jest, by jedzenie dla niemowlęcia było dobrej jakości, a także posiadało odpowiednią konsystencję. Najlepiej sprawdzą się tu ugotowane warzywa w formie papki. Należy jednak pamiętać, by do jedzenia dla niemowlęcia nie dodawać soli ani cukru. Mleko matki na tym etapie w dalszym ciągu jest najważniejszą częścią jadłospisu i zawsze powinno być proponowane dziecku w pierwszej kolejności.

Czym warto karmić dzieci, a na co należy uważać?

Odpowiednia dieta jest kluczem do zdrowia każdego dziecka, a wprowadzenie dobrych nawyków żywieniowych już we wczesnym etapie życia z pewnością zaowocuje w przyszłości. Przyjmuje się, że dziecko powinno spożywać pięć posiłków w ciągu dnia: trzy główne oraz dwa uzupełniające. Każdy z posiłków powinien zawierać warzywa, a oprócz tego w ciągu dnia posiłki powinny składać się także z owoców, produktów mlecznych i zbożowych, mięsa oraz ryb.

Już od samego początku podczas przygotowywania posiłków dla dzieci warto jest zrezygnować z użycia cukru i przynajmniej zminimalizować użycie soli. Należy pamiętać, że przetworzone produkty zwykle są nafaszerowane solą, cukrem i innymi szkodliwymi substancjami, dlatego warto podawać dziecku zdrowe, proste przekąski, takie jak na przykład świeży owoc czy warzywo, zamiast gotowych smakołyków ze sklepu. Istotne jest także nauczenie dziecka picia wody.

Pokaż więcej

Rossmann
09.05.2024 12:16 Uwaga! Mleko Bebilon z Rossmanna skażone bakterią. Nie podawaj go dziecku

Ważny komunikat dla klientów Rossmanna. Sieć apeluje o zwrot mleka Bebilon Profutura 2. Partia produktu jest zanieczyszczona groźnymi dla zdrowia dzieci bakteriami. Pod żadnym pozorem nie wolno podawać go dziecku.Jeżeli masz w domu to mleko, koniecznie odnieś je do sklepu. Otrzymasz zwrot pieniędzy, nawet bez okazania paragonu. Zanieczyszczona partia trafiła nie tylko do Rossmanna.

niemowlę, mama
08.05.2024 07:59 Dlaczego noworodek ulewa? Sprawdź kiedy potrzebna jest wizyta u lekarza

Ulewanie zdarza się każdemu noworodkowi i wielu niemowlętom. Młodzi rodzice uczą się o tym z poradników i na szkole rodzenia, a mimo to często martwią się, że z ich dzieckiem coś jest nie tak. Dlaczego noworodek ulewa i kiedy ulewanie wymaga konsultacji z lekarzem?Układ pokarmowy noworodka dopiero uczy się funkcjonować, a to wiąże się z różnymi problemami. Ulewanie jest jednym z nich. Na szczęście istnieje wiele sprawdzonych sposobów na to, żeby złagodzić dziecięce ulewanie. Oto najlepsze z nich.

pokój matki z dzieckiem Manufaktura Łódź
29.04.2024 18:33 To nie Skandynawia. Taki pokój matki i dziecka znajduje się w polskim mieście. Zgadniecie, w którym?

To centrum handlowe jest jednym z największych w Polsce i w Europie. W weekendy szturmują je tysiące kupujących, a wśród nich nie brakuje także rodziców z dziećmi. Ta galeria udowadnia, że pokój dla matki z dzieckiem, może być funkcjonalny, przyjazny, czysty i po prostu ładny. Tutaj nie tylko da się wygodnie przewinąć dziecko i nakarmić je piersią bez skrępowania. Maluchy mogą odpocząć od gwaru galerii, skorzystać z dostosowanej do wzrostu toalety, a nawet trochę się pobawić.Wizyta w centrum handlowym z dzieckiem, lub z dwoma, to prawdziwa wyprawa. Mama musi być przygotowana na wszystko, łącznie z karmieniem piersią, zmianą pieluchy, lub niespodziewanym wołaniem: "Siku!". Większość galerii handlowych na swoim terenie ma pokoje dedykowane właśnie mamom z dziećmi. Ale większość z nich, delikatnie mówiąc, pozostawia wiele do życzenia. W tym mieście jest jednak inaczej.

karmienie dziecka
18.04.2024 10:10 Czy można przygotować mleko modyfikowane na wodzie z kranu? Wiele mam wciąż tego nie wie

Mleko modyfikowane jest sposobem żywienia wybieranym przez wiele mam. Gotową mieszankę wystarczy wymieszać z wodą i już. Jednak woda do przygotowania mleka zastępczego nie może być byle jaka.Wiele mam wciąż nie wie, jaka powinna być ta idealna woda do mleka modyfikowanego. Czy najlepsze są wody butelkowane polecane przez Instytut Matki i Dziecka, czy wystarczy woda z kranu?

starożytna butelka
24.02.2024 09:41 Tajemnicze znalezisko sprzed 3 tysięcy lat. Nie uwierzysz, do czego służył ten "króliczek"

Ten tajemniczy przedmiot odnaleziono w jednym z muzeów historii starożytnej. Jego przeznaczenie jest bardzo zaskakujące. Czy wiesz, do czego mógł służyć?W zamierzchłych czasach ceramiczne naczynia były ważną częścią każdego domostwa. Używano ich nie tylko do gotowania. Gliniane wyroby służyły za pojemniki na perfumy, a czasami… nocniki dla dzieci. Ten przedmiot nie przypomina jednak ani garnka, ani nocnika. Jego funkcja jest naprawdę zaskakująca!

Metoda rozszerzania diety BLW
13.02.2024 15:23 Tę metodę rozszerzania diety pokochali rodzice i dzieci. Nie ma lepszej

Przychodzi taki dzień w życiu każdego dziecka, że mleko już nie wystarcza. Maluch zaczyna nowy etap rozwoju, w którym chce już jeść to, co inni. Często dostaje wtedy od rodzica coś do spróbowania: łyżeczkę musu, zupki lub kaszki. A gdyby tak podejść do tego trochę inaczej?Nie rozdrabniać, nie przecierać i nie miksować – tym kierują się rodzice, dla których najbardziej naturalną metodą rozszerzania diety jest BLW. O tym, jak mądrze wprowadzić ją w życie, powstała właśnie książka pt.: "Metoda żywieniowa BLW. Daj dziecku wybór”. Rozmawiam z jedną z jej autorek – Ewą Sypnik-Pogorzelską. 

butelka antykolkowa
09.11.2023 16:06 Butelka antykolkowa – jaka najlepiej sprawdzi się dla Twojego maluszka?

Każdy rodzic wie, jak trudne mogą być pierwsze miesiące życia dziecka, zwłaszcza wtedy, gdy maluch boryka się z problemami trawiennymi. Kolki niemowlęce to częsty problem, który może sprawić wiele trudności zarówno maluszkom, jak i ich rodzicom. Bezsenne noce, dni pełne masaży brzuszków i noszenia na rękach, skłaniają do szukania nowych rozwiązań, by zapobiec kolkom.Do dyspozycji rodzice mają stare, domowe metody oraz coraz bardziej innowacyjne rozwiązania, w tym butelki antykolkowe, które zmniejszają ryzyko wystąpienia kolek i poprawę komfortu żywienia niemowląt. Poznaj najważniejsze cechy, na jakie należy zwrócić uwagę, wybierając butelkę antykolkową dla swojego dziecka.

niemowlę karmione butelką
09.08.2023 10:05 Leniwa, samolubna i niedostateczna. Młode matki pod wiecznym ostrzałem i oceną

Dziecko - dobro narodowe. Matka - istota nierozumna. Tak najprościej można określić to, co spotyka młode mamy. Rodzenie ze znieczuleniem obcy ludzie nazwą pójściem na łatwiznę, trauma po ciężkim porodzie to mazanie się, a cesarka - wydobyciny. Karmienie piersią wielu nazywa obnoszeniem się z gołym biustem, a mama, która wybierze mleko modyfikowane, dowie się, że naraża zdrowie dziecka.Tyle że czasem inaczej się nie, albo kobieta po prostu nie chce i ma do tego prawo. Mało tego, wcale butelka z mlekiem nie jest symbolem braku miłości. Społecznie krzywdzimy matki, oceniamy. Mówimy, że kobiety mają "odpieluszkowe zapalenie mózgu". Młoda matka nie ma łatwego życia. Od momentu, kiedy jej brzuch zaczyna być widoczny, jest stale oceniania, dotykana i pouczana. 

mama karmi dziecko
13.07.2023 15:14 Rodzice uwielbiają podawać je dzieciom. Lekarzom się to nie podoba

Kto z nas nie widział berbecia przyssanego do tubki z owocami? Kto sam nie podał takiej przekąski dziecku?? Okazuje się, że jednak, że tubki z owocami niosą ze sobą kilka zagrożeń, z których rodzice mogli nie zdawać sobie sprawy.Tubki owocowe dla dzieci to popularny przysmak podawany maluchom już poniżej roku. Nic dziwnego, że spodobały się rodzicom i stały się niezbędnym wyposażeniem każdej maminej torebki. Zawierają owoce i warzywa, wytrzymują wstrząsy wózka, w przeciwieństwie do chrupek, łatwo się otwierają, a przede wszystkim smakują dzieciom.  

Karmienie piersią
07.02.2022 01:00 Kobieta pokazała niezwykły skutek uboczny karmienia piersią. Nagranie zobaczyły miliony

Dla większości kobiet karmienie piersią to magiczny i wyjątkowy okres, podczas którego tworzy się nierozerwalna więź pomiędzy mamą a dzieckiem. Niestety w przypadku tej kobiety było trochę inaczej. O skutkach ubocznych, jakie wystąpiły podczas karmienia piersią, opowiedziała w sieci.Nagranie młodej mamy zobaczyły miliony internautów. Dość szybko okazało się, że jej przypadek nie jest wcale taki nietypowy. "Dlaczego nikt nigdy o tym nie mówi?" - pytały kobiety w komentarzach.

dziecko je
09.11.2021 01:00 Czy dzieci mogą jeść cynamon? Oficjalne zalecenia są jasne

Cynamon jest aromatyczną przyprawą, uznawaną za jedną z najstarszych na świecie. Ma wiele właściwości leczniczych, dlatego warto na stałe wprowadzić go do diety dziecka, ale uwaga! Dopiero po skończeniu dziesiątego miesiąca życia.Cynamon szczególnie kojarzy nam się ze świąteczną porą, a to za sprawą swoich rozgrzewających właściwości. Dodany do ciepłej herbaty wprawia w aromatyczny i ciepły nastrój, należy jednak pamiętać, aby nie podawać go niemowlętom do 10 miesiąca życia.

maluch je
27.10.2021 02:00 Czy dzieci mogą jeść awokado? Odpowiedź zaskoczy niejednego rodzica

Awokado w ostatnim czasie staje się coraz bardziej popularne w Polsce. Znane jest ze swoich wartości odżywczych i zdrowych tłuszczy, jakie zawiera. To naprawdę bardzo zdrowy owoc, ale czy można podawać go małym dzieciom? Małe dzieci powinny mieć urozmaiconą dietę, bogatą we wszystkie składniki odżywcze. Warto, aby w ich menu znajdowało się także awokado. Warto jednak pamiętać, że nie należy wprowadzać go do jadłospisu dziecka przed siódmym miesiącem życia.

karmienie
27.10.2021 02:00 Czy dzieci mogą jeść kogel mogel? Pod żadnym pozorem nie ryzykuj

Małe dzieci uwielbiają słodkie desery. Są jednak takie, których lepiej im nie podawać. Popularny kogel-mogel może być niebezpieczny dla maluchów ze względu na surowe jaja, które są jego głównym składnikiem.Jaja są bardzo wartościowym produktem spożywczym. Warto jednak wiedzieć, w jakiej postaci można je podawać dzieciom. Należy uważać na uwielbiany przez maluchy kogel-mogel, gdyż może powodować choroby układu pokarmowego.

kawa zbożowa
14.10.2021 02:00 Kawa zbożowa dla dzieci. Jakie są zalecenia producentów?

Powszechnie wiadomo, że kawa z kofeiną jest niezdrowa dla dzieci. Jak jednak wytłumaczyć to maluchowi, trzymając apetyczną filiżankę pełną ciemnego napoju z mlekiem? Kawa zbożowa wydaje się być idealnym rozwiązaniem. Uważaj jednak na jeden mało znany fakt.Kawa zbożowa jest napojem bezkofeinowym otrzymywanym ze zbóż, takich jak jęczmień, żyto, orkisz lub pszenica. Może być także z dodatkiem cykorii lub buraków cukrowych. Co ciekawe, jest także wytwarzana z żołędzi. Nazywa jest wtedy żołędziówką. Największą zaletą kawy zbożowej jest to, że wyglądem i smakiem przypomina prawdziwą kawę.

zakazane produkty dla niemowląt
14.10.2021 02:00 11 produktów, których nie powinny jeść małe dzieci. Mogą im zaszkodzić

Po okresie wyłącznego karmienia piersią lub mlekiem modyfikowanym przychodzi czas na rozszerzenie diety naszego dziecka. Warto wiedzieć jakich produktów nie należy podawać małym dzieciom. Sprawdź, co znajduje się na liście zakazanych produktów dla niemowląt. Rodzice niemowląt często zastanawiają się kiedy rozpocząć rozszerzanie diety dziecka i jakie produkty powinni wprowadzać do jego jadłospisu. Są takie, które absolutnie nie powinny się w nim znaleźć!Rozszerzenia diety niemowlęcia zarówno karmionego piersią, jak i malucha karmionego mlekiem modyfikowanym należy rozpocząć nie wcześniej niż w 17. tygodniu i nie później niż w 26. tygodniu jego życia. Pierwszymi produktami podawanymi dziecku powinny być warzywa, a następnie owoce i produkty zbożowe.

Gotująca mama
08.10.2021 02:00 Trik sprytnej mamy zachęcający dziecko do jedzenia zdrowej żywności

Pewna mama nie chciała pozwolić na to, aby jej syn, który zasmakował się w gotowych daniach ze sklepu, niezdrowo się odżywiał. Wpadła na pomysł, aby do kubeczka po sklepowym posiłku włożyć przygotowane przez nią zdrowe danie. Dzięki temu syn zajada zdrowy posiłek ze smakiem. Wiele rodziców boryka się z problemem braku apetytu lub wybiórczości pokarmowej u dzieci. Starają się, jak mogą, aby ich pociechy zdrowo się odżywiały. Czasem jednak nie pomagają nawet kanapki z buźkami i talerzyki z ulubionymi bohaterami. Pewna mama wpadła na genialny pomysł!

żółta koszulka
06.10.2021 02:00 Karmi piersią 5-letniego synka. Internauci komentują

36-letnia Gaëlle Meheut z Vanu (Oceania) opublikowała w mediach społecznościowych zdjęcie, na którym karmi piersią dwoje dzieci. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że jedno z nich ma 5 lat. Na kobietę wylała się fala krytyki, a internauci zarzucili jej nawet, że wykorzystuje seksualnie swoje dzieci.Gaëlle Meheut z Vanuatu (Oceania) jest matka dwójki dzieci 5-letniego synka Ewana i 3-letniej córki Mai. Pomimo ich wieku nadal karmi je piersią. Ewena do trzech, a Maię od pięciu do dziesięciu razy dziennie. Nigdy nie planowała, że będzie tak długo przystawiała dzieci do piersi, uważa jednak, że jest to bardzo korzystne zarówno dla dzieci jak i dla matki. Ponadto rodzeństwo często karmione jest jednocześnie, co według niej wzmacnia ich relację.

Karmiąca
04.10.2021 02:00 Czy budzić dziecko w nocy na karmienie? Lekarka: "Całonocne przerwy od karmienia mogą być szkodliwe"

Karmienie noworodka jest dla każdej matki bardzo ważne, ale jest także wyzwaniem. Boimy się czy na pewno dziecko się najada i sprawdzamy, czy przybiera na wadze. Wiemy, że dziecko powinno się karmić co trzy godziny, ale czy dotyczy to także nocy? Lekarka radzi, że dobrze jest wybudzać dziecko na nocne karmienie.Dziecko w życiu płodowym przyzwyczajone jest do tego, że substancje odżywcze dostarczane są mu na bieżąco, dlatego po narodzinach także potrzebuje regularnego dostarczania pokarmu. Nie zawsze jednak jest w stanie samo się o niego upomnieć.