Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Ryba, jakiej nie należy podawać dziecku. Jest bardzo szkodliwa
Kamila Krótka
Kamila Krótka 27.06.2021 02:00

Ryba, jakiej nie należy podawać dziecku. Jest bardzo szkodliwa

pjimage (18)
Fot. explorecams.com

Panga to ryba, która jakiś czas temu cieszyła się ogromną popularnością, jednak niestety nie cieszy się ona dobrą sławą. W prawidłowej diecie powinien unikać jej właściwie każdy. Dzieciom kategorycznie nie należy jej podawać.

Wyjaśniamy powody, dla których panga jest szkodliwa i nie należy podawać jej dzieciom.

Panga - sposób hodowli

Panga jest znana z tego, że nie posiada charakterystycznego "rybiego" zapachu i ma bardzo łagodny smak. Z tego względu często wybiera się je dla dzieci. To jednak ogromny błąd i najgorszy rodzaj ryby, który możemy podać maluchom.

Ryba ta (wbrew powszechnej opinii) nie jest rybą morską, a hodowlaną. Naturalnie występuje w rzece Mekong, jednak w sprzedaży funkcjonują zazwyczaj pangi hodowlane. Hoduje się je w małych basenach, mieszczących ogromną liczbę ryb. Miejsca te są pełne zanieczyszczeń, a ryba nie ma tam odpowiednich warunków, żeby prawidłowo się rozwinąć. Hodowcy stosują zatem antybiotyki i hormony, aby do sprzedaży trafiły ryby w "dobrej kondycji".

Dlaczego jeszcze panga jest szkodliwa?

Panga karmiona jest wysokoenergetycznymi i sztucznymi paszami, które zapewniają szybki wzrost ryb w krótkim czasie. To jednak nie wszystko.

Ryba ta trzymana jest w zanieczyszczonych wodach, z których do mięsa przedostają się takie związki, jak metale ciężkie czy rtęć. Co więcej, w pandze często znajdują się niewidoczne dla oczu pasożyty.

Antybiotyki, hormony i metale ciężkie to jednak nie wszystko. Do mięsa pangi dodaje się również substancje wiążące wodę, dzięki którym filety po zamrożeniu wydają się cięższe, a mięso bardziej jędrne.

Komu nie podawać pangi?

Pangę należy kategorycznie wykreślić z jadłospisu nie tylko dzieci, ale i kobiet karmiących piersią i będących w ciąży.

Ze względu na proces hodowli ryba ta posiada niewiele substancji odżywczych. Zawiera minimalne ilości kwasów tłuszczowych omega-3, witaminy D, magnezu czy wapnia i witaminy B12.

Artykuły polecane przez redakcję Portal Parentingowy:

źródło: parenting.pl

Powiązane
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?