Zdrowe odżywianie się przez kobietę ciężarną. Polega na dostarczeniu organizmowi różnorodnych potraw, aby uzyskać odpowiednią równowagę składników odżywczych, które potrzebuje mama i dziecko.
Rumiana, chrupiąca kiełbaska albo dobrze zamarynowana karkóweczka. Na samą myśl aż ślinka cieknie! Wszyscy lubimy zjeść coś pysznego prosto z rusztu, na świeżym powietrzu i w dobrym towarzystwie. Ochotę na grilla mogą mieć też kobiety w ciąży. Ale czy ciężarna może jeść kiełbasę z grilla? Dla niej i dl innych uczestników spotkania jedzenie z grilla może okazać się toksyczne. Lubimy obalać mity o tym, czego nie może jeść kobieta w ciąży lub karmiąca piersią. Tym razem jednak nie możemy powiedzieć: "a jedz, kobieto, na zdrowie!", bo grillowanie, przynajmniej w tradycyjnym polskim wydaniu, ze zdrowiem nie ma nic wspólnego. Kiełbasa z grilla nie jest dobra dla kobiety w ciąży i dla rozwijającego się w jej łonie dziecka. Dla pozostałych biesiadników niestety także.
Zaparcia w ciąży to problem, który dotyka co drugiej przyszłej mamy. Mogą być uciążliwe i niekomfortowe, wpływają na samopoczucie ciężarnej, a mogą również nieść konsekwencje zdrowotne. Z zaparciami w ciąży można walczyć, a najskuteczniejszym i darmowym sposobem na poprawę perystaltyki jelit jest dieta.Zmiany hormonalne i fizyczne w czasie ciąży mogą wpływać na trawienie i jakość wypróżniania u ciężarnej. Zaparcia w ciąży to żaden powód do wstydu. By uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji zatwardzenia, warto zmodyfikować dietę. To najprostszy i najbardziej skuteczny sposób na zaparcia.
Tę rybę znajdziesz w każdym sklepie. Kupujemy ją, bo jest smaczna, ma niewiele ości i tłuszczu, a do tego atrakcyjną cenę. Okazuje się jednak, że jej spożycie może być niebezpieczne ze względu na wysoką zawartość metali ciężkich. Mowa tutaj o tilapii.Dietetycy alarmują – jemy za dużo mięsa i za mało ryb. Chcemy być zdrowi i próbujemy dostosować się do tych wytycznych. Świeże ryby są drogie i nie wszędzie da się je kupić, wybieramy więc te, które są tańsze i dostępne w naszym ulubionym sklepie. Okazuje się jednak, że niektóre z nich mogą wyrządzić więcej szkody pożytku. Jedną z najgorszych jest właśnie popularna tilapia.
„Ciepłe i słoneczne dni wiosny to doskonały czas na zmianę diety. Kiedy robi się cieplej, możemy zacząć sięgać po świeże warzywa, owoce i inne produkty, które pomogą nam utrzymać zdrowie i dobre samopoczucie. Jeśli jesteś w ciąży, wiosenna dieta jest szczególnie ważna dla Ciebie i Twojego dziecka” – mówi Wiola Lis, specjalistka z internetowego ekobazaru Arkana Smaku. Przyjrzyjmy się jej zatem bliżej, aby pomóc przyszłej mamie wybrać odpowiednie produkty, które zapewnią dziecku zdrowy start.
Czy kobiety w ciąży mogą pić kawę? Wiele ciężarnych eliminuje za swojej diety kofeinę. Bogą się, że zaszkodzi ona dziecku. Tematem tym postanowili zająć się naukowcy. Wyniki badań z australijskiego University of Queensland pomagają ustalić, czy picie kawy w umiarkowanych ilościach może (czy też nie) zwiększać ryzyko poronienia. Zgodnie z dotychczasową wiedzą, kawa w ciąży jest dozwolona, ale w umiarkowanych ilościach. Dla bezpieczeństwa przyszłego dziecka ciężarna powinna ograniczyć spożywanie tego napoju do minimum. WHO opublikowało na ten temat odpowiednie wytyczne. Naukowcy postanowili sprawdzić te zalecenia w praktyce i dowiedzieć się, czy kawa zwiększa ryzyko niekorzystnych wyników ciąży.
Panga to ryba, która jakiś czas temu cieszyła się ogromną popularnością, jednak niestety nie cieszy się ona dobrą sławą. W prawidłowej diecie powinien unikać jej właściwie każdy. Dzieciom kategorycznie nie należy jej podawać.Wyjaśniamy powody, dla których panga jest szkodliwa i nie należy podawać jej dzieciom.
Jak w wielu przypadkach, tak i jeśli chodzi o picie kawy w ciąży, panuje tutaj zasada zdrowego rozsądku. Co dokładnie to oznacza?
Przyszła mama potrzebuje więcej wapnia, kwasu foliowego, żelaza i białka niż potrzebowała do tej pory. Większość pokarmów i napojów można bezpiecznie spożywać w czasie ciąży, ale jest kilka rzeczy, na które należy uważać lub których należy unikać.