Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął decyzję o wstrzymaniu obrotu popularnym lekiem przeciwgorączkowym na terenie całego kraju. To ważna informacja głównie dla rodziców małych dzieci. Ten syrop można podawać już od 3. miesiąca życia.Stwierdzono braki związane z pełną informacją, co do stosowania leku. Np., podczas wstrząsania, na dnie butelki wciąż pozostaje osad.
Wycofano z obrotu "Plaster tygrysi Z kotkiem". To plaster rozgrzewający stosowany np. w przypadku bólu mięśni, czy stawów. Okazuje się, że był sprzedawany jako kosmetyk, a spełniał warunki produktu leczniczego.Decyzji o wycofaniu z obrotu wyżej wymienionego produktu, nadany został rygor natychmiastowej wykonalności.
Kiedy pakujemy się na wakacje, pamiętamy przede wszystkim o strojach kąpielowych, kremie z filtrem, ewentualnie porządnych butach. Leki? Kto by o tym myślał w takim momencie! A właściwie skompletowana apteczka to bardzo ważna sprawa.Co się może przydać? Pewnie coś na oparzenia słoneczne, ewentualnie jakieś plastry i woda utleniona lub spray z oktenidyną, szczególnie gdy jedziemy z dziećmi. Kiedy maluch stłucze kolano, lepiej mieć coś w zanadrzu.
Ból gardła bywa przejmujący. Czasem jest tak silny, że trudno cokolwiek przełknąć. Taki stan zwykle ma podłoże wirusowe lub bakteryjne, ale zdarza się, że przyczyna jest inna. Alergia to nie tylko kichanie i cieknący katar. Objawiać się może na wiele sposobów. Jednym z nich jest właśnie ból gardła, zwłaszcza ten, który trwa przez dłuższy czas i na który nie pomagają standardowe leki, jakie przyjmuje się zwykle w takim przypadku.
Główny Inspektorat Farmaceutyczny zadecydował o wycofaniu leku stosowanego, między innymi, w leczeniu ADHD. Chodzi o Konaten, który znalazł się na tzw. czarnej liście. Jeśli masz go w swoim domu, odnieś go do apteki. To ważne, ponieważ lek nie spełnia norm jakościowych i jego zażywanie może mieć niepożądane skutki uboczne.
Projekt rozszerzenia listy darmowych leków funkcjonuje od 2023 roku. Od tego czasu seniorzy, dzieci i nastolatki mogli liczyć na refundację.Od 1 kwietnia 2024 roku ta lista jeszcze się rozszerzyła. Zgodnie z zapowiedziami, pacjenci mogą liczyć także na większe refundacje niektórych sposobów leczenia.
Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu z obrotu popularnego leku stosowanego na kaszel i zapalenie zatok. Jego spożycie może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu pacjentów. Ta decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności. To bardzo popularny lek, rozrzedzający wydzielinę i ułatwiający odkrztuszanie, podawany także dzieciom.
Obdzwaniają apteki, szukają w internecie, bez skutku. Rodzice nie dostają nawet informacji, kiedy może się coś w tej sprawie zmienić. Co gorsza, gdy pytają o ten lek słyszą, że "nie ma i nie będzie”. A jest tak bardzo ważny dla dzieci z ADHD.Od pewnego czasu są bardzo duże problemy z jego dostępnością. Gdy tylko gdzieś się pojawi, od razu znika lub natychmiast jest przez kogoś rezerwowany.
Narodowy Fundusz Zdrowia wydał komunikat, w którym ostrzega przed oszustami. Nowa metoda przestępców dotyczy rzekomych bonów na darmowe leki. Jeżeli zobaczysz taką wiadomość — nie klikaj w załączony link!Oszuści nie śpią. Po obnażeniu metody na wnuczka, czy na policjanta, znaleźli sobie nowe źródła dochodów. Tym razem korzystają z mediów społecznościowych i celują w tych, którzy chętnie zaoszczędziliby na lekach. Przestępcy podszywają się nie tylko pod Ministerstwo Zdrowia.
Otarcia, zadrapania, drobne wysypki – to codzienność niemal każdego dziecka. Na szczęście szybko można zaradzić tym problemom. Wystarczy sięgnąć po naturalną i niezwykle skuteczną maść nagietkową.Działa przeciwzapalnie i kojąco, dlatego idealnie sprawdzi się przy drobnych urazach skóry. Ale to nie koniec – pomoże nawet przy rozstępach i żylakach. Naprawdę warto mieć ją zawsze w domowej apteczce.
Gdy dziecko gorączkuje, coraz częściej sięgamy po testy z apteki, które pokazują, z jaką chorobą mamy do czynienia. Możemy dzięki temu łatwiej dostosować dla malucha odpowiednie leczenie. Z testów wymazowych korzystają zarówno lekarze, jak i rodzice, bo to duże ułatwienie.Jednak rodzice często też leczą dzieci bez żadnej konsultacji z pediatrą. I kiedy “wyjdzie” grypa, podają to, co im się wydaje lub co polecają reklamy telewizyjne. Ale to jest zły pomysł.
Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał komunikat o wstrzymaniu w obrocie jednego z leków na katar. To popularny aerozol stosowany w leczeniu alergii, czyli tak zwanego kataru siennego, ale także podczas przedłużających się przeziębień.Wykryto pewne nieprawidłowości w niektórych partiach leku, które muszą zostać skontrolowane przez odpowiednie organy.
To duże zaskoczenie, ale lek o nazwie Mounjaro do walki z cukrzycą i otyłością jest już dostępny w Polsce. Nie spodziewaliśmy się, że stanie się to tak szybko. Nowy lek to wielka nadzieja dla osób zmagających się cukrzycą typu 2. i dla tych, którzy chcieliby wreszcie się odchudzić. Lekarze przepisują go już pierwszym pacjentom, ale niestety nie każdego będzie na niego stać – jest bardzo drogi.
Gdy tylko ktoś w rodzinie zaczyna kasłać, albo ma zapchany nos, jeszcze zanim udamy się do lekarza, próbujemy domowych sposobów. Nasze babki i prababki leczyły tak przecież od niepamiętnych czasów. Co istotne, wiele z tych sposobów naprawdę działa.Tym bardziej dziś, gdy w naszym otoczeniu znajduje się aż nadto chemii, a antybiotyki mamy nawet w pożywieniu, wolimy obejść się bez prawdziwych lekarstw. Jednym z takich sposobów jest gęsi smalec, którym można czasem wspomóc się w walce z przeziębieniem. Na jakiej zasadzie on działa?
Teleplatforma Pierwszego Kontaktu zakończyła działalność. Już nie można zadzwonić pod bezpłatny numer, by skorzystać z teleporady, otrzymać receptę, czy nawet zwolnienie lekarskie. TPK była uruchomiona na czas pandemii COVID-19 i miała działać tylko do 15 grudnia 2023.Teraz trzeba wrócić do starych zwyczajów, czyli do nocnej i świątecznej opieki lekarskiej. Informacji na jej temat udziela Telefoniczna Informacja Pacjenta (TIP).