Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Smoothie z Lidla wycofane. Przekroczony poziom groźnej toksyny
Marta Uler
Marta Uler 11.03.2024 10:13

Smoothie z Lidla wycofane. Przekroczony poziom groźnej toksyny

Lidl
Fot. wikipedia.prg/Rami Tarawneh

Koniecznie sprawdź, czy w lodówce nie masz tego produktu. Wykryto w nim groźną dla człowieka substancję, której spożycie może skończyć się problemami żołądkowymi z biegunką i wymiotami na czele. A nawet czymś o wiele poważniejszym.

Chodzi o smoothie lidlowej marki Solevita. Główny Inspektorat Sanitarny przestrzega, by go nie spożywać. Można zwrócić butelkę do Lidla nawet bez okazywania paragonu.

W popularnym smoothie wykryto toksynę

Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o wykryciu w jednym z produktów Lidla przekroczonego najwyższego dopuszczalnego poziomu patuliny. Chodzi o popularne smoothie owocowe marki Solevita – Red Genius. 

Ostrzeżenie dotyczy tylko konkretnej serii z datą minimalnej trwałości do 13 marca 2024. System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF) stwierdził, że toksyny produkowanej głównie przez pleśnie z rodziny Penicillium, Aspergillus i Byssochlamys jest w nim za dużo. Spożycie takiego produktu wiązałoby się z dużym ryzykiem dla zdrowia.

Jeśli masz w domu to smoothie, nie pij go. Wyrzuć, a najlepiej – oddaj z powrotem do sklepu, tam zostanie poddany należytej utylizacji.

Czym jest patulina?

Patulina to toksyna, a konkretnie mytotoksyna, czyli taka, którą wytwarzają grzyby. Występuje w spleśniałych owocach i warzywach. Kiedy ulegają one popsuciu w wyniku rozwoju patuliny, przyjmują brunatny kolor – po tym można to rozpoznać.

Nie wolno ich jeść, podobnie, jak smoothie z Lidla. Patulina może mieć bardzo negatywny wpływ na ludzki organizm. Przykładowo, powoduje:

  • choroby układu oddechowego,
  • dolegliwości wątroby, 
  • osłabienie układu odpornościowego, 
  • wrzody żołądka i dwunastnicy.

Ponadto, patulina ma właściwości teratogenne (uszkadzające płód), mutagenne oraz rakotwórcze. 

Które dokładnie smoothie nie nadaje się do spożycia?

Informacje o tym, że Lidl wycofuje produkt “Solevita, Smoothie Red Genius, 250 ml”, znajdziemy m.in. we wszystkich sklepach na specjalnych plakatach oraz na stronie internetowej lidl.pl w panelu ”ważna informacja dla klientów”.

Firma Lidl będzie przyjmowała zwroty wycofanego artykułu w każdym sklepie sieci bez konieczności okazywania paragonu. Chodzi o produkty z tej konkretnej partii:

Nazwa: Solevita Smoothie Red Genius, 250 ml

Data minimalnej trwałości: 13.03.2024

Wyprodukowano dla: Lidl sp. z o.o. sp. k. ul. Poznańska 48, Jankowice 62-080 Tarnowo Podgórne

Producent: Molkerei Gropper GmbH & Co KG, 86657 Bissingen, Niemcy

Zobacz także:

Popularny baton wycofany ze sklepów. GIS: Uwaga, zanieczyszczenie plastikiem

Stwarza ryzyko uduszenia. KiK wycofuje kolejny produkt dla dzieci

TEDi wycofuje okropną zabawkę. Możesz zwrócić ją w każdym sklepie