Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy

Leki

ozempic
03.04.2024 09:53 Stosowały lek na odchudzanie i zaszły w ciążę. Wielki boom na "ozempicowe dzieci"

Popularny lek na odchudzanie ma niespodziewany skutek uboczny, tak przynajmniej twierdzą pacjentki, które leczenie otyłości zakończyły... ciążą. Lekarze podają dwa powody, nieplanowanych poczęć u tych osób. A kobiety mówią wprost - wcześniej długo starały się bezskutecznie o dziecko, po leczeniu w końcu się udało.Medycy przestrzegają jednak, żeby Ozempic nie traktować jako leku na niepłodność, bo ten stosuje się tylko w ścisłej kontroli lekarza. Lek może dawać skutki uboczne i stosuje się go wyłącznie w leczeniu niepłodności. 

niemowlę u lekarza
02.04.2024 14:08 Zmiany na liście darmowych leków. Obejmą szerszą grupę

Projekt rozszerzenia listy darmowych leków funkcjonuje od 2023 roku. Od tego czasu seniorzy, dzieci i nastolatki mogli liczyć na refundację.Od 1 kwietnia 2024 roku ta lista jeszcze się rozszerzyła. Zgodnie z zapowiedziami, pacjenci mogą liczyć także na większe refundacje niektórych sposobów leczenia.

wycofany syrop ACC
25.03.2024 11:16 Syrop ACC wycofany ze sprzedaży. "Jego spożycie może zagrażać życiu pacjentów"

Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu z obrotu popularnego leku stosowanego na kaszel i zapalenie zatok. Jego spożycie może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu pacjentów. Ta decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności. To bardzo popularny lek, rozrzedzający wydzielinę i ułatwiający odkrztuszanie, podawany także dzieciom.

apteka
15.03.2024 12:53 Bez niego nie mogą normalnie żyć. Rodzice desperacko szukają leku, który zniknął z aptek

Obdzwaniają apteki, szukają w internecie, bez skutku. Rodzice nie dostają nawet informacji, kiedy może się coś w tej sprawie zmienić. Co gorsza, gdy pytają o ten lek słyszą, że "nie ma i nie będzie”. A jest tak bardzo ważny dla dzieci z ADHD.Od pewnego czasu są bardzo duże problemy z jego dostępnością. Gdy tylko gdzieś się pojawi, od razu znika lub natychmiast jest przez kogoś rezerwowany. 

starszy mężczyzna z telefonem
14.03.2024 09:54 NFZ ostrzega - to oszustwo! Jeśli klikniesz w ten link, możesz stracić pieniądze

Narodowy Fundusz Zdrowia wydał komunikat, w którym ostrzega przed oszustami. Nowa metoda przestępców dotyczy rzekomych bonów na darmowe leki. Jeżeli zobaczysz taką wiadomość — nie klikaj w załączony link!Oszuści nie śpią. Po obnażeniu metody na wnuczka, czy na policjanta, znaleźli sobie nowe źródła dochodów. Tym razem korzystają z mediów społecznościowych i celują w tych, którzy chętnie zaoszczędziliby na lekach. Przestępcy podszywają się nie tylko pod Ministerstwo Zdrowia.

mężczyzna niemowlę
07.03.2024 15:56 Przyszli ojcowie powinni uważać na te leki. Ich zażywanie może poważnie zaszkodzić dziecku

Od czasu do czasu dowiadujemy się o tym, że leki, które przyjmujemy, mogą mieć bardzo niebezpieczne skutki uboczne. Ważne ostrzeżenie wydał Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych.Okazuje się, że dzieci mężczyzn, którzy zażywali lek zawierający w składzie substancję czynną o nazwie walproinian, nawet na 3 miesiące przed poczęciem, mogą cierpieć na zaburzenia neurorozwojowe, ze spektrum autyzmu i niepełnosprawnością intelektualną włącznie.

