Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > Rejestracja ciąży - nowy pomysł Ministerstwa Zdrowia
Wioleta Piróg
Wioleta Piróg 24.11.2021 01:00

Rejestracja ciąży - nowy pomysł Ministerstwa Zdrowia

Niedzielski
fot. Pawł Wodzyński/East news

Senator Koalicji Obywatelskiej, Krzysztof Brejza, z niepokojem poinformował w mediach społecznościowych o rejestracji ciąży, nowym projekcie Ministerstwa Zdrowia, zgodnie z którym od 2022 roku do Systemu Informacji Medycznej będą trafiały informacje dotyczące ciąży pacjentki.

Rejestracja ciąży to przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia projekt nowelizacji rozporządzenia o Systemie Informacji Medycznej, który zakłada, że w systemie będą rejestrowane informacje o ciąży pacjentek.

Rejestracja ciąży

Jako pierwszy o nowym projekcie resortu zdrowia poinformował za pośrednictwem Twittera senator Koalicji Obywatelskiej, Krzysztof Brejza, który napisał:

- Rząd od 1.I wprowadza rejestrację ciąż. Wszelkie podmioty lecznicze będą wprowadzać do Systemu Informacji Medycznej info o pacjentkach z ciążami.

Poinformował także że "skierował w tej sprawie interwencję do Ministra Zdrowia." Pytał "kto zainicjował tę zmianę" i "jaki jest jej faktyczny cel".

W jakim celu byłyby zbierane informacje dotyczące ciąży?

Na doniesienia Krzysztofa Brejzy odpowiedział rządowy portal Centrum e-Zdrowie, który podlega resortowi Adama Niedzielskiego. W komunikacie wyjaśniano, że "konieczność raportowania i pozyskania informacji o ciąży jest podyktowana względami medycznymi, m.in. związanymi z ordynowaniem leków", czego celem ma być uniknięcie w przyszłości przepisania leków niewskazanych w ciąży, a także w przypadku podejmowania działań ratujących życie, kiedy niemożliwe jest uzyskanie informacji od pacjenta. Co więcej, informacje o ciąży są potrzebne do weryfikacji uprawnień dodatkowych, takich jak: prawo dostępu do świadczeń poza kolejnością lub uprawnienia ciężarnych do darmowych leków.

O projekt rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia w sprawie rejestracji ciąż w Systemie Informacji Medycznej został podczas konferencji zapytany także Minister zdrowia Adam Niedzielski.

-Z ogromnym zdziwieniem przyjąłem swego rodzaju nagonkę w tym temacie, to jest po prostu przejście z zapisu papierowego na zapis elektroniczny - skomentował Minister Adam Niedzielski.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: rp.pl, se.pl