portalparentingowy.pl
Niedzielski

fot. Pawł Wodzyński/East news

Rejestracja ciąży - nowy pomysł Ministerstwa Zdrowia

24 Listopada 2021

Autor tekstu:

Wioleta Piróg

Udostępnij:

Senator Koalicji Obywatelskiej, Krzysztof Brejza, z niepokojem poinformował w mediach społecznościowych o rejestracji ciąży, nowym projekcie Ministerstwa Zdrowia, zgodnie z którym od 2022 roku do Systemu Informacji Medycznej będą trafiały informacje dotyczące ciąży pacjentki.

Rejestracja ciąży to przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia projekt nowelizacji rozporządzenia o Systemie Informacji Medycznej, który zakłada, że w systemie będą rejestrowane informacje o ciąży pacjentek.

Rejestracja ciąży

Jako pierwszy o nowym projekcie resortu zdrowia poinformował za pośrednictwem Twittera senator Koalicji Obywatelskiej, Krzysztof Brejza, który napisał:

- Rząd od 1.I wprowadza rejestrację ciąż. Wszelkie podmioty lecznicze będą wprowadzać do Systemu Informacji Medycznej info o pacjentkach z ciążami.

Poinformował także że "skierował w tej sprawie interwencję do Ministra Zdrowia." Pytał "kto zainicjował tę zmianę" i "jaki jest jej faktyczny cel".

Rodzina na wakacjach

Sejm przyjął nowelizację ustawy. Do kiedy jest ważny bon turystyczny?

CZYTAJ DALEJ

W jakim celu byłyby zbierane informacje dotyczące ciąży?

Na doniesienia Krzysztofa Brejzy odpowiedział rządowy portal Centrum e-Zdrowie, który podlega resortowi Adama Niedzielskiego. W komunikacie wyjaśniano, że "konieczność raportowania i pozyskania informacji o ciąży jest podyktowana względami medycznymi, m.in. związanymi z ordynowaniem leków", czego celem ma być uniknięcie w przyszłości przepisania leków niewskazanych w ciąży, a także w przypadku podejmowania działań ratujących życie, kiedy niemożliwe jest uzyskanie informacji od pacjenta. Co więcej, informacje o ciąży są potrzebne do weryfikacji uprawnień dodatkowych, takich jak: prawo dostępu do świadczeń poza kolejnością lub uprawnienia ciężarnych do darmowych leków.

O projekt rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia w sprawie rejestracji ciąż w Systemie Informacji Medycznej został podczas konferencji zapytany także Minister zdrowia Adam Niedzielski.

-Z ogromnym zdziwieniem przyjąłem swego rodzaju nagonkę w tym temacie, to jest po prostu przejście z zapisu papierowego na zapis elektroniczny - skomentował Minister Adam Niedzielski.Dorosłe dzieci polskich gwiazd. Czym się teraz zajmują?

Slajd 1 z 5

Oliwia Bieniuk

Oliwia Bieniuk to córka Jarosława Bieniuka i nieżyjącej już aktorki Anny Przybylskiej. Dziś dziewczyna ma 19 lat i powoli wchodzi do świata show-biznesu. Ostatnio fani mogli oglądać ją w programie "Taniec z gwiazdami". Ponadto nastolatka jest bardzo aktywna na Instagramie i zarabia jako influencerka. Niektórzy dostrzegają w jej rysach twarzy duże podobieństw do Anny Przybylskiej. Bieniuk jednak przyznaje, że nie lubi, gdy ktoś porównuje ją do mamy.

Czy wiesz jakie są pierwsze objawy ciąży?

Pytanie 1 z 5

Jakie dolegliwości mogą pojawić się na początku ciąży?

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

  • Wiceminister zdrowia o szczepieniach 5-latków

  • Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Informujemy, komu należą się pieniądze

  • Minister Edukacji i Nauki ogłosił zmiany w szkołach. Wzrośnie subwencja oświatowa

Źródło: rp.pl, se.pl

Wioleta PirógAutor

Redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl

Podobne artykuły

Ciąża i poród

Gwiezdne dziecko. Co oznacza to określenie? Jest często mylone z „tęczowym dzieckiem"

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Przyczyny sprawiające, że dzieci rodzą się zbyt wcześnie

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Genialne sposoby na mdłości w ciąży

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Nietypowa sytuacja na porodówce. Młoda mama dowiedziała się o zdradzie ukochanego

Czytaj więcej >
Brzuchy ciążowe

Ciąża i poród

Zabrała grzebień na porodówkę. Jak może się tam przydać

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Zaskoczenie na porodówce. Dziecko urodziło się z zębami

Czytaj więcej >