Maść nagietkowa - właściwości, zastosowanie
29.02.2024 08:51 Maść nagietkowa to siła działania i prosty skład. Każda mama powinna mieć ją pod ręką

Otarcia, zadrapania, drobne wysypki – to codzienność niemal każdego dziecka. Na szczęście szybko można zaradzić tym problemom. Wystarczy sięgnąć po naturalną i niezwykle skuteczną maść nagietkową.Działa przeciwzapalnie i kojąco, dlatego idealnie sprawdzi się przy drobnych urazach skóry. Ale to nie koniec – pomoże nawet przy rozstępach i żylakach. Naprawdę warto mieć ją zawsze w domowej apteczce. 

Syrop na grypę
15.02.2024 15:05 Co podawać dziecku na grypę? Na pewno nie ten syrop z apteki

Gdy dziecko gorączkuje, coraz częściej sięgamy po testy z apteki, które pokazują, z jaką chorobą mamy do czynienia. Możemy dzięki temu łatwiej dostosować dla malucha odpowiednie leczenie. Z testów wymazowych korzystają zarówno lekarze, jak i rodzice, bo to duże ułatwienie.Jednak rodzice często też leczą dzieci bez żadnej konsultacji z pediatrą. I kiedy “wyjdzie” grypa, podają to, co im się wydaje lub co polecają reklamy telewizyjne. Ale to jest zły pomysł.

Zodgane - lek wstrzymany
01.02.2024 10:00 Lek na katar dla dzieci wycofany ze sprzedaży. Sprawdź, czy masz go w apteczce

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał komunikat o wstrzymaniu w obrocie jednego z leków na katar. To popularny aerozol stosowany w leczeniu alergii, czyli tak zwanego kataru siennego, ale także podczas przedłużających się przeziębień.Wykryto pewne nieprawidłowości w niektórych partiach leku, które muszą zostać skontrolowane przez odpowiednie organy.

Mounjaro
22.01.2024 09:51 Nawet 8 kg w miesiąc! Nowy lek na odchudzanie już dostępny w Polsce

To duże zaskoczenie, ale lek o nazwie Mounjaro do walki z cukrzycą i otyłością jest już dostępny w Polsce. Nie spodziewaliśmy się, że stanie się to tak szybko. Nowy lek to wielka nadzieja dla osób zmagających się cukrzycą typu 2. i dla tych, którzy chcieliby wreszcie się odchudzić. Lekarze przepisują go już pierwszym pacjentom, ale niestety nie każdego będzie na niego stać – jest bardzo drogi.

Gęsi smalec
25.12.2023 15:03 Gęsi smalec na przeziębienie i nie tylko. Metoda z PRL-u wraca do łask

Gdy tylko ktoś w rodzinie zaczyna kasłać, albo ma zapchany nos, jeszcze zanim udamy się do lekarza, próbujemy domowych sposobów. Nasze babki i prababki leczyły tak przecież od niepamiętnych czasów. Co istotne, wiele z tych sposobów naprawdę działa.Tym bardziej dziś, gdy w naszym otoczeniu znajduje się aż nadto chemii, a antybiotyki mamy nawet w pożywieniu, wolimy obejść się bez prawdziwych lekarstw. Jednym z takich sposobów jest gęsi smalec, którym można czasem wspomóc się w walce z przeziębieniem. Na jakiej zasadzie on działa?

Koniec PTK
20.12.2023 09:51 Koniec TPK. Już nie dostaniesz L4, ani recepty przez telefon

Teleplatforma Pierwszego Kontaktu zakończyła działalność. Już nie można zadzwonić pod bezpłatny numer, by skorzystać z teleporady, otrzymać receptę, czy nawet zwolnienie lekarskie. TPK była uruchomiona na czas pandemii COVID-19 i miała działać tylko do 15 grudnia 2023.Teraz trzeba wrócić do starych zwyczajów, czyli do nocnej i świątecznej opieki lekarskiej. Informacji na jej temat udziela Telefoniczna Informacja Pacjenta (TIP).