Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Syrop ACC wycofany ze sprzedaży. "Jego spożycie może zagrażać życiu pacjentów"
Marta Uler
Marta Uler 25.03.2024 11:16

Syrop ACC wycofany ze sprzedaży. "Jego spożycie może zagrażać życiu pacjentów"

wycofany syrop ACC
Fot. East News/Arkadiusz Ziółek

Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu z obrotu popularnego leku stosowanego na kaszel i zapalenie zatok. Jego spożycie może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu pacjentów. 

Ta decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności. To bardzo popularny lek, rozrzedzający wydzielinę i ułatwiający odkrztuszanie, podawany także dzieciom.

Kolejny lek wycofany z obrotu

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zadecydował o wycofaniu popularnego syropu stosowanego podczas przeziębienia, w przypadku kaszlu i zapalenia zatok. Chodzi o ACC. To kolejny lek, który w ostatnim czasie nie spełnił wymaganych norm.

Przyczyną tej decyzji jest niespełnianie ważnych norm jakościowych przez produkt leczniczy, w którym zidentyfikowano obecność cząstek stałych, takich, jak w podobnym produkcie z rynku niemieckiego. Zanieczyszczenia wynikały z tego, że zakrętka zawierała niewystarczająco odporną na ścieranie wkładkę uszczelniającą. Do produkcji leku na rynku polskim użyto tych samych nakrętek.

W której partii mogły być niebezpieczne cząstki stałe?

Wytwórca leku twierdzi, że ewentualne cząstki, które mogą uwalniać się z opakowania, są niewielkie – do 0,7 mm – i nie stanowią zagrożenia dla bezpieczeństwa pacjentów. GIF jednak stoi na stanowisku, że nie można wykluczyć całkowitego przerwania wkładki uszczelniającej i dostania się do syropu większych cząstek stałych, co z kolei mogłoby doprowadzić do ich połknięcia. A to już wiąże się z potencjalnym zagrożeniem zdrowia, a nawet życia człowieka.

Partia leku, która nie przeszła testów jakościowych, to:

  • Produkt – ACC classic (acetylcysteinum), roztwór doustny, 20 mg/ml., 1 butelka 100 ml,
  • Numery serii – MX6267, termin ważności 30.09.2025 oraz MX6266, termin ważności 30.09.2025,
  • Podmiot odpowiedzialny – Sandoz GmbH, Biochemiestrasse 10, A-6250 Kundl, Austria.

Jak działa ACC?

ACC, czyli acetylocysteina, to produkt leczniczy stosowany do rozrzedzania wydzieliny znajdującej się w drogach oddechowych w celu jej łatwiejszego odkrztuszenia. Zwykle sięgamy po ten lek podczas infekcji przeziębieniowych przebiegających z uciążliwym kaszlem, zapalenia oskrzeli, czy zatok. 

Syrop z Acetylocysteiną sprawia, że zalegająca wydzielina upłynnia się, jej lepkość się zmniejsza, i choremu łatwiej ją wykasłać. Pobudza nieco odruch kaszlu, ważne jest więc, by nie podawać go chorym wieczorem, ponieważ może utrudniać zasypianie.

Ten lek można podawać już małym dzieciom od 3. roku życia – 200 mg do 300 mg acetylocysteiny na dobę w dawkach podzielnych. 

Zobacz także:

Lek na katar dla dzieci wycofany ze sprzedaży. Sprawdź, czy masz go w apteczce

Lek przeciwbólowy dla dzieci wycofany. GIF alarmuje: “Wysokie zagrożenie dla życia i zdrowia”

Pilne wycofanie leku dla dzieci. Doszło do pomyłki

Polub PortalParentingowy.pl na Facebooku i bądź z nami na bieżąco

Tu 2-miesięczne dzieci chodzą do żłobka, 3-latki do szkoły. Zgadniecie, co to za kraj?
wychowanie dzieci we francji
Polska szkoła to temat rzeka. My godzinami moglibyśmy wyliczać jej wady, ale obcokrajowiec pewnie dostrzegłby sporo plusów. Czy gdzieś indziej dzieci mają lepiej? Na pewno – inaczej. Może w pewnych kwestiach im łatwiej, a za to w innych – trudniej. Co kraj, to obyczaj, jak mówią. O tym, jak wygląda edukacja we Francji, rozmawiam z Agnieszką Moniak-Azzopardi, Polką, pochodzącą z nauczycielskiej rodziny, która wyjechała z Polski w wieku 18 lat. Dziś żyje we Francji, tam wychowuje swojego syna i tam pracuje. Jest nauczycielką w gimnazjum, wykładowczynią uniwersytecką oraz pisarką.
Czytaj dalej
Matematyka zniknie z matury? "Nie przyda im się w dorosłym życiu"
matematyka na maturze
Aż 92 proc. uczniów boi się tego przedmiotu, a co czwarty z nich na lekcji denerwuje się tak bardzo, że w ogóle nie potrafi się skupić. Takie przerażające wnioski płyną z najnowszych badań na temat postrzegania matematyki. Pojawiają się głosy, że nie powinna być obowiązkowa na maturze.Ale matura tylko kropla w morzu problemów. Dzieci boją się matematyki nie dlatego, że nie chcą się jej uczyć, ale dlatego, że nikt ich nauczyć nie potrafi. Problemy zaczynają się już w pierwszych klasach podstawówki, a z czasem jest tylko gorzej. Żeby cokolwiek się zmieniło, potrzeba popracować nad nauczycielami, a także, a może nawet przede wszystkim, nad podejściem rodziców.
Czytaj dalej