portalparentingowy.pl
Przemysław Czarnek zapowiedział nowy projekt

.

"Edukacja dla wszystkich". Minister Czarnek zapowiada nowy projekt

24 Lutego 2021

Autor tekstu:

Karol Zaborowski

Udostępnij:

W czwartek 24 lutego miała miejsce konferencja prasowa, w której szef MEiN, Przemysław Czarnek przedstawił plany dotyczące nowego projektu swojego resortu, który ma dotyczyć szkolnictwa specjalnego.

Swoje wystąpienie Przemysław Czarnek rozpoczął od zdementowania informacji, które od pewnego czasu krążyły w przestrzeni publicznej. Chodziło dokładniej o rzekome plany likwidacji poradni pedagogiczno-psychologicznych, a także szkół specjalnych.

Czarnek zaznaczył, że są to nieprawdziwe informacje, a jego resort wraz z innymi ministerstwami prowadzi właśnie działania we wdrożeniu nowego projektu, który został nazwany „Edukacja dla wszystkich”.

Przemysław Czarnek zapowiada nowy projekt swojego resortu

Nie da się ukryć, że obecna sytuacja w polskich szkolnictwie wymaga natychmiastowego działania. W ostatnich miesiącach mówi się głównie o problemach związanych z nauczaniem zdalnym. Jednak nie można zapominać o uczniach z niepełnosprawnościami, którzy z poważnymi problemami muszą się zmagać na co dzień.

Przemysław Czarnek podczas swojego wystąpienia zapewnił, że system prac polskich szkół specjalnych oraz placówek pedagogiczno-psychologicznych jest na wyśmienitym poziomie, a już w niedalekiej przyszłości zostanie dodatkowo wzmocniony.

Polityk zwrócił też uwagę, że system ten nie jest wolny od błędów, a jako główny wymienił to, że rodzice osób z niepełnosprawnościami szczególnie po narodzinach dziecka i powrocie ze szpitala do domu, nie otrzymują odpowiedniej pomocy.

Projekt „Edukacja dla wszystkich” ma wzmocnić aktualny system szkolnictwa specjalnego, a także zapewnić rodzicom dzieci niepełnosprawnych wsparcie już od narodzin. Tyczy się to zarówno opieki nad dzieckiem, jak i niezbędnej rehabilitacji.

Pojawiła się również zapowiedź pilotażowego projektu, który obejmie 16 placówek specjalnych w całym kraju. Ma on obejmować szkolenia dla nauczycieli, a także sprawdzenie, jak doświadczenie z pracy szkół specjalnych, można wykorzystać w kontekście dzieci, które uczęszczają do ogólnodostępnych szkół.

Trzeba jednak zaznaczyć, że jak na razie jest to jedynie zapowiedź zmian, a nie faktyczna treść ustawy, która miałaby je wprowadzić już teraz. Cały czas trwają jeszcze dyskusje wewnątrz poszczególnych resortów, co może oznaczać, że plan będzie zawierał sporo elementów, o których dzisiaj nawet nie wspomniano.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: konferencja prasowa

Podobne artykuły

Terapia pedagogiczna

Szkoła

Terapia pedagogiczna

Czytaj więcej >
Ćwiczenia dla dyslektyków

Szkoła

Ćwiczenia dla dyslektyków

Czytaj więcej >
Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne

Szkoła

Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne

Czytaj więcej >
Dziecko

Szkoła

Szczegóły w sprawie ferii zimowych. Rodzice nie będą zadowoleni

Czytaj więcej >
klasa

Szkoła

Przemysław Czarnek o nauce zdalnej. Przyznał, że nie był świadomy istnienia ważnego problemu

Czytaj więcej >
klasa

Szkoła

Rząd ma w planach nowy przedmiot szkolny. Na czym będzie polegał?

Czytaj więcej >