Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Przed ciążą > Rano płaski, po południu wydęty jak balon. Miliony kobiet cierpią przez endobrzuszek
Marta Uler
Marta Uler 12.09.2023 10:11

Rano płaski, po południu wydęty jak balon. Miliony kobiet cierpią przez endobrzuszek

Co to jest endobrzuszek?
Canva/Instagram: cathkendall

Endobrzuszek – słyszałaś to określenie? Tak kobiety cierpiące na endometriozę mówią na swój brzuch. Rano jest płaski, a kilka godzin później – spęczniały i wystający. Spódnicy już nie da się dopiąć. A co najważniejsze – dzieje się tak niezależnie od tego, ile kobieta zjadła przez ten cały czas.

Endometrioza to schorzenie, które dotyka milionów kobiet na całym świecie. Często jest w ogóle niezdiagnozowane. A w dodatku, nadal budzi wiele pytań i niejasności. Dowiedz się, czym jest endometrioza, jakie daje objawy i jakie są metody jej leczenia. 

Czym jest endometrioza

Endometrioza to schorzenie polegające na tym, że endometrium (tkanka wyścielająca macicę) przedostaje się w inne miejsca ciała kobiety, gdzie zaczyna rosnąć. Tkanka ta może rozwijać się na narządach miednicy, takich jak jajniki, jajowody, pęcherz moczowy czy jelita. 

Endometrium zależne jest od cyklu hormonalnego kobiety i w normalnych warunkach jego zadaniem jest szykowanie macicy na przyjęcie zarodka lub oczyszczanie jej po jajeczkowaniu, gdy do zapłodnienia nie dojdzie. Niestety – endometrium, które znajduje się poza macicą, także reaguje na zmiany hormonalne. A więc w pewnych dniach cyklu zaczyna się złuszczać i krwawić. 

Krew może gromadzić się w formie torbieli powiększających optycznie brzuch. Mogą tworzyć się również bolesne guzki, zapalenia, powstają blizny i zrosty, a także bywa, że dochodzi do zmian anatomicznych narządów w miednicy mniejszej.

Objawy endometriozy

Endometrioza może być przyczyną niepłodności, przewlekłych dolegliwości bólowych i ogólnego pogorszenia komfortu życia. Objawy endometriozy są różnorodne i obejmują:

  • Silne bóle menstruacyjne;
  • Ból podczas stosunku – endometrioza może prowadzić do dyskomfortu lub bólu podczas współżycia;
  • Bóle miednicy – zarówno cykliczne, jak i nieregularne, to częsty objaw;
  • Zaburzenia miesiączkowania – nieregularne miesiączki lub obfite krwawienia;
  • Bóle podczas oddawania moczu czy wypróżniania;
  • Ból nogi podobny do rwy kulszowej;
  • Przewlekłe zmęczenie;
  • Powiększający się obwód brzucha – duży brzuch przy endometriozie może wskazywać na przykład na obecność torbieli na jajnikach, a te potrafią osiągać bardzo duże wymiary;

Przyczyny i diagnoza endometriozy

Przyczyny endometriozy nie są do końca zrozumiane, ale istnieje kilka teorii na ten temat. Jedna z nich sugeruje, że podczas menstruacji fragmenty endometrium mogą cofać się przez jajowody do jamy otrzewnowej, gdzie się przyczepiają i rosną jako zmiany endometrialne.

Diagnoza endometriozy jest często skomplikowana i wymaga konsultacji z lekarzem specjalizującym się w chorobach kobiecych. Poza badaniem palpacyjnym stosuje się badania obrazowe, a także laparoskopię, ponieważ ta metoda pozwala na bezpośrednie obejrzenie i potwierdzenie obecności zmian endometrialnych.

Jak pisze dr n. med. Andrzej Bacz na portalu mp.pl: „choroba występuje u 6–10% wszystkich kobiet w wieku rozrodczym, ale najczęściej rozpoznaje się ją w czasie diagnostycznej interwencji laparoskopowej u kobiet z zespołem przewlekłego bólu w miednicy (50–80%) oraz u kobiet niepłodnych (35–50%). Szacuje się, że na świecie choruje blisko 180 milionów kobiet”.

Jak leczy się endometriozę?

Leczenie endometriozy zależy od stopnia zaawansowania schorzenia oraz nasilenia objawów. Istotnym czynnikiem warunkującym wybór metody są jednak plany macierzyńskie pacjentki. Leczenie może obejmować:

  • Leki przeciwbólowe;
  • Leki hormonalne – które pomagają kontrolować rozwój zmian endometrialnych;
  • Laparoskopię – w niektórych przypadkach wymagane jest chirurgiczne usunięcie zmian endometrialnych;
  • Histeroskopię lub laparotomię – w bardziej zaawansowanych przypadkach choroby konieczne może być usunięcie macicy lub innych narządów. 

Czytaj także:

Choroba, która może prowadzić do bezpłodności. Pierwszym objawem może być bardzo bolesna miesiączka

To będzie ratunek dla milionów matek. Powstał lek, na który czekały od dawna

Wizyta u ginekologa nie zakończyła się pomyślnie. Po usłyszeniu wyniku badania mąż zażądał rozwodu