Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ginekolog

Ginekolog

prowadzenie ciąży na nfz
21.05.2024 09:09 Prowadzenie ciąży za darmo? Zdziwisz się, jak wiele badań przysługuje ci na NFZ

W ciąży non stop chodzimy do lekarza lub do laboratorium na badania. W tym czasie każda kobieta jest pod szczególną opieką ginekologa. To niestety sporo kosztuje.Okazuje się jednak, że sporo badań zalecanych w ciąży można zrobić za darmo. To może znacznie zmniejszyć wydatki. A w tym czasie, kiedy trzeba przygotować dom na pojawienie się młodego człowieka, liczy się każdy grosz.

ciężarna
11.04.2024 18:09 Jak obliczyć termin porodu? Ciężarne korzystają z tego wzoru, a bywa błędny

Z tego wzoru korzysta każdy ginekolog. Reguła Neagelego służy do wyznaczania daty porodu na podstawie terminu ostatniej miesiączki. Jednak wynik działania będzie prawidłowy tylko wtedy, gdy kobieta miała równe cykle.Do wyznaczenia tej ważnej daty, jaką jest termin porodu, od wielu lat stosuje się ten sam wzór. Reguła działa świetnie, ale tylko przy 28-dniowych cyklach. Czy jeżeli ciężarna miewała nieregularne cykle, to poród może ją zaskoczyć?

kalendarz
13.02.2024 08:48 Tę metodę znały już nasze babki. Tak sprawdzisz, kiedy masz dni płodne

Istnieje kilka metod określania dni płodnych, chociażby dostępne w aptekach testy owulacyjne. Ale żeby sprawdzić, kiedy jest idealny czas na zajście w ciążę, wcale nie trzeba testów, kalendarzyków czy jakiś skomplikowanych czynności. Wystarczy tylko czujna obserwacja własnego organizmu.Nasze ciało daje nam wyraźne sygnały, że właśnie nadszedł ten czas. Świetnym wskaźnikiem płodności jest śluz, który wydobywa się z pochwy zdrowej kobiety przez cały cykl menstruacyjny. Jego wygląd i właściwości różnią się w poszczególnych etapach cyklu, dlatego łatwo rozróżnisz śluz płodny i niepłodny. 

Zespół PCOS
09.11.2023 10:26 Zgłoś się do lekarza! Takie owłosienie na rękach jest oznaką poważnej choroby

Są takie schorzenia, które nie mają jednoznacznych objawów, dlatego czasem trudno je zdiagnozować. Ciągłe zmęczenie podciągamy pod depresję, bezsenność to wina życia w pędzie. Ból brzucha? Niestrawność, może zespół jelita drażliwego.Ale gdy przez lata staramy się o dziecko, a na teście ciążowym niezmiennie pojawia się jedna kreska, zaczynamy się badać. I w końcu okazuje się, że dopadła nas poważna choroba.

przyczyny anemii
02.11.2023 11:53 To jedna z przyczyn anemii. Może dotyczyć nawet 70 proc. kobiet

Ciągłe zmęczenie, słaba kondycja, bóle głowy, kołatanie serca, no i ta bladość skóry. To ona przede wszystkim sprawia, że w końcu idziemy do lekarza. Gdy z morfologii wynika anemia, zaczynamy lepiej się odżywiać, albo suplementować żelazo. A to tylko walka z objawem.Anemia może mieć wiele przyczyn, czasem takie, które w ogóle nie przyszłyby nam do głowy. Nigdy jej nie lekceważ, bo możesz mieć potencjalnie bardzo groźne zmiany w organizmie.  

Grzybica pochwy
29.10.2023 14:47 Kobiety ignorują objawy, bo wstydzą się do niej przyznać. Nieleczona może być bardzo groźna

Jej objawy są niezwykle nieprzyjemne, trudne do wytrzymania. Potrafią skutecznie obniżyć komfort życia. Co ciekawe, choroba rozwija się z drobnoustrojów, które naturalnie bytują w naszej florze. To najbardziej powszechna infekcja intymna kobiet. Na ogół niegroźne, w sprzyjających warunkach te patogeny, zwane Candica albicans, potrafią zamienić się w bestie. Niestety – często z naszej winy. Gdy już do tego dojdzie, codzienne życie staje się udręką. 

Badanie piersi
22.10.2023 16:29 Od rozmiaru biustonosza zależy twoje zdrowie. Nie uwierzysz, o czym decyduje

Piersi trzeba badać. Każda kobieta o tym słyszała, ale nie każda się stosuje. Mammografii się boimy, a USG wydaje nam się mało miarodajne. Nawet proste samobadanie, które można samodzielnie wykonać w domu, jest często przez nas pomijane.Zatem, Polki – marsz na badania! A najpierw do lekarza, bo to on zdecyduje, czy dać skierowanie na mammografię, czy na USG. Jak się okazuje, w tym przypadku rozmiar ma znaczenie. Inaczej podchodzi się do obfitych, a inaczej do małych piersi. 

Torbiele jajników
20.10.2023 08:20 Nie daje objawów, a powoduje bezpłodność. Na tę chorobę cierpi nawet co piąta kobieta

To jedne z najczęstszych zmian w obrębie narządów rodnych kobiety. Dotykają niemal co piątej z nas. Na szczęście w większości przypadków torbiele jajników są łagodne i nawet nie wymagają leczenia. Wiele z nich nie daje żadnych objawów, ale niektóre powodują poważne problemy ze zdrowiem i samopoczuciem, mogą nawet prowadzić do niepłodności. Czasem torbiel wymaga natychmiastowej interwencji. 

Co to jest endobrzuszek?
12.09.2023 10:11 Rano płaski, po południu wydęty jak balon. Miliony kobiet cierpią przez endobrzuszek

Endobrzuszek – słyszałaś to określenie? Tak kobiety cierpiące na endometriozę mówią na swój brzuch. Rano jest płaski, a kilka godzin później – spęczniały i wystający. Spódnicy już nie da się dopiąć. A co najważniejsze – dzieje się tak niezależnie od tego, ile kobieta zjadła przez ten cały czas.Endometrioza to schorzenie, które dotyka milionów kobiet na całym świecie. Często jest w ogóle niezdiagnozowane. A w dodatku, nadal budzi wiele pytań i niejasności. Dowiedz się, czym jest endometrioza, jakie daje objawy i jakie są metody jej leczenia. 

Wizyta u lekarza canva pro
24.06.2022 17:43 Kampania "W kobiecym interesie". Bezpłatne badania ginekologiczne

Każda kobieta przynajmniej raz w roku powinna udać się do lekarza i wykonać badania profilaktyczne. Mimo to nie wszystkie mają równy dostęp do specjalistów i nie mogą pozwolić sobie na regularne wizyty. Na pomoc przychodzi im kampania "W kobiecym interesie", która dociera do mniejszych miast i umożliwia przeprowadzenie bezpłatnych badań. W tym roku organizatorzy akcji chcą zwrócić szczególną uwagę na kobiety z niepełnosprawnościami. Według statystyk wiele z nich nie odwiedza ginekologów, gdyż gabinety nie są przystosowane do ich potrzeb. Mobilne punkty rozwiążą ten problem.

Projekt bez tytułu (6)
03.05.2022 12:57 Wizyta u ginekologa nie zakończyła się pomyślnie. Po usłyszeniu wyniku badania mąż zażądał rozwodu

Kobieta skarżyła się na ostry ból brzucha. Zaniepokojony mąż zabrał ją do ginekologa, gdzie została dokładnie zbadana. Jednak kiedy okazało się, co jest przyczyną dolegliwości, postanowił wziąć rozwód. W jednym z odcinków popularnego programu emitowanego przez telewizję TLC, którego bohaterzy z dziwnych powodów trafiają do lekarza, pokazano historię małżeństwa, u którego po wizycie u ginekologa doszło do rozwodu